Parašė Romas
Rodyti pranešimą
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
[VLN] Vilnius 1945 - 1990 (sovietmečio nuotraukos)
Collapse
X
-
O čia geras klausimas - nugriautas 1956 ar 1961 m.
Labai tikėtina, kad Vikipedijos lietuviško straipsnio autorius tiesiog supainiojo 1956 m. rudenį vykusį TSKP XX suvažiavimą, kai po slapto N.Chruščiovo pranešimo nedrąsiai prasidėjo destalinizacijia, ir 1961 m. vykusio XXII suvažiavimo, po kurio buvo atgal pervardino Stalino vardu pavadinti miestai, grąžinami diktatoriaus paminklai ir balzamuotas Stalino kūnas išmestas iš mauzoliejaus.
Apie naktinį paminklo nugriovimą tuometinė sovietinė spauda, aišku, nerašė. Vakare dar buvo paminklas, o ryte - jau nebe
Pagrindinė Vilniaus gatvė 1960 m. tikrai vadinosi Stalino prospektu ir buvo rodomi kitokie pagarbos tironui ženklai. Labiau tikėtina, kad paminklas stovėjo iki 1961 metų.Paskutinis taisė Romas; 2023.03.05, 15:49.
Comment
-
Parašė Sula Rodyti pranešimąKažkur anksčiau dėjau nuotrauką su Ho Ši Mino atvykimu į Vilnių 1961 m. - Stalino paminklas dar stovėjo.
http://gs.elaba.lt/object/elaba:22268641/22268641.pdf "Tik tada, kai 1961 m. spalio mėn. 31 d. Stalino palaikai slapčia naktį buvo pašalinti iš mauzoliejaus ir palaidoti šalia Kremliaus sienos, buvo pakeisti centrinių Vilniaus ir Kauno gatvių pavadinimai (Gedimino prospektas Stalino vardu vadintas nuo 1950 m., Laisvės alėja nuo 1946 m.), buvo demontuoti paminklai."
- 2 patinka
Comment
-
Gerios fotografos V. Janulio (g. 1957) nuotraukos, parodančios iš kokios skylės mums pavyko išlįsti lygiai prieš 33 metus
15min.lt 2021,12.14
Gyvenimas fotografijose. Sovietmečio saulėlydis Vytauto Janulio reportažuose
Lenino a. (dab. Lukiškių a.) 1986
Lenino pr. (dab. Gedimino pr. 1988
Kolūkiečių arba Dzeržinskio turgus (dab. Kalvarijų turgus) 1988
Ukmergės g. Baltijos kelias 1989.09.23
Gal kam nors pavyks identifikuoti vietą
1989 m.
https://www.15min.lt/media-pasakojim...ortazuose-1466
- 2 patinka
Comment
-
Vladimir Karlov / Владимир Карлов
Vilnius, M.Gorkio (dabar Aušros Vartų g. XX a. 8-asis dešimtemtis
https://rbth.ru/watch/912-soviet-baltic-photos
- 1 patinka
Comment
-
Vilnius paskutinėmis sovietmečio dienomis
Vladimir Karlov / Владимир Карлов 1990.03
Restoranas "Bočiai" K.Giedrio ir S.Žuko gatvių kampe 1990.03 (dab. Šv.Ignoto ir Benediktinių g. kampas) .
Nors dabartiniai gatvių pavadinimai galėjo būti pakesti dar 1989 metais
Palyginimui - GSW foto 2021.04.
Bočių restoranas kelis kartus keitė šeimininkus, bet sovietmečio menininkų iškaba išliko
Ten buvo (gal ir yra) kino teatras "Pasaka", o nuotraukoje užfiksuota vyninė "la Boheme"
Žemaitijos gatvė 1990.03
Palyginimui - GSW foto 2018.07.
https://russiainphoto.ru/search/year...source_ids=210
- 2 patinka
Comment
-
1950 m. gegužės 11 d. Vilniuje senamiestyje Šv. Mykolo bažnyčią nuniokojo grupė Polocko gatvėje gyvenusių 5 klasės 12-17 metų moksleivių. Jie daužė vargonų vamzdžius, liustras, plėšė knygas, pastatų apmatavimo brėžinius, tikriausiai manė atliekantys labai pagirtiną ateistinį darbą. Vaikėzai buvo sulaikyti, nes vieną jų, lipantį per šventoriaus sieną, pagavo Architektūros valdybos vairuotojas. Teismui pareikalavus, buvo susumuoti padaryti nuostoliai: suskaičiuoti sunaikinti vargonų vamzdžiai (295 vnt. nuostolis 7170 rublių), enciklopedijų, liustrų, fotografijų sugadinimas - 2760 rub. Teismas baigėsi tuo, kad Paminklų apsaugos organizacijos turėjo apmokėti ekspertizių išlaidas, o nusikaltėliai liko nenubausti. Besibylinėjant buvo rengiama būsimojo architektūros muziejaus bažnyčioje įrengimo programa. Informacija iš Mortos Baužienės knygos Šv. Mykolo bažnyčia Vilniuje, 2004, Savastis, 82 pus.
Vilniaus Šv. Mykolo bažnyčia po 1950 m. nusiaubimo ir apiplėšimo. Fotografija iš KPCA F.3, ap. 1, b. 437
Comment
-
Fototgrafas Andrius Surgailis
Nuo Šv. Ignoto bažnyčios link Katedros, 1978.
Prie Katedros matosi tuometinis centrinio telegrafo pastatas (dab. viešbutis "Kempinski")
Nuo Šv. Jokųbo ir Pilypo bažnyčios link Lenino aikštės (dab. Lukiškių a.), 1973
Ant Tauro kalno - Profsąjungų rūmai
Konarskio gatvėje - dar senasis (1957 m.) televizijos bokštas
Vaizdas nuo Šv. Jokųbo ir Pilypo bažnyčios į dešinįjį Neries krantą 1973
Tuo metu dar buvo baigiama Centrinė universalinė parduotuvė (Univermagas)
Priekyje - I tarybinės ligoninės (vėliau - Šv. Jokųbo ligoninė) gimdymo korpusas
Tuometinėje Leninos aikštės gatvėje ir ir Liepos 21-osios gatvėse (dabar Vasario 16-osios ir Tauro g.) eismas vyko priešinga kryptimi nei dabar. Eismo pakeitimai priešinga kryptimi šioje ir Komunarų (dab. A.Jakšto), jei neklystų, buvo padaryti po 1984 metų.
15min.lt 2023.04.01
Fotografo Andriaus Surgailio darbuose – Vilnius nuo stogo ir miestas, kurio nebėra
https://www.15min.lt/media-pasakojim...io-nebera-1906
- 4 patinka
Comment
-
Vilnius. Vokiečių gatvės rytinė pusė žvelgiant iš rytų nuo Rotušės aikštės. XX a. 5-ojo dešimtmečio pabaiga. Nuotraukos dešinėje jau nugriauta vakarinė Vokiečių gatvės pusė. Netrukus ir kairėje pusėje du namai bus nušluoti nuo žemės paviršiaus, išliko nenugriautas kampinis namas prie Mėsinių gatvės.
Photo Details (yadvashem.org)
- 2 patinka
Comment
-
Skaitau knygą "Lietuvos architektai pasakoja apei sovietmetį" ir labai įdomu buvo skaityti interviu su A. Nasvyčiu, kaip jis kalba, kad jie [to meto Lietuvos architektai] stengėsi daryti viską kiek įmanoma orientuojantis į vakarus, ne rytus. Daryti erdves ir rajonus humaniškus, atskirti pėsčiųjų takus, sudaryti sąlygas kuo daugiau vaikščioti. Kaip jūsų nuomone tai yra jiems pasisekę?
P.S. Nežinau, ar yra kita tema skirta tokioms diskusijoms, tai jei taip, prašau perkelkit
- 1 patinka
Comment
-
Vilnius. XX a. 5 dešimtmečio pabaigoje sunaikintos ir nugriautos Vokiečių gatvės rytinės pusės namų liekanų vaizdas link Rotušės aikštės, išvežamas statybinis laužas, apie 1948-1950 m. Fot. Dovydas Fligelis
"Antano Verkelio monografijoje „Kas sugriovė Vilnių" rašoma: 1946 m. architektas V. Mikučianis parengė Vokiečių gatvės sutvarkymo projektą, numananti nugriauti rytinę pusę, Didžiąją sinagogą ir Europos viešbutį palikti neliestus. Vokiečių gatve tiesti Senamiestį kertančią magistralę, priešingai įsigalėjusiems mitams, neplanuota. Bet vykdant absurdiškus komunistų partijos planus, iki XX a 6-ojo dešimtmečio pradžios buvo "išvalyti" ne tik per karą sugriauti pastatai, bet ir numatyti remontuoti, nugriauta Didžioji sinagoga, Europos viešbutis, Pijorų kolegija ir ištisi namų kvartalai. Ir visą sovietmetį buvo melagingai skelbiama kad vokiečiai sugriovė 40% procentų miesto namų."
- 3 patinka
Comment
-
Vilnius. Nugriauti pastatai Vokiečių ir Dominikonų gatvių kampe. 1960 m. Fot. Žvaigždras Drėma.
1944 m. liepos 6-13 d. Raudonosios armijos Vilniaus šturmo metu gaisrai nuniokojo Pijorų vienuolyno namų ir kolegijos pastatus Dominikonų gatvėje. Nors pastatai nukentėjo nedaug - išdegė perdengimai, bet po 1950 m. gana tvirtas pastatas buvo nugriautas. Baigiant griauti paaiškėjo, kad vienos Merginų instituto mokytojos kambarėlyje slėptas Lenino leistas pogrindinis bolševikinis laikraštis "Iskra". Tačiau darbas buvo padarytas, beliko tik apgailestauti. 1963 m. priešais Šv. Dvasios dominikonų bažnyčią pastatytas ilgas 5 aukštų gyvenamasis namas laiptuotu fasadu. Antanas Rimvydas Čaplinskas „Vilniaus gatvių istorija: Pilies gatvė“, 2015.
- 1 patinka
Comment
-
Vilnius. L. Giros (dab. Vilniaus) gatvė. 1960 m. Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos pastatas, pastatytas 1951 m. Vilniaus senamiestyje, po karo nugriautų namų vietoje.
EAIS (archyvai.lt)
- 1 patinka
Comment
-
Vilnius. M. Gorkio gatvė (dab. Rotušės a.), vaizdas į Rūdninkų gatvę. Po 1945 m. išgriovus sudegusius ir neremontuojamus namus, atsivėrė Vilniaus senamiesčiui nebūdingos erdvės ir aikštės (Vokiečių, Rūdininkų, Pilies gatvėse). 1960 m.
EAIS (archyvai.lt)
- 1 patinka
Comment
Comment