Romuvos k/t?
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
[KAU] „Smetoninis“ Kaunas
Collapse
X
-
Kazka ieskojau ...
Gal kam bus idomu.
Ten ir daugiau yra filmuku.
http://www.youtube.com/watch?v=HiYJh0ncyDw
Comment
-
Parašė laimutis Rodyti pranešimą
Comment
-
Parašė nepolitikas Rodyti pranešimąįdomu, jezuitų gimnazijos stogas nuimtas. kažin ar karo pasekmė ar pradėtas pasiruošimas papildomi aukšto statybai?פוניקולאַר
Comment
-
Kiekviena miesto gatvė su savo gyventojais ir pastatais turi savo istoriją. Didžioji dalis jos, jau nebeatsekamai užklotos praeities dulkėmis, bet turime ir tokių gatvių apie kurias dar ilgai išliks prisiminimai. Viena iš tokių Kauno miesto gatvių yra Nemuno gatvė (praeityje Vilniaus Mažoji, iki 1926 m.Klaipėdos). Išsiskiria ji tuo, kad tarpukariu joje buvo įsikūrę daugelis nelegalių mieto viešnamių. Varganais, mediniais pastatais prikimštos buvo ir gretimos - Šilutės, Gardino gatvės, kurios iš esmės ir sudarė „raudonųjų žibintų kvartalą“
Viduramžiais Kaune buvo draudžiama užsiimti prostitucija, tačiau jau XIX a. pradžioje padėtis pasikeitė. Mieste įkuriami carinės Rusijos daliniai, kurių kariams tekdavo priverstinai tarnauti iki 24 metų. Carinė valdžia, negalėdama susitvarkyti su plintančiomis venerinėmis ligomis, leido laikyti viešnamius. 1857 m. Kaunas turėjo šešis viešnamius, kurių dauguma priklausė žydams (žymesnis Žaliakalnio prieigose E.Abramovos). Tarpukariu vokiečių įrengtame žiemos uoste „užverda“ gyvenimas t.y. iškraunami ir pakraunami laivai, bazuojasi daug uosto jūreivių, sukasi žydų prekeiviai. Matyt uostas ir nulėmė viešnamių įsikūrimą Nemuno gatvėje.
Ties dabartiniais gaisrininkų rūmais, kur buvo didelis judėjimas ir kas 10-15 min.sustodavo siaurasis traukinukas, buvo įsikūręs vienas žymesnių viešnamių taip vadinamas „Kauno pirmoji“. Anot žurnalisto K.Belecko tai tipinė, aušta medine tvora aptverta su žemomis durimis, užeiga. Kaip ir daugelis kitų rajono landynių susidėjo iš: keletos tamsių koridorių, šiokios tokios šeimininkės (dažniausiai pasenusios prostitutės) kambario ir trijų, keturių klientų kambarėlių. Tipinio kambarėlio apstatymą sudarė: lova, stalelis, veidrodis, viena kėdė, praustuvė (kvartalas neturėjo kanalizacijos). Sienoje pora vinių- pakaba ir keli plakatai pasaulio garsenybių, vienintelis akcentas kontrastuojantis su skurdu ir tvyrančia smarve.
Oficialiai 1928 m. Kaune užregistruota 249 prostitutės, neoficialus skaičius apie ~1000. Tipinė „raudonųjų žibintų“ kvartalo darbuotoja, tai iš skurdžios šeimos, dažniausiai iš provincijos į didmiestį atsikėlusi ar jame prieglobstį nuo skurdo radusi mergina. Šeimininkė laikydavo po 6-7 merginas, iš gražesnių reikalaudavo 20-30Lt per parą. Nors apsilankydavo ir turtingesni klientai, bet daugumą sudarė žydų, lenkų jaunimas, jūreiviai, rečiau darbininkai. Mokestis už apsilankymą apie 3Lt. Be laukiamų paslaugų klientai dažnai dar gaudavo ir priedo- įvairių užkratų.
Tarpukariu prostitucija buvo tvarkoma per vidaus reikalų ministro išleistas taisykles. Prostitutėms kontroliuoti buvo išduodami vadinamieji „geltoni“ pasai, verčiama du kartus per savaitę tikrintis sveikatą. Nežiūrint to pvz.1928 m. 115 merginų sirgo venerinėmis ligomis. Užsikrėtusios buvo priverstinai siunčiamos į gydimą Alytaus ligoninę.
Kokia bebūtų rizikinga seniausia pasaulio profesija, ji turėjo vietą ir tarpukario Kaune. Be Nemuno gatvės, lengvo elgesio merginas galima buvo sutikti ir miesto sode, stotyje, ąžuolyne, turtingesniuose restoranuose- viešbučiuose „Versalyje“, „Lozanoje“. Bet tai jau kita istorija.
Įdomu tai, kad norėdamas iliustruoti tekstą, nei savo archyve, nei E-net neradau tinkamų nuotraukų, tad įkėliau vaizdą iš 1900 m. Paryžiaus. Beje, gal kas galėtų rasti lietuviškesnę nuotraukėlę.Paskutinis taisė Ramūnas kns; 2010.12.30, 18:17.Rytas. Šlapia. Miglos. Tiltas. Upė.
www.airfoto.lt
- 4 patinka
Comment
-
„Nuodėmių gatvė prarijo daug jaunų mergaičių, kurios būtų galėjusios tapti geromis žmonomis, pavyzdingomis motinomis. Vienos pasidarė nepataisomos prostitutės, alkoholikės, kokainistės, kitas Veneros ligos sugraužė, jų kūnai pasidarė it kirmėlių išlandžioti lavonai; dar kitos be laiko nuėjo atilsio žemėn. Žiauraus likimo verčiamos nusižudė“, - taip 1929 metais dienraščio „Lietuvos žinios“ skaitytojus šiurpino jaunas žurnalistas Juozas K.Beleckas. Jo reportažai iš Kauno senamiesčio landynių sukėlė šoką, nes iki to laiko prostitucijos tema Lietuvos spaudoje buvo tabu.
Žurnalistas išvaikščiojo viešnamiais garsėjusią Kauno Nemuno gatvę ir vaizdžiai aprašė jos gyventojų buitį: „Žemas namas, žemos durys, o už jų gili duobė, pilna dvokiančio skysčio. Po jį pabraidęs, randi duris be rankenų. Durys storų lentų, labai sumurzintos ir slidžios, lyg taukais nuteptos. Štai ir atskiras kambarys. Gal metro pločio ir pusantro ilgio. Lova siaurutė. Pora priegalvių. Matracas. Stora, gerokai suteršta antklodė. Po lova bliūdas, o šalia lovos ąsotis su vandeniu. Prie durų kabo namų darbo rankšluostis“.
Dar daug, labai įdomaus, šia tema: http://iskriptus.proboards.com/index...play&thread=96
- 1 patinka
Comment
-
Parašė DDR 80 Rodyti pranešimąIki Smetoninis. Idomus kadras, kaizeris Kaune, vaziuoja Marveles gt. 1 PK., toliau matosi pantoninis tiltas per Nemuna.
Atvaizdas
Comment
-
Parašė DDR 80 Rodyti pranešimąRasbora, dekite nuotraukas kad ir i cia http://foto.terpe.lt/
Po kiek laiko jusu nuotraukos visai dings is forumo. Jau kai kuriu nera.
Bet tai Jusu nuotraukos ir spreskite pati kur jas talpinti.
Comment
-
Parašė Marvenka Rodyti pranešimąCia tikrai ne Marveles gatve, o kazkur prie Karmelitu...esu nuo gimimo marvenkiete
Comment
-
-
Parašė Rasbora Rodyti pranešimąBet as jas vis dar matau forume, ar gal as kazko nesusigaudau Kazkaip gyvenime nelabai tenka naudotis foto talpyklomis, tai ka gi, reiks pasikliauti labiau ismananciais Bet kol kas tingejau, taigi gausit ziuret is photobucketo
Atvaizdas
Taip. Jums spresti i kur talpinti nuotraukas.
As pavyzdziui jau nematau Jusu pirmu nuotrauku. (2010.11.05, 13:08 #1328, 2010.11.05, 13:28 #1331). O raso, -
Comment
-
Parašė nepolitikas Rodyti pranešimąjau buvo forume komentuota, kad foto daryta nuo geležinkelio tilto, kolona važiuoja į šančius. čia kaunakiemis, dabar šioje vietoje naujasis čiurlionio tiltas
Ir dabar galvoju, ar viskas čia gerai? Su vieta tai lyg ir aišku, bet tiltas pontoninis pastatytas greičiau jau į kokius Karmelitus nei į Šančius.
Vieną nuotrauką pasiskolinau iš Fui, vieną iš Arvydo Pociūno knygos "KAUNO TVIRTOVĖS GYNYBA 1915 METAIS"
Comment
Comment