Utena. Bažnyčios gatvė. Parapijos Liaudies namai. 1912 m.
Prie namų stovi bažnyčios choristai, prie durų kunigas Jonas Žvagždys, vargonininkas Jonas Rutkauskas ir kiti. Liaudies namuose buvo didelė salė su scena vaidinimams, įtaisyta arbatinė, ir kinematografas. Čia 1907 - 1914 m. veikė Margaritos Kemėšytės knygynas.
Utenoje lietuviško knygyno įkūrimas sietinas su Kauno gub. įkurtos „Saulės“ d-jos Utenos skyriaus įsteigimu 1907 m. Utenoje parapijiečius knygomis aprūpindavo prekybininkės Margaritos Kemėšytės tvarkomi knygynėliai špitolėje bei Bažnyčios gatvėje.
Nuotraukose iš mūsų archyvo matome Margaritos Kemėšytės knygyną, kuris pradėjo veikti 1907 m. pavasarį dar ne visai baigtuose įrengti naujuose parapijjos namuose, pavadintuose Liaudies namais (dabar Vytauto a. 2). Juo rūpinosi kun. P. Turauskis. Knygynas čia veikė iki Pirmojo pasaulinio karo. M. Kemėšytė buvo gabi liaudies švietėja, saviveiklininkė. Knygynas savo vardu leido knygeles, sąsiuvinius, savo arbatinėje maitindavo parapijiečius, su kun. J. Švagždu šelpė mokinius sąsiuviniais, vadovėliais, ypač nuo 1909 m. atidarius lietuvišką mokyklą Utenoje, įkūrus m-klas provincijoje. Knygynas turėjo antspaudą knygoms antspauduoti. Knygos buvo duodamos pasiskaitymui į namus. Kalendorių, rašomosios medžiagos, rašytojų knygų daug gaudavo iš Vilniaus Zavadskio knygyno, iš Amerikos jai atsiųsdavo lietuviškos spaudos brolis kun. F. Kemėšis. Liaudies namai virto dideliu kultūros židiniu. Čia buvo statoma scenos veikalų. Iki pat karo veikęs šis lietuviškas knygynas pakeitė rusiškuosius, tokius kaip „Znanije“ ir kt., veikusius Kauno gatvėje. Grįžusi iš Rusijos M. Kemėšytė vėl dirbo 1916–1919 m.
Utena. Už miestelio lūšnų mūrinė ligoninė pastatyta 1907-1909 m. Pirmojo pasaulinio karo pradžioje 1915 m. Utenos ligoninės personalas drauge su inventoriumi buvo evakuotas į Rževą Tvėrės gubernijoje, o netrukus Utenoje jau šeimininkavo kaizerinės Vokietijos kariai. 1915-1917 m. nuotrauka
Choristai prie Utenos liaudies namų su vargonininku Jonu Baniu apie 1910 m. Centre sėdi vargonininkas J. Banys. Pirmoje eilėje iš kairės šešta Elena Leiputė iš Katlėrių kaimo, antroje eilėje iš kairės devinta stovi Uršulė Sirgėdaitė (Leipuvienė), ketvirtoje eilėje iš kairės ketvirtas stovi Ciprijonas Katinas (su baltu švarku) iš Utenos, paskutinėje eilėje iš kairės trečias – Antanas Leipus iš Katlėrių kaimo.
Comment