Trakų kraštovaizdis. XIX a. 2 pusė. Fot. Juzefas Čechavičius
Juozapas Čechavičius 1818 – 1888. Fotografijos / PhotographsVilnius, 2016. Lietuvos fotografijos istorija – 7, 392 p., lietuvių k., santr. anglų k.
Pirmoje nuotraukoje vaizdas iš Pusiasalio pilies į karaimų pusę ir Salos pilį. Antroje nuotraukoje pietinė miesto dalis su buvusio Bernardinų vienuolyno apgriauta Šv. Mikalojaus bažnyčia (nebėra bokštų kurie nugriauti 1865 m. visa bažnyčia nugriauta iki 1880 m.).
Tai va, ir aš nežinau... Ar iš viso, čia Trakai? Jei ką, ištrinsiu...
Kažkaip pernelyg judru Trakams. Gausybė žmonių stotelėje laukia... troleibuso? Tas galingas stulpas ir laidai, ne troleibusams skirti? Pirmoje vietoje įtarčiau kokį Žvėryną prie gimnazijos, antroje Kalvarijų turgų, trečioje Naujamiestį prie Spartos.
Pietinė Trakų miesto dalis su buvusio Bernardinų vienuolyno apgriauta Šv. Mikalojaus bažnyčia (nebėra bokštų kurie nugriauti 1865 m. visa bažnyčia nugriauta iki 1880 m.). XIX a. 2 pusė. Fot. Juzefas Čechavičius
1969 m. Trakų istorinei daliai buvo suteiktas respublikinės reikšmės senamiesčio statusas. Iki to laiko jau suspėta nugriauti daugybė senųjų pastatų (senieji pastatai griauti ir po to, ir po 1990 m.). Senųjų sodybų vietoje statyti daugiaaukščiai gyvenamieji ir administraciniai pastatai, Trakų pusiasalio pietinėje dalyje iškilo gyvenamasis korpusas, nederantis su miniatiūrinėmis gamtos formomis ir senuoju užstatymu. Sovietmečiu statant Trakus kaip eilinį rajono centrą, nebuvo atsižvelgta per ilgus šimtmečius susiformavusi jo savitumą, nepakartojamą grožį ir vertę.
Didžiosios Bažnyčios gatvės fragmentas ties bažnyčia. 1930 m. Vienas iš savitų Trakų kampelių perėjimas iš klebonijos į bažnyčios šventorių, šiuo metu renovuojama klebonija ir atstatytas perėjimas.
Comment