keletas fotkių iš Aldonos Žilinskienės archyvo... Kur mašina - 1957 m. Gegužės pirmos dienos demonstracija 1940 m.Taip kitoje foto pusėj užrašyta...
Labai įdomu, dėl paskutinėje nuotraukoje esančio pastato man irgi neaišku, bet jis yra, greičiausiai, susijęs su žydų mokyklos teritorija, galbūt sinagoga, kadnagi jų Merkinėje buvo 3, tas pats pastatas matyti ir 1915 m. fotografijoje, kuomet degė didžioji Merkinės sinagoga (medinė). Ačiū už informacija, beje pas pačius vietinius merkiniškius tikiu, kad yra dar daugiau įdomios informacijos.
Neesu garantuotas, bet ar tik ne šis pastatas bus dabartinėje, tai visada vadintoje, sinagogos vietoje, kur dabar stovi geltona aktų salė.
Ir tai ar nebus toji raudonoji sinagoga, kadangi pirmame plane matyti gatvės nuolydis, kairėn, tai sutaptu su dab. Seinų g., matyti aukštas pamatas, kuris lyg tęsiasi į tą išlikusią akmenų terasą. Ir tvora, kuri matyti tarpukario nuotraukoje priešais raudonąją mokyklą, kuri šalia buvo sinagogos.
Kyla tik klausimas, kada toji mokykla pastatyta, ar tai nebus amerikono žydo pinigais ji pastatyta, o raudonoji mūrinė sinagoga jau buvusi iki tarpukario. Dar vienas argumentas, kad senosiose fotografijose matyti, jos sinagogos siluetas tolumoje, pakankamai sutampa su šio pastato (1 nuotrauka) išvaizda. Taigi tai galbūt vienos iš Merkinės sinagogos fotografija.
Merkinės darželio [tipinio sovietinio projekto, kurių paplitę per visą Sovietų sąjungą] rekonstrukcija į globos namus, darželis iškeltas į renovuotą buvusio internato korpusą.Štai toks siūlomas projektas, mano nuomone visai vykęs (nufotografuota nuo skelbimų lentos, todėl vaizdas jau bus toks).
Klausimas, gal Merkinėje ruošiamasi statyti ar atstatyti kokį nors stambesnį miestelio objektą? Ir apskritai, kokia miestelio vizija, strategija. Ką apie tai kalba miesto politikėliai, entuziastai? Ar visgi Merkinė ketina nurungti Varėną ir patapti grybų sostine?
Visi kažkiek supranta kad būtina orentuotis į turizmą. Apie atstatymus kol kas nėra jokių kalbų, politikėliai nelabai žino savo krašto istoriją, žmonėms čia dar trūksta vaizduotės kažką sumąstyti.
Kas apie grybus, tai tegu Varėna ir sėdi savo grybuose, ji nelabai turi kuo ir kaip kitaip sudominti, Merkinės visai kitas šarmas. Apibendrinant konkrečios strategijos nėra, o kada ji atsiras irgi nėra aišku. Miestelis po truputi vis vien tvarkosi, parengtas darželio rekonstrukcijos projektas, ateinančia vasarą prasidės renovacija kultūros namų (mano nuomone, reikėjo rekonstruoti iš esmės), cerkvės (muziejaus), pastatys viešąjį tuoletą, numatomi gatvių tvarkymo darbai istorinėje dalyje. Renovuota Nacionalinio parko administracija, sutvarkyta pagrindinė gatvė einanti per visą Merkinę, įrengtas takas nuo centro iki piliakalnio, išgrįsta aikštė priešais bažnyčią, po truputi pradedama kalbėti ir apie istoriją, kas sovietmečiu buvo beveik ištrinta iš žmonių galvų. Per miestelio 650 metines pastatyti koplytstulpiai buvusiems vienuolynams ir bažnyčioms. Centre pastatytas akmuo, kuriame aiškiai parašyta, jog iš Merkinės Jogaila Vilniui suteikė Magdeburgo teisę.
Ar įmanoma, pasvajokim, atstatyti buvusias bažnyčias su vienuolynais, Merkinėje? Tai juk unikalus miestas, su daugybe netekčių ir dabartine skurdžia egzistencija... Tai mano viena svajonių, atkurti tai, kas prarasta, net ir Rotušė perdaryta į cerkvę...
Merkinės darželio [tipinio sovietinio projekto, kurių paplitę per visą Sovietų sąjungą] rekonstrukcija į globos namus, darželis iškeltas į renovuotą buvusio internato korpusą.Štai toks siūlomas projektas, mano nuomone visai vykęs (nufotografuota nuo skelbimų lentos, todėl vaizdas jau bus toks).
Sakyčiau, kad apie jas mažai kas žinoma, arba beveik nieko, šiek tiek keista, kad apie miestą yra mažai žinių, matyt Merkinės adminstracinė ir per okupacijas sumenkinta jos reikšmė nesudomino šiuolaikinių istorikų, nors iki pat ATR žlugimo tai buvo bene pagrindinių miestų Pietų Lietuvoje. Tikiu, kad yra mežiagos "kažkur", reikia būti kai V. Drėmai su Vilniumi, taip ir kažkam su Merkinę, kad atknistų jos tikrąją istoriją.
Suprantu, iš esmės aš laimingas dėl to, kad bus uždėtas šlaitinis stogas, nes lyginant kas dabar daroma su kultūros namais, tai ten tikrai ne kas.
O kas naujo iš Merkinės dar, kad mačiau jog prasidėjo jau realiai darbai kultūros namuose, pradėta renovuoti cerkvė (tarp kitko numatyti ir archeologiniai kasinėjimai, bet kažkodėl netikiu, kad bus kažkas rimtesnio), kasinėjama ir dominikonų vienuolyno vietoje, bet kaip mačiau iš esmės ten žvalgomieji tyrimai o ne kažkas rimto, matyti atkastas pastato pamatas ir panašu, jog anga į buvusį rūsį, datuoti kol kas sunku, bent jau man. Šioje vietoje bus įrengtas viešasis tuoletas.
Dėl atstatymų, tai bent kol kas tai nėra labai įmanoma, bet atstatymo idėja yra vis dėl to reali, o ne kosmosas.
Merkinės malūnas? 1915 m.( bent taip įvardintas nuotraukos failas: „ vandens malūno liekanos Merkinėje“)
Galima sulyginti kareivukus su anksčiau pateiktomis 1915 m. nuotraukomis.
Žiūrint šią nuotrauką tikrai sunku patvirtinti arba galima išvis paneigti jog tai Merkinė, kadangi numanant buvusias vandens malūnų vietas sunku atpažinti bent jau reljefą esantį fotografijoje. Įdomus tikslus nuotraukos šaltinis.
Nemunas ties Merkine šįryt. Merkinė yra apsupta įpatingos gamtos, tiek iš pietų, iš rytų ir vakarų miestelis apsuptas upių slėnių, didingi yra Nemuno ir Straujos upių slėniai, Nemuno slėnis tęsiasi apie 6 km į pietus, čia buvo puiki vieta kurtis pirmiesiems gyventojams, tikiu kad net ne visos suskaičiuotos senosios gyvenvietės, pats prie savo namų atsitiktinai esu radęs mezolitinį skaldytinį. Nuotrauka daryta nuo Baltojo kalno, o tolumoje dešinėje Nemuno pusėje matyti kitas slėnio skardis, vadinamas Bonos kalnu (sunku pasakyti kodėl jis taip vadinamas bet iš kart asocijuojasi su Bona Sforca, Žygimanto Senojo žmona).
Dar pamenu mažas būdamas, jog ant vieno iš tilto taurų buvo išraižyta berods 1957 m. Tačiau pati tilto istorija neaišku kada tiksliai prasideda, man rodos jog patys taurai ir tilto metalinė konstrukcija yra jau nuo tarpukario, o 1957 m. tilto taurai padidinti dėl buvusio Nemuno potvynio, kuomet vanduo bėgo per patį tilto viršų.
Comment