Linkėjimai iš Rusnės, Rytų Prūsija. Curto Engelhardto alaus darykla. 1912 m.
ebay.de
Susitikimas su Rusnės salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė, muziejininkė Birute Serviniene atskleidė kitą netikėtą šio nuostabia gamta ir retų paukščių gausa garsėjančio gamtos kampelio veidą. Kas galėjo pagalvot, kad Rusnės sala, dabar – ramybės oazė, anksčiau buvo ponų pamėgta šėlsmo vieta, tiesiog Mažosios Lietuvos Ibiza? Štai H. Zudermanas (Hermann Sudermann) savo garsioje apysakoje “Kelionė į Tilžę” rašė: “Dešinėje pasirodo Rusnė, ponybės pasilinksminimų vieta, kur tiek daug lėbaujama, kaip niekur kitur pasaulyje. Rusnės punšo pribijo netgi vyriausybės ponai.”
Namai išlikę, bet kaip nepatinka kad daugelis langų jau plastikiniai, visiškai neatkuriamos langinės ir kiti papuošimai, pats miestelis dar urbanistikos paminklu paskelbtas, bet tai nieko neduoda.
Rusnės tilto atidarymas įvyko 1914 m. spalio 10 d. Pavadintas jo statybą inicijavusio apskrities viršininko Peterio vardu. Atsitraukdami vokiečiai 1944 m. susprogdino dalį tilto. Atėję sovietai tilto neatstatinėjo, o jį išardė.
Naujasis tiltas per Atmatą Rusnėje, čia matyt dar vyksta statybos darbai
Šioje tilto vietoje pakeliamoji dalis
Kelias iš Rusnės į Šilutę ėjo pylimu
Rusnės tiltas palengvino ūkininkų dalią, kuriems nušienautą ir parduodamą šieną nebereikėdavo per upę kelti keltais
Mažesni laivai praplaukdavo pro tilto apačią, o didesniems - tilto viduryje buvo įrengta elektra pakeliama dalis
Peterio tiltas ir Baranskio svečių namai, apie 1930 -1940 m.
Atvirukas iš Mažosios Lietuvos enciklopedijos IV tomas
Karališkojo apygardos teismo pastatas (dabar Neringos g. 4)
Viešbutis "Hotel du Nord" Rusnėje. (dabar Neringos g. 2)
J.Friedmanno parduotuvė Rusnėje, apie 1930 m.
Paštas
Vaizdai iš albumo Heydekrug. Šilutės krašto istorija atvirukuose
Rusnė nukentėjo traukiantis vokiečiams, kurie bėgdami susprogdino Peterio tiltą. Sovietams apšaudant nukentėjo ir pats miestelis, buvo sugriautas naujasis Rusnės paštas. Tačiau gyvenvietės naikinimas prasidėjo sovietmečiu, karo metu apgriauti pastatai nebebuvo remontuojami, o tiesiog griauti. Išlikę vaizdingi pastatai nevykusiai perdirbinėti, naikinant būdingiausius jų bruožus. Buvusiame viešbutyje "Hotel du Nord" (nuo 1930 m. "Lolls Hotel") įrengiant ūkio kontorą visiškai sunaikinti vaizdingi interjerai, nukapojus gausias puošmenas nuo fasadų dailus pastatas pavirto beveide "dėžute". Kitas gražus pastatas Karališkojo apygardos teismo pastatas pašalinus bet kokias puošmenas, užstačius ant vienaaukštės dalies antrąjį aukštą visiškai neteko senoviškumo žymių.
Sovietmečio pabaigoje parengtame Rusnės pertvarkymo projekte suplanuota nugriauti beveik visus dar išlikusius senuosius pastatus, pertvarkyti gatves ir pan. Tada po 1986 m. Neringos gatvėje nugriautas mūrinis buvęs viešbutis "Hotel zur Niederung". Tik paskelbus nepriklausomybę nustota griauti ir naikinti senąjį Rusnės paveldą.
Įdomu būtų personalijas sužinotį tų planų ir darbų. Įtariu, kad ir dabar dar šioje srityje veikia tie "garbingi dėdės".
Šią informaciją radau knygoje Istoriniai miestai Sena ir šiuolaikiška straipsnyje Istoriniai miestai Nemuno žemupyje, autorius Martynas Purvinas.
Tai kad ir dabar Rusnėje negeri dalykai dedasi, senuosius namus kaip kas nori taip tvarkosi ir perstatinėja.
Šią informaciją radau knygoje Istoriniai miestai Sena ir šiuolaikiška straipsnyje Istoriniai miestai Nemuno žemupyje, autorius Martynas Purvinas.
Tai kad ir dabar Rusnėje negeri dalykai dedasi, senuosius namus kaip kas nori taip tvarkosi ir perstatinėja.
Dabar savininkai, o tada valstybinės institucijos ir organizacijos, tai juose sprendimus priiminėjusias ir vykdžiusias personalijas turėjau galvoje.
Pagrindinė Rusnės miestelio gatvė. Apie 1897 - 1902 m. Leidėjas A. Beuttehereit, Russ
Dešinėje pusėje namai išliko vienas iš nedaugelio senosios gatvės apstatymo fragmentų.
Pagrindinė gatvė ir verslininkas Rolf Rowelski
Dabartinė Neringos gatvė ( stovi nauji namai 1, 3, 5, 2A ) vaizdas į vakarus į aikštės pusę, visų matomų pastatų nebėra, apgriauti per karą ir nugriauti sovietmečiu.
Keltas per Skirvytę, vaizdas iš Brioniškės, kito Skirvytės upės kranto, apie 1930-1933 m.
Matosi viešbutis "Hotel zur Niederung". Nei vienas pastatas neišliko.
Rusnės perkėla per Skirvytės upę, ties Klaipėdos srities ir Vokietijos pasieniu, vaizdas į Brioniškę. 1930 m.
Rusnė iš paukščio skrydžio, 1986 m. Bernardo Aleknavičiaus nuotrauka
Nuotrauka iš Mažosios Lietuvos enciklopedijos IV tomas
Išgriovus Neringos gatvėje senuosius mūrinius ir medinius namus pristatyta tipinių gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų, ši miestelio dalis ne primena senosios Rusnės. Nuotraukoje dešinėje pirmas mūrinis pastatas buvęs viešbutis "Hotel zur Niederung". Dabar jo vietoje raudonų plytų ilgas pastatas, nežinau kas jame.
Comment