Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Kudirkos Naumiestis, Šakių r.
Collapse
X
-
Vladislavovas (Kudirkos Naumiestis), vaizdas iš Širvintos miesto, apie 1910 - 1915 m.
www.bildarchiv-ostpreussen.de
Comment
-
Parašė Beniux Rodyti pranešimąTai žodis "Sąkrova", parašytas šiek tiek lenkišku stiliumi, t.y. su ą raide šaknyje. Sankrova reiškė krautuvę.
Comment
-
Kudirkos Naumiestis: praeitis ir dabartis, Monografija, Vilnius:2015, 783p.
„Šios knygos idėją suponavo keletas dalykų: Kudirkos Naumiestis yra pasienio miestas (ties juo eina viena seniausių Europos tarpvalstybinių sienų), todėl čia reiškėsi įvairios tautos ir kultūros, bet iki šiol pernelyg mažai dėmesio skirta miesto kaip tam tikros bendruomenės gyvenimui; dalis istorinių faktų, asmenybių, kultūros reiškinių ankstesniuose leidiniuose yra nutylėta; esama nemažo pluošto naumiestiečių atsiminimų, kurie skaitytojams sunkiai prieinami, nes yra tapę bibliografinėmis retenybėmis, kiti iš jų yra likę kaip rankraščiai, saugomi valstybiniuose arba privačiuose archyvuose; be to, yra tokių miesto gyvenimo, jo kultūros reiškinių, kurie nė viename leidinyje neaptarti. Kita vertus, sukaupta didžiulė ikonografinė medžiaga, kuri taip pat verta publikacijos. Todėl didžiausias dėmesys knygoje skirtas žinomiems XIX-XX amžių istorijos ir kultūros reiškiniams“ –
Knygos sudarytojai: dr.prof. Giedrė Čepaitienė ir Romas Treideris
http://www.sakiai.rvb.lt/lt/naujieno...sius-leidinius
Comment
-
Kudirkos Naumiesčio (Vladislavovo) planas. 1808 m.
1561 m. Kudirkos Naumiesčio vietoje buvo Duliebaičių kaimas, vėliau gyvenvietė pavadinta Naumiesčiu. Praslinkus 82 metams nuo kaimo pirmojo paminėjimo, karalienė Cecilija Renata 1643 m. Naumiesčiui suteikė Magdeburgo teises ir pavadino jį Vladislavovu. 1643 m. Naumiestis suplanuotas pagal stačiakampę modulinę sistemą. Gyvenamajai statybai buvo paskirtas vieno valako (9X11 rėžių) žemės plotas. Visa miesto teritorija sudalyta į stačiakampius kvartalus, o centre išmatuota didžiulė kvadratinė (3X3 rėžių, 141X141 m) aikštė. Iš keturių aikštės kampų išvesta po dvi statmenas gatves. 1644 m. pastatyta medinė bažnyčia, viduryje aikštės - rotušė. Tais pat metais įsteigtas karmelitų vienuolynas.
Lietuvos architektūros istorija. I tomas 1987.
Comment
-
Sovietų karių kapinės prie Vinco Kudirkos paminklo. 1945 m. Fot. nežinomas
Paskutiniai 1944-ųjų pasienio mūšiai Suvalkijoje Kudirkos Naumiesčiui ir jo gyventojams turėjo skaudžių pasekmių. Sovietmečiu buvo skelbiama, kad miestą besitraukdami sudegino žiaurieji vokiečiai, tačiau žmonių atmintis ir istoriniai dokumentai byloja ką kitą.
Sovietmečiu buvo nutylima, kaip barbariškai buvo naikinamas miestas. Po sovietų lėktuvų antskrydžio liepsnose paskendo beveik visi centro ir daugumos šalutinių gatvių namai. Lėktuvai skrido žemai ir mėtė fosforines bombas. Mieste tada jau nebebuvo nei vokiečių dalinių, nei įtvirtinimų, nei priešlėktuvinės gynybos. Vokiečių daliniai ir jų štabai buvo dislokuoti toliau nuo miesto. Tiršti gaisro dūmų kamuoliai tapo tartum priedanga vėliavai iškelti. Pasilikę Kudirkos Naumiestyje žmonės sakė, kad mieste aršių mūšių nebuvo. Pasirodę sovietų kareiviai plėšikavo, kiti bandė nusitempti merginas.
Kudirkos Naumiestis: praeitis ir dabartis, Monografija, Vilnius:2015, 783p.
Comment
Comment