Vandžiogalos miestelis kol kas neturėjo savo atskiros temos.
Jis yra savotiškas fenomenas kalbant apie gyventojų tautinę sudėtį.
Iki II pasaulinio karo pagal Nevėžio upę, teritorijoje tarp Kauno, Kėdainių ir Panevėžio buvo dvikalbė lietuvių-lenkų sritis. lenkų kalbos įtaka didėjo, nes čia buvo daug stambių ir smulkių dvarų.
Lenkiškoje literatūroje ta sritis kartasi vadinama Lauda, nuo (Liaudės upės). Vienas iš tos dvikalbės teritorijos atstovų yra lenkų poetas, Nobelio premijos laureatas Česlovas Milošas (Czesław Miłosz).
Vikipedija rašo, kad "1897 m. net 95% Vandžiogalos gyventojų buvo lenkai. 1891 m. Vandžiogalos parapijoje grynai lietuviški tebuvo du kaimai: Gelnai ir Preišiogala."
Per 1923 m. Lietuvos gyventojų surašymą iš 8283 Vendžiogalos valsčiaus gyventojų buvo 3487 (42,1%) lietuviai, 3151 (38,0%) lenkai, 1197 rusai, 335 žydai, 40 kitų tautybių Lietuvos piliečių ir 18 svetimšalių.
Valsčiaus tautinė sudėtis turbūt priklausė nuo to, kas surašinėjo. Panašią tautinę sudėtį turinčiame Lapių valsčiuje surašyta 23,6% lietuvių ir 67,5% lenkų, o Babtų valsčiuje - 86,1% lietuvių ir tik 9,5% lenkų. Vietiniai visuose šiuose trijuose valsčiuose balsuodavo už lenkiškus Seimo rinkimų sąrašus.
Iki II pasaulinio karo veikė lenkiškos gimanazijos Kaune, Panevėžyje ir Ukmergėje. Vėliau įvairiomis priemonėmis ta sritis buvo atlietuvinta. Po II pasaulinio karo dalis gyventojų (daugiausia - dvarininkai) repatrijavo į Lenkiją.
Vikipedijoje rašoma, kad per 2001 m. gyventojų surašymą "lenkais prisistatė jau tik 7,8 % Vandžiogalos seniūnijos gyventojų".
Vandžiogaloje (Wędziagoła) veikia Lietuvos lenkų sąjungos skyrius. Bažnyčioje yra mišios dviem kalbomis.
Gana neįprasta, kad ir dabar gatvėje ar parduotuvėje galima išgirsti lenkiškai kalbant vietinius gyventojus.
Prieškario Vandžiogala Jono Martinaičio akvarelėse
Prieškario Vandžiogaloje kurį laiką gyveno dailininkas Jonas Martinaitis (1898-1947).
(...)
Dailininkui gyvenant Vandžiogaloje, 1939 metais jam gimė sūnus Antanas, kuris vėliau taip pat tapo dailininku. Jo palikimas – tapyba, piešiniai, akvarelė, poezija. Dailininkas Jonas Martinaitis yra nutapęs apie dešimtį akvarelių su 1939-ųjų metų Vandžiogalos vaizdais. (...) Be didelės meninės vertės šios akvarelės turi ir pažintinę vertę
Buvo žadėta, kad 2022 metais viso pasaulio akys nukryps į Kauną, Kauno rajoną ir Vandžiogalą (gal dar į Esch-sur-Alzette, Novi Sadą, Kijevą, Maskvą, ir Pekino žemos olimpiadą)
Gatvės praplatėjimas prie Nepriklausomybės paminklo
Comment