Vadoklių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Vadokliai, miestelis Panevėžio r.
Collapse
X
-
Mikėnų vėjo malūnas (Panevėžio r., Vadoklių sen., Mikėnų k., Malūno g. 16)
Malūnas statytas maždaug 1875 – 1880 metais. Tai medinis, griautinis malūnas, kurio kepurė gręžiama grąžulu. Pirmasis malūno savininkas buvo vokietis iš Karbelių kaimo Teodoras Jansonas. Jis pirko žemės sklypą, pasistatė malūną ir maldavo apylinkės žmonėms. T. Jansonas mirė prieš Pirmąjį pasaulinį karą, o malūną paveldėjo sūnus Antanas. Mirus sūnui malūnas atiteko jo vaikams. Malūnas veikė iki 1958 metų. Po 1958 metų buvo išvežtos girnos, visi kiti įrenginiai išliko, tačiau ilgainiui sunyko. 1985 m malūnas remontuotas.
Šiuo metu malūnas priklauso Kotrynai Jansonienei.
kelios foto:
- 1 patinka
Comment
-
Sukurta tema apie Lietuvos viduryje esantį nuošalų Vadoklių miestelį. Jis yra Panevėžio rajono pietinėje dalyje, netoli Kėdainių ir Ukmegės rajonų.
Vadokliai yra nuošaliau nuo pagrindinių kelių. Prieš dešimtmetį išasfaltuotas kelias RK 1204 Taujėnai - Ramygala. Į vieną pusę, link Panevėžio išasfaltuotas kelias 3017 Velžys - Jotainiai - Pagiriai. kelią RK 3017 link Pagirių (Kėdainių r.) planuojama pradėti asfaltuoti 2019 metais.
Vadoklių apylinkės - miškingos lygumos, todėl ekskursantų ar pavienių lankytojų čia beveik nebūna.
Miškuose po karo aktyviai veikė partizanai.
Labiausiai Lietuvos istorijoje miestelis pasižymėjo dėl 1919 metų kovo mėnesį vykusių vienų pirmųjų kautynių su bolševikais.
2011 m. Vadokliuose buvo 519 gyventojų.
Pats miestelis atrodo kaip didelis bažnytkaimis su viena sankryža. Prie miestelių priskirtas tik todėl kad 1919-1950 m. jis buvo Panevėžio apskrities Vadoklių valsčiaus centras.
Comment
-
Vadoklių kautynės 1919.03.22-03.23
Vadokliose teko būti kovo pabaigoje. Miestelyje užkalbinti žmonės aktyviai svarstė kaip paminėti Vadoklių išvadavimo šimtmetį,rodė į bažnyčios varpinę, iš kur šaudė bolševikai kur
Jei nebūtų suplanuota tolesnė kelionė, turbūt sudalyvaučiau ir 100 Vadoklių išvadavimo 100 mečio inscenizacijoje
Kažkaip neteko girdėti, kad kovų su bolševikai 100 metų jubiliejus taip būtų švenčiamas be valdiškos paramos, pačių žmonių iniciatyva.
1919 metų nepriklausomybės kovos prieš bolševikus čia yra gyvos istorijos dalis
Pora straipsnių apie šias mažai žinomas kautynes
Panevėžio balsas 2019.02
Kraują liejo už kiekvieną miestelį
1918-ųjų vasarį paskelbę nepriklausomybę, dar kelerius metus turėjome ginti ją ginklu. Įnirtingose kovose galvas padėjo ne vienas savanoris – jų krauju sulaistyta ir Panevėžio apylinkių, kur 1919 metais vyko mūšiai, žemė. Praėjusio amžiaus 2-ajame dešimtmetyje susirėmimų su bolševikais liudininku buvo tapęs ne vienas rajono miestelis, pradedant Raguva ir baigiant Vadokliais.
1918-ųjų pabaigoje vokiečiams pradėjus trauktis iš Vadoklių apylinkių ir miestelio, parapijos prieglaudos salėje įvyko susirinkimas parapijos komitetui sudaryti ir atstovams į Vilniaus Seimą išrinkti. „Visai vokiečiams apleidus mūsų kraštą, nepasiliko nei jokios valdžios, tuomet parapijinis komitetas pradėjo aprūpinti bendruomenę maistu ir nutarė pasamdyti miliciją dėl apsaugojimo nuo visokių plėšikų. Dar nespėjus parapijiniam komitetui įvykdyti nutarimą, iš rytų pusės pradėjo traukti į mūsų kraštą rusai-bolševikai“, – viršaičio rašyta ataskaitoje
(...)
Lietuviams sparčiai vejant bolševikus nuo Kėdainių ir iš kitų vietų, civiliai Vadoklių revoliucinio komiteto nariai, nujausdami artėjančias permainas, vieną naktį dingo – liko bolševikų kariai, miestelyje šeimininkavę kaip namuose. Kol 1919 metų kovo 21-ąją ir jie suprato: Lietuvos kariuomenės savanorių būriai alsuoja jiems į nugarą.
Štai kaip tą dieną po beveik dešimtmečio prisiminė Vadoklių viršaitis J. Varnas:
„Viešpatavo bolševikai Vadokliuose ir gavę algą drąsiai lošė kortomis iš kerenkų (pastaba – 1917 metais išleisti Rusijos 20 ir 40 rublių vertės popieriniai pinigai), bet apie 8 val. vakaro atvykęs į lošiamąjį kambarį bolševikų komisaras ką- tai pašnibždėjo ir visi lošikai tuojaus metė kortas lošę pradėjo rengtis prie pavojaus, tą pat naktį atvyko ir daugiau bolševikų, kurių susidarė jau Vadokliuose virš 100 žmonių ir turėjo jie 2 kulkosvaidžiu. Iš to galima spręsti, kad jiems, bolševikams, buvo pranešta, kad rytoj anksti puls ant jų lietuviai, kaip jie vadino (bielyje).“
Mūšis dėl Vadoklių, pasak D. Pilkausko, prasidėjo kovo 22-ąją. Jau saulei tekant pasigirdo kulkosvaidžių tratėjimas – Lietuvos kariuomenė supo miestelį. Kadangi bolševikai puolimui buvo pasirengę, mūšis nebuvo lengvas. Kova virė apie trejetą valandų, tačiau galiausiai bolševikai, patyrę nuostolių, turėjo trauktis.
Deja, mūšyje žuvo keturi lietuviai savanoriai – jauni 22–24 metų vyrai. Kovo 24-ąją jie buvo iškilmingai palaidoti Vadoklių parapijos kapinėse.
https://naujienos.alfa.lt/leidinys/p...iena-miesteli/
Panevėžio r. laikraštis "Tėvynė" 1991.11.22
Vadoklių kautynėms atminti
(Paspaudus- didesnis vaizdas)
Comment
-
Vertikalios paminklo Vyčio partizanų apygardai nuotraukos
Paminklo autorius - iš šių kraštų kilęs skulptorius Gedimina Karalius
Foto 2019.03
Straipsnis apie paminklo atidengimo iškilmes
XXI amžius 2006.11.08
Įamžinti Vyčio apygardos partizanai
http://www.xxiamzius.lt/numeriai/200...8/darb_02.html
Šio paminklo motyvas panaudotas 2008 m. patvirtintame Vadoklių herbe
https://lt.wikipedia.org/wiki/Vadokli%C5%B3_herbas
- 2 patinka
Comment
-
Sprendžiant iš ortofoto nuotraukų, iš pradžių prie paminklo buvo tik plynas laukas, o urbanistinė aplinka sutvarkyta vėliau.
Miestelio ortofoto nuotrauka tarp bažnyčios ir paminklo partizanams
Apie 2009-2010 m.
Apie 2015-2017 m.
http://www.maps.lt/map/default.aspx?...ay,vector_2_5d
Comment
-
Čia tie aktyvūs Vadoklių gyventojai, kurie viską papasakojo apie Vadoklių išvadavimą ir apie rengiamą inscenizaciją kovų su bolševikais 100 metų jubiliejui. Vienas jų, atrodo vardu Jonas, iki pensijos dirbo kultūros srityje.
Sprendžiant iš spaudos, jiems pavyko paminėti Vadoklių išvadavimo 100-metį
Gaila, kad apie šią unikalaią inicaityvą buvo paskelbtas tik anonsas, o iš renginio informacijos paskelbta nebuvo.
JP.lt 2019.05.17
Vadokliai minės išvadavimo kovų 100-metį
Gegužės 18 d., šeštadienį, Vadokliuose vyks renginiai, skirti miestelio išvadavimo kovų 100-mečiui paminėti ir žuvusiems savanoriams pagerbti.
10 val. Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje bus laikomos Šv. Mišios, 11 val. – eisena į kapines pagerbti žuvusių savanorių, 12 val. – Vadoklių kultūros centre bus rodomas spektaklis „Kovojam už Vadoklius!“, skiriamas 1919 m. kovo 22 d. Vadoklių miestelio iš bolševikų išlaisvinimo kovoms.
Vadoklių kultūros centro direktorė Eugenija Zakarkienė sako, kad 4 dalių spektaklis – bendras kolektyvinis entuziastų vadokliečių darbas. Jame vaidina 10 vyrų, tarp jų – klebonas Ričardas Banys, skulptorius profesorius Gediminas Karalius, Vadoklių pagrindinės mokyklos direktorius Stasys Lisanka. Istorinius faktus rinko ir į scenarijų dėliojo gaisrininku dirbantis Vidmantas Skurdenis.
https://jp.lt/vadokliai-mines-isvadavimo-kovu-100-meti/
Comment
Comment