Sovietmečiu 1962 m. patvirtintas 62 vietinės reikšmės urbanistikos paminklų sarašas. Labiausiai ignoruotas Mažosios Lietuvos urbanistinis paveldas. Be Klaipėdos į sarašą pakliuvo Nida ir Vilkyškiai. Per karą beveik nenukentėjusi Šilutė su savo vertingu senamiesčiu palikta už sarašo ribų. Tuo tarpu kitų regionų miestai ir miesteliai 1941-1945 m. praradę savo vertę ir neturintis vertingų kapitalinių pastatų buvo skelbiami saugotinais paminklais(pvz: Ignalina, Skuodas, ir kt.)
Vienas tokių miestelių Katyčiai. Iki 1945 m. miestelis pasižymėjo mūriniais 1-2-3 aukštų namais, savita turgaus aikšte. Pokario metais visai sunaikinti apylinkių vienkiemiai, nyko senieji mūriniai pastatai. Suniokotoje bažnyčioje buvo įrengti kultūros namai, vėliau kino teatras. Vis dėlto mūriniai pastatai ilgai atlaikė sovietinio aplaidumo ir netvarkos metus.
Po 1990 m. Katyčiai toliau nyko. Nepriklausomybės metais apleisti ir vėliau nugriauti trijų aukštų namai turgaus aikštėje. Tik 2005 m. Katyčių miestelio istorinė dalis buvo įtraukta į Lietuvos Respublikos Kultūros paveldo registrą, nenurodant jos vertės. Panašus likimas ir kitų Mažosios Lietuvos miestelių, toliau vyksta paveldo niokojimas ir grobstymas (pvz: kapinės).
Prieškariu juose veikė Georgo Grigaičio ir kitos krautuvės, sovietmečiu namuose įrengti kultūros namai. Nuotraukų šaltinis: Mokslinių straipsnių rinkinys Kultūros paminklai / 14 2009
Tie patys namai.Atviruką išleido Otto Quesseleit, Katyčiuose, apie 1920 -1930 m.
1939 metų nuotraukoje tie patys trijų aukštų namai
Nugriovus namus teliko pirmo aukšto siena su arkinėmis angomis. 2010 m. nuotrauka
Comment