Dėkui už temos papildymą. Atviruką matau pirmą kartą. Iki šių dienų iš matomų pastatų dar tebestovi buvusi dominikonų mūrinė špitolė ir jei neklystu pirmasis mūrinis pastatas-buvusi krautuvė.
Sveiki.Deja klysti.pirmasis mūrinis pastatas ...ne krautuvė,o gaisrinė.tarybiniais laikais buvo kino teatras,o dabar miestelio laidojimo namai
1776 m. miestui panaikintos magdeburginės teisės, nors 1775 m. liustracijoje Virbalis vadinamas trečiosios klasės miestu. Rotušė minima 1778 m. dokumente, buvo svarstoma ją pritaikyti muitinei. Rotušė buvo dviaukštė ir mūrinė, bet nebaigta statyti, "todėl pūva, o užbaigti negalima dėl lėšų trukumo". Virbalio rotušė pirmą kartą pažymėta 1833 m. centro faktiškosios būklės plane. Miestas magdeburginės teises atgavo XIX a. pradžioje. 1836 m. rotušė buvo paremontuota. XIX a. I pusėje rotušėje buvo įsikūręs magistratas, miesto kasa ir policijos areštinė, gyveno burmistras. 1850 m. galvota statyti naują rotušę kitoje vietoje, nes senasis pastatas stovėjo "turgaus viduryje ir gadino aikštės vaizdą". Rotušė nugriauta apie 1869-1873 m. o magistratui nupirktas namas. 1861 m. Virbalyje buvo apie 100 medinių ir 6 mūriniai namai.
Aikštės šiaurės vakarų kampas, apie 1935 m.
Per II-ąjį pasaulinį karą Virbalis apibūdinamas tik juodomis spalvomis: "Virbalis - tai vienas skurdžiausių gamta ir ateitimi miestelių ne tik Suvalkijoje, bet ir Lietuvoje. Šią tiesą pajunta kiekvienas, kuris bent pusvalandžiui stabtelėja miestelyje ar į jį nors atidžiau dirsteli iš autobuso (...). Tiesa, miestelio centre galima pajusti miesto įspūdį, tačiau ir čia užtenka tiktai pastabesnio žvilgsnio, kad tuoj pat būtų aišku, jog keturkampėje aikštėje dideli klojimo pavidalo mūriniai prekybos namai, gatvių išplanavimas ir didesnieji pastatai tėra praeities liekanos, nieko nesakančios apie ateities galimumus". Bulavas J. Vokiškųjų fašistų okupacinis Lietuvos valdymas. Vilnius, 1969.
Iš tiesų labai įdomu, ypač kuo buvo pagrįstas teiginys, jog rotušė būdama aikštės centre (kas būtų savaime suprantama) gadina aikštės vaizdą. Na galbūt galima spėti, kad pastato būklė buvo labai bloga. Dar įdomiau, ar miestas tik tiek teturi XIX a. planų.
Iš tiesų labai įdomu, ypač kuo buvo pagrįstas teiginys, jog rotušė būdama aikštės centre (kas būtų savaime suprantama) gadina aikštės vaizdą. Na galbūt galima spėti, kad pastato būklė buvo labai bloga. Dar įdomiau, ar miestas tik tiek teturi XIX a. planų.
A.Miškinis rašo kad rotušės pastatas buvo begriūvantis, sienos suskilę, stogas įlinkęs, todėl ir buvo nugriautas, o XIX amžiuje miestiečiams atrodė kaip "turgaus viduryje ir gadino aikštės vaizdą".
A.Miškinis rašo kad yra nemažai XIX-XX a. planų bet jie dar nesurasti. Nėra rasta 1900-1945 m. planų.
Comment