Šalia Katelninkų yra kitas NMA finansuotas takas Gužiuose
2IM-KV-12-1-011324-PR001 Sklypo, esančio Gužių kaime,Švenčionių rajone sutvarkymas ir pritaikymas rekreacijai
Šis takas sunkiau surandamas, nes ortofoto nuotraukose jo nesimato.
Gužių kaimo tiltas per yra sugriuvęs, reikia mašiną palikti prie to tilto.
Norint privažiuoti prie pat NMA tako tektų važiuoti kitu Meros krantu iš plento KK102 išsukti ties buv. Baliulių posūkiu ir važiuoti pro Kalviškę
Atstumas - apie 800-900 metrų, mes neskubėdami nuėjome per nepilnas 15 minučių.
Suradome iš pirmo sykio. ten kur keliukai šakojasi, visu reikėjo reikėjo laikytis dešinės
Trasa nuo Gužių kaimo tilto iki NMA tako.
Žemėlapis iš Maps. Lt
Projektas Nr. 2IM-KV-12-1-011324-PR001 Sklypo, esančio Gužių kaime, Švenčionių rajone sutvarkymas ir pritaikymas rekreacijai
Foto 2020.03
Gužių kaimo tiltas per Merą
Ties namai laikomės dešinės
Prieš miškelį sukame dešiniau
Čia vėl laikomės dešinės
Žemėlapiuose matomas orientyras - didelis laukas. Jis lieka kairėje pusėje
Suradome iš pirmo karto nepasiklydę.
Kai čia jau dvidešimt kažkelintas NMA takas, tai Neatrandamų Miško Atrakcijų ieškojimas yra didesnis malonumas už pačius takus.
Šiemet pavasaris buvo labai sausas ir po kojomis šiugždėjo pernykščiai lapai
Tuo metu labai nesijautė, bet dabar į akis krenta, kad tais takais beveik niekas nevaikščiojo
O tai čia jis jau skaitosi sutvarkytas? Ar nuo 2015 metų vėl apleistu tapo?
Iki šios vietos įspūdžiai labai neblogi - projektas palyginus neblogoje vietoje, "rekreacinė infrastruktūra" nelabai lankoma ir gana gerai išsilaikiusi.
Paskui buvo kelios smulkmenos, kurios nesugadino gero įspūdžio. Tai, kad šį NMA taką gana sunku surasti, šiuo atveju užskaitau prie privalumų.
Vilniaus rajono, Maišiagalos seniūnijos gyventojai stebėjosi, kai netoliese ES lėšomis buvo įrengtas parkas – čia niekas nesilankė, parkas nebuvo prižiūrimas, nebuvo jokio kelio ženklo, o ir įvažiavimas atrodė „paslėptas“. Tačiau vieną dieną jie nustėro pamatę medkirčius – poilsio parkas plynai iškirstas, įskaitant ir augusius ąžuolus. Nacionalinė mokėjimo agentūra neatskleidžia, kiek lėšų parkui buvo panaudota ar kas parko statytojai – praėjo terminai. Dabar savininkai jau kiti ir jie gali šeimininkauti kaip tinkami.
Nacionalinė mokėjimo agentūra paaiškino, kad projektas šioje vietoje buvo įgyvendintas pagal ankstesnio programinio laikotarpio (Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos) priemonę „Pelno nesiekiančios investicijos miškuose“. Taisykles šiai priemonei 2008 m. tvirtino tuometinė žemės ūkio ministrė Kazimiera Danutė Prunskienė, o parkas buvo įrengtas 2011 metais privačiame sklype. Kiek kainavo šis parkas, kas jį statė, NMA informacijos neteikia, kadangi gali informuoti tik už praėjusius dvejus finansinius metus.
Romas , įdomu, kiek (procentaliai) iš NMA agentūros finansuotų pažintinių takų, kuriuos aplankėte, yra gerai rengti, patogūs, lankytini? Nes žvelgiant į Jūsų foto reportažus ir kt., man atrodo, kad tai toks beprasmiškas pinigų išvaistymas, kad tiesiog širdis džiaugiasi, kad šitas kranelis greit baigsis.
Romas , įdomu, kiek (procentaliai) iš NMA agentūros finansuotų pažintinių takų, kuriuos aplankėte, yra gerai rengti, patogūs, lankytini? Nes žvelgiant į Jūsų foto reportažus ir kt., man atrodo, kad tai toks beprasmiškas pinigų išvaistymas, kad tiesiog širdis džiaugiasi, kad šitas kranelis greit baigsis.
Po darbų savaitgaliais atsigauname gamtoje. Per karantiną aplankėm 9 NMA takus.
Iš viso esu aplankęs tarp 25 ir 30 NMA takų.
Pati NMA finansuota ES paramos "Ne pelno siekiančios investicijos miškuose" iš esmės buvo beprasmiškas resursų švaistymas. Šimtą kartų būtų geriau, jei bent pusę tų europinių pinigų būtų atidavę miškininkams ar saugomoms teritorijoms.
Pats įdomumas yra takų suradimo procesas, ne standartinės poilsinės, švarūs tualetai, Velykų salos stiliumi tautinių atgrubnagių išdrožtos skulptūros ir idiotiškos kūdros su persirengimo būdelėmis.
Tų NMA takų didžiulis privalumas, kad absoliuti dauguma jų yra mažai lankomi. Vietoj žmonių minios ten gali pamatyti jūrinį erelį, juodąjį gandrą ar karetaitę.
Takų medinės lentelės kai kur išsilaikiusios, bet jau prasideda byrėjimas - ypač ten kur yra lankomasi.. Besilankant šiemet matosi blogi pokyčiais - kai kur jau nėra informacinių lentelių, išvežioti baldai, tualeto būdelės ir kita infrastruktūra.
Tarp tos NMA finansuotos "kūrybos" dauguma takų yra vidutinio lygio.
Yra gal kokie 4-5 visiškai geri takai - iš jų du suradome per karantiną; dar keli visai neblogi.
Tačiau yra ir tokių net NMA kontekste išsiskiriančių itin prasta kokybe, nesuprantama "rekreacinio objekto" vieta ir cinišku pinigų ištaškymu. Neprilygstamas yra Vėlybniškių takas karvių ganykloje, kurio nuotraukų yra šioje temoje. Dar pora panašių griuvėsių suradome šiemet.
Kažkada reikės įdėti aplankytų NMA takų santrauką su reitingais ir koordinatėmis.
Įdomu, kiek (procentaliai) iš NMA agentūros finansuotų pažintinių takų, kuriuos aplankėte, yra gerai rengti, patogūs, lankytini?
Išaiškėjo, kad yra vienu geru NMA takų mažiau.
Nebėra prieigos prie vieno geriausių matytų NMA Paraisčiuose, Trakų r.
NMA projektas Nr. 2IM-KV-12-1-011598-PR001 Miško rekreacinė plėtra sukurto tako.
Aš Paraisčių taką laikiau vienu iš 2-3 geriausių NMA aplankytų takų dėl geros vietos, apgalvotų sprendimų ir kokybiško atlikimo.
Takas dar yra rodomas vadinamajame "NMA žemėlapyje"
2013
NMA 2013 m. rugpjūčio 30 d sprendimas dėl ES paramos skyrimo Paraisčių projektui ES žvaigždelių fone
Viešų pinigų naudojimas yra vieša informacija ir išgūglinti NMA sprendimą nėra itin sunku
2020
ES rekreacinės žvaigždelės nublanko
Gal buvo naivu tikėtis, kad žmogus už europinius pinigus savo sklype viską darys labai kokybiškai, o paskui leis amžinai tuo geru visiems naudotis.
Comment