Juodiškių dvaro pastato "U" raidas (tiksliau - "П" ) išplanavimas primena Sedeikių dvarą Anykščių rajone, tik anas dvarelis mūrinis ir įsikūręs prie vandens
Juodiškių dvaras turbūt niekuo neišsiskiria iš daugelio medinių Lietuvos dvarų, bet jis yra vienas iš nedaugelio, kuriems pastaraisiais metais parengti specialieji tvarkymo planai.
Priežastys turbūt kelios:
- Jis yra neišparceliuotas ir visas priklauso valstybei
- Dvaras neblogai išsilaikęs ir naudojamas švietimo funkcijai
- Svetimkūniai (ūkiniai pastatai ir chaotiški želdiniai) nesunkiai pašalinami ar sutvarkomi
- Sutvarkymui nereikės daug pinigų
- Kažkas parodė iniciatyvą (juk viską daro žmonės)
KPD.lt tinklapyje yra dokumentai: Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialusis planas Buv. dvaro sodybos fragmentai Juodiškių k. (unikalus kodas 689)
Patvirtinta Lietuvos Kultūros ministro 2011.05.06 įsakymu ĮV-342
Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialusis planas
Buv. dvaro sodybos fragmentai Juodiškių k. (unikalus kodas 689) Patvirtinta Lietuvos Kultūros ministro 2011.05.06 įsakymu ĮV-342
Juodiškių dvaro sodybos išskirtinis bruožas – jos lokalizacija. Tai lygaus reljefo teritorijoje parko apsuptyje įkurtas statinių kompleksas, apžvelgiamas iš toli iš visų pusių.
(...)
Siekiant išsaugoti nagrinėjamą objektą svarbu nustatyti tokius pastatų ir parko tvarkymo darbus, kad ryškiau atsiskleistų istorinė, kultūrinė objekto vertė, jo ir gyvenvietės, apylinkių kompoziciniai bei vizualiniai ryšiai. (…)
Teritorijos dalyse T1 ir T2 – buvusioje reprezentacinėje sodybos dalyje – pagrindinis tvarkybos darbų tikslas – regeneruoti pakitusią istorinę planinę-erdvinę struktūrą, atgaivinti landšaftinio parko charakterį.
Buvusio parko dalyje svarbiausia atkurti apželdinimo struktūrą, pašalinant savaiminius, paskutiniu dešimtmečiu nesilaikant parko planavimo principų pasodintus naujus želdinius, sudarančius tankmę, užstojančius parko erdves ir trukdančius iš parko apžvelgti apylinkes, nugriaunant menkaverčius ir disonuojančius statinius.
Teritorijos dalyse T3 ir T4 – ūkinėje zonoje – svarbiausias uždavinys yra buvusių ūkinių pastatų vaizdo, tūrių atkūrimas ir pritaikymas naudojimui
Comment