1844 m. Vilniaus konsistorija pranešė, kad vidaus reikalų ministro įsakymu visiems vienuolynams iš valdžios nusavinto turto skiriama taip vadinama ,,ugodija” – po 100-150 dešimtinių žemės. 1845 m. komisija benediktinių vienuolynui skyrė ,,ugodiją” Paštavos bajorkiemį. 1848 m. trūkstamą žemės kiekį Paštavoj pridėjo iš Kačiūniškio palivarko, valdžios nusavinto iš Kauno tėvų karmelitų vienuolyno. 1850m. buvo įteisintas seserų benediktinių palivarkas. Tuomet Kačiūniškių dvaras turėjo daugiau kaip 97 dešimtines žemės, tačiau 1864m. carinė valdžia 10 dešimtinių vėl nusavino rusakalbiams gyventojams ir pavadino ,,Maskva”.
Nuo 1864m. Kačiūniškės buvę Kauno seserų benediktinių žinioje. 1926-1929m. Kačiūniškės žemės buvo išnuomotos pusininkams, o nuo 1929m. dvarą ir žemes vėl valdė vienuolės. Tada prie dvaro buvo 89 hektarai žemės. Šiuo metu yra išlikę rūmai, tarnų namas, svirnas.
Tarpukario pabaigoje Kačiūniškių dvaro sodybą sudarė 2 kiemai, sodas, kapinės ir 10 trobelių:1) seserų gyvenamasis namas - rūmai, 3 aukštų pastatas, statytas 1929m., I aukšte buvo virtuvė ir sandėliai, II - koplyčia, 3 kambariai ir vonios, III - 5 gyvenamieji kambariai; projekto autorius, architektas M. Vrubliauskas. 2)šeimynos mūrinis namas, dviejų aukštų su požemiais, pastatytas 1931m.; 3)medinė klėtis( joje buvo 2 kambariai, aukštas ir priesvirnis, statyta XIX a. vid.); 4)klojimas; 5)kiaulidė, pastatyta 1931m.; 6) medinė daržinė, taip pat statyta 1931m.
Sovietmečiu pastatas atiduotas kolūkiui „Kelias į komunizmą“, paskui Žemės ūkio elektrifikacijos mokslinio tyrimo instituto eksperimentiniam ūkiui. Čia veikė pieninė, rūsyje - skalbykla. Keliuose kambariuose gyveno kolūkiečiai. Vėliau kolūkių griūties epochoje dvarelis atiduotas keliems neturintiems būsto žmonėms.
Nuotrauka daryta "karo sąlygomis" slapta kamera - filmuoti, grasinant fiziniu susidorojimu, trukdė vienuolyno kaimynai, nesveikai kariaujantys tarpusavyje, su turistais ir nuosavu protu. Vienuolės atsisakė pretenzijų į šiuos statinius.
Filmuotą reportąžą apie vienuolyną galima pamatyti čia: http://www.kaciuniskesdvaras.lt/?p=49
Čia dar keli pamąstymai apie dvaro atgaivinmo perspektyvas - http://kauno.diena.lt/dienrastis/kit...globsciu-40052
1934 m. nuotrauka
Comment