Originalus straipsnis, kurį atpasakojo kiti leidiniai:
Lietuvos žinios 2011.10.24
Daiva BARONIENĖ Kėdainių valdžia gali likti be viešbučio
Nykstantį Apytalaukio dvarą paversti ištaigingu viešbučiu pasišovusiai Kėdainių valdžiai jau svyra rankos. Ji tikina, kad šio projekto drauge ėmęsi verslininkai iš Vilniaus nėrė į krūmus.
Vienas gražiausių Lietuvoje Apytalaukio dvaras, esantis šalia Kėdainių, pagal rajono valdžios sumanymą po poros metų turėjo virsti prabangiu viešbučiu su konferencijų sale, muziejumi ir turizmo informacijos centru. Planuota naujam gyvenimui prikelti užakusius tvenkinius, atstatyti arklides ir atnaujinti fontaną. Tačiau ši vizija, kurią europiniai fondai yra pasirengę paremti 5 mln. litų, kasdien tolsta. Kėdainių valdžios norą prikelti dvarą žlugdo verslo partneriai, jų patikimumu pastarosiomis dienomis pradėta itin abejoti
(...)
Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Romualdas Gailiūnas teigė, jog prikelti nušiurusį Apytalaukio dvarą, kuriame prieš kelerius metus veikė psichoneurologijos pensionatas, sumanyta dar 2005-aisiais. Iš pradžių už 172,6 tūkst. litų buvo parengtas techninis dvaro sutvarkymo projektas, tuomet kreiptasi europinių pinigų dvarui prikelti. "Prašėme 10 mln. litų, tačiau europinių pinigų skirstytojai sutiko duoti tik pusę reikalingos sumos. " (...)
R.Gailiūno teigimu, tuometė Kėdainių rajono valdžia nutarė, jog protingiausia ieškoti dalininko - vadinamojo koncesininko, kuris norėtų drauge su merija imtis dvaro atstatymo darbų ir pridėti dar 5 mln. litų. Tam ryžosi Vilniuje įsikūrusi UAB "Investicinių projektų vystymas"
Vienas gražiausių kada nors mano matytų dvarų. Gaila, kad apleistas ir visiškai neprižiūrimas. Gal niekas per daug nesupyks, kad įkelsiu keletą mėgėjiškų foto
Paskutinis taisė digital; 2021.06.11, 01:06.
Priežastis: atkurtos nuotraukos
Tokius rūmus paversti nugyventais griūvėsiais (jei neatsiras kas juos tvarko ir paskirties ir pritaikymo jiems nebus) piktybinis nusikaltimas, švelniai kalbant...
Šiandien apsilankiau. Išties, kaip kažkuris rašėt - vienas gražiausių Lietuvos dvarų. Ir vienas iš labiausiai apleistų. Patekti į dvaro teritoriją galima laisvai: sargo ar apsauginio požymių nelikę, dvaro teritoriją juosianti tvora taipogi kai kur apgriauta ir ko gero netgi ir sukūrenta. Netoli slankioję vietiniai į svetimą žmogų irgi nekreipė dėmesio. Vienintelis pradžiuginęs dalykas (tiesa, toks sąlyginai pradžiuginęs) - tai, kad pirmo aukšto langai labai tvarkingai apkalti. Taip kad nuo gyvenimo naštos pavargusios dūšelės su alkoholinėmis substancijomis rankose kas į dvaro vidų neįsibrauna ir, reik tikėtis, greit neįsigaus.
Labai džiugu kad užkalė viska, vasara kai teko būti tai atvira buvo. Rūsiai įdomus, siekantys daug senesnį apstatymą. O viduj autentikos beveik nelikę, toje autentiškoje pusėje pora krosnių, o kitoj kuri atstatyta pokarių, nieko autentiško būti ir negali. Įspūdingas dvaras, didelės erdvios salės, įsivaidzuoju koks gražus jis būtu restauruotas.
Yra išlikę 1820-1830 m. dvaro rūmų inventoriai sudaryti valdant Tiškevičiams. Juo remiantis Tiškevičiai paveldėjo seną, nuolatos taisomą ir remontuojamą pastatą. Žinoma, kad Petro Šiukštos minimas XVI-XVII a. statytas namas stovėjo dabartinių Apytalaukio rūmų vietoje.
Bet iki šiol nebuvo atlikti rūsių ir pirmo aukšto architektūriniai tyrimai, kokios yra senosios plytos, kokios mūrijimo medžiagos. Senųjų rusių sienos nutinkuotos arba užpiltos.
Jucevičius Jonas Kėdainių krašto architektūra 2011.
15min.lt 2021.06.06 Koks likimas laukia Apytalaukio dvaro? Unikalus statinys nyksta akyse
Pastatą tegalima išsinuomoti 10-čiai metų, negali būti garantuotas, kad įdėti pinigai atsipirks, (...) jo išsaugojimu ir pritaikymu turizmui ar bet kokiai kitai paskirčiai turi rūpintis pati savivaldybė.
O savivaldybei tokia rekonstrukcija ir vėliau paties pastato išlaikymas yra labai didelė pinigų suma.
Taip kad dvaras, atsisakant jį padaryti privatizuojamu objektu, greičiausiai tiesiog sugrius.
Comment