Tikiuosi tas bokštas bus apdėtas akmenimis, Lietuvoje trūksta tokio tipo pastatų. Žinoma ačiū už nuotraukas.
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Burbiškio dvaras, Radviliškio r.
Collapse
X
-
Į Burbiškio dvarą grįžta daugiau senovės
Radviliškio rajone esančiame Burbiškio dvare, kuris garsėja išskirtinėmis Tulpių žydėjimo šventėmis, įsibėgėjo antrasis dvaro atkūrimo ir pritaikymo turizmo reikmėms etapas. Darbus numatyta baigti šiemet. Praeityje dvarponiams Baženskiams priklausęs dvaras taps dar patrauklesnis turistams.
Pagrindinis dvaro akcentas
Pastaruoju metu Burbiškio dvare besilankančiųjų dėmesį bene labiausiai patraukia jau atkurta dvaro ansamblio dalis — rūmų priestatas bei virš jo iškilęs bokštas.
Iš visų pusių matomas pagrindinis dvaro akcentas — bokštas — kol kas medinis, tačiau netrukus jis bus apmūrytas. Statybininkai bokštą atkurs tokį, koks jis praeityje buvo pastatytas dvarponių Baženskių užsakymu.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius primena žinomus istorijos faktus: dvaro savininkai Baženskiai mėgdavo iš bokšto pasižvalgyti po apylinkes. Kai ponai būdavo dvare, virš bokšto plevėsuodavo vėliava. Jiems išvykus, vėliava būdavo nuleidžiama.
Dvaro priestate, po bokštu, praeityje buvo radijo kambarys, salė ir ponų miegamasis. Į radijo kambarį Baženskių šeima ir dvaro svečiai rinkdavosi pasiklausyti naujausių žinių. Jas visi klausydavosi per ausines.
Rūmų priestatas jau atkurtas, liko tik apdailos darbai. Baigus paskutinius darbus, priestate numatoma eksponuoti dvaro baldus, veiks XVIII amžiaus paveikslų nuolatinė ekspozicija. Virš dvaro bokšto suplevėsuos trispalvė.
Alyvų saloje vėl iškilo altana
Burbiškio dvaro parke, Alyvų saloje, jau boluoja atkurtoji altana, kurioje vasaromis ponų Baženskių šeimos nariai arba atvykę svečiai rinkdavosi pasėdėti, pasišnekučiuoti. Į altaną būdavo atnešama spintelė su knygomis, kad svečiai turėtų galimybę laisvalaikį praleisti prasmingai — kad ir paskaityti A. Mickevičiaus poezijos.
Sala, kurioje iškilo atkurtoji altana, ir Baženskių metais buvo vadinama Alyvų sala. Paskutinis dvaro paveldėtojas Adomas Baženskis yra pasakojęs, kad jo tėvas Mykolas Baženskis ypač mėgdavo alyvas dėl jų žiedų grožio ir nepakartojamo kvapo. Todėl alyvomis apsodintoje dvaro parko saloje ir buvo pastatyta altana.
Altana vėl „sugrįžo“ į Alyvų salą ir jau kviečia turistus užsukti, pasigėrėti iš jos matoma dvaro parko panorama.
Išlikę pamatai padeda atkurti senovę
Pastaruoju metu dvare restauruojami ar atkuriami ir kiti praeityje stovėję, o vėliau sunykę arba nugriauti statiniai.
Naujam gyvenimui prikeliama prie sodininkų namo stovinti oranžerija, kurios dalinai yra išlikusi tik pagrindinė, fasado, siena.
Teritoriją tyrinėję archeologai nustatė, kad yra išlikę oranžerijos pamatai, tik jie — maždaug metro gylyje ir užpilti šiukšlėmis. Šiukšles iškasus ir išgabenus, pagal atsivėrusius pamatus tapo aišku, kaip buvo išdėstytos oranžerijos patalpos.
Dvarponių oranžerijoje buvo dvi krosnys, nuo jų pagal sienas driekėsi du ortakio kanalai, kuriais buvo šildoma visa patalpa.
Atkūrus oranžeriją, ji bus naudojama pagal paskirtį.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius E. Prascevičius norėtų, kad būtų atkurta ir originali oranžerijos šildymo sistema, tačiau ar tai pavyks įgyvendinti, dar neaišku. Speciali komisija turės įvertinti, ar, nusprendus atkurti senovinę šildymo sistemą, nepadidės bendra darbų kaina.
Ant išlikusių pamatų jau pradėtas atkurti ir koridorius, jungęs dvaro svečių kambarį bei pirties patalpas. Taip pat bus atkurtas pirties pastatas, kuriame, be pirties patalpų, buvo ir skalbykla, maisto ruošimo patalpa.
Buvusiame pirties pastate planuojama eksponuoti istoriją menančias fotografijas.
Statybininkai imsis atkurti ir dvarponių Baženskių didžiąją balandinę su įspūdingai atrodančiu aukštu, smailiu bokštu.
Dėl balandinės buvusios tikrosios paskirties yra skirtingų prisiminimų: ir kad joje buvo veisiami balandžiai, ir kad balandinėje perėdavo pelėdos.
Liko nebedaug
Kai visi paminėtieji dvaro statiniai bus atkurti, o tai numatyta atlikti dar šiemet, atsiras pagrindo pasididžiuoti: Burbiškio dvaras atkurtas 93 procentais.
Ateityje beliks atstatyti didžiąją altaną, kurią Baženskiai buvo pasistatę centrinėje dalyje, priešais rūmus, ir joje 11 valandą svečius vaišindavo arbata. Šios altanos vidus buvo kupolinis, sienos dekoruotos, statinį juosė balkonas.
Dar reikės atkurti ir praeityje tvenkinyje stovėjusį gulbių namelį (yra išlikę pamatai), karvidės pastatą (yra pamatai ir nuotraukų, kaip statinys atrodė), lauko teniso aikštelę (ji buvo maždaug toje vietoje, kur dabar per Burbiškio dvare organizuojamas šventes statoma pakyla). Reikia atkurti ir dar tris tiltus.
Paskutiniams dvaro atkūrimo darbams vėl teks rašyti projektą, tikintis ir vėl gauti europinių lėšų.
Iki šiol dvaro atkūrimui, kuris buvo suskirstytas į du etapus, išleista 12 milijonų litų.
Jadvyga BUIVYDIENĖ
2010 m. Birželio 10 d. www.skrastas.ltRADVILIŠKIO AMBASADORIUS :D
Comment
-
Štai ir specialus filmukas jubiliejinei tulpių žydėjimo šventei. Smagaus žiūrėjimo
http://vimeo.com/11830758RADVILIŠKIO AMBASADORIUS :D
Comment
-
Burbiškio dvare padaugėjo senovę menančių statinių
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvare, panaudojant Europos Sąjungos 2007— 2013 metų struktūrinių fondų paramos lėšas, jau atkurti arba baigiami atkurti dar keli statiniai, dvaro teritorijoje stovėję dvarponių Baženskių gyvavimo metais. Burbiškis dar labiau padvelkė senove.
Dvaras atkuriamas Europos Sąjungos lėšomis
Darbai Burbiškio dvare vykdomi įgyvendinant projektą „Daugyvenės kraštovaizdžio draustinio kultūros pažintinio turizmo infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“.
Projektas, kurio vertė — beveik 4 milijonai litų, finansuojamas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą. Šio projekto Europos Sąjungos paramos priemones administruoja Ūkio ministerija.
Jau atkurta svarbi Burbiškio dvaro ansamblio dalis — rūmų priestatas bei virš jo iškilęs bokštas. Liko tik vidaus apdaila. Apdailos darbams laiko prireiks nebedaug.
Į rūmų bokštą dvaro savininkas Mykolas Baženskis mėgdavo pakilti, kai norėdavo pasižvalgyti po apylinkes. Kai M. Baženskis būdavo dvare, virš bokšto visada plevėsuodavo trispalvė. Ji plevėsuoja ir dabar, bokštą atkūrus.
Burbiškio dvaro parke, Alyvų saloje, jau atkurta altana, kurioje vasaromis Baženskių šeima bei jos svečiai rinkdavosi pasėdėti, pabendrauti. Saloje stovinti ir iš tolo boluojanti altana traukte traukia ir dabar į dvarą atvykstančius turistus.
Ant išlikusių pamatų iškilo senoviniai statiniai
Dvaro teritorijoje jau atstatyti senovę menantys pastatai, kurių buvo išlikę tik pamatai.
Naujam gyvenimui prikelta oranžerija,stovinti prie sodininkų namo. Jos pamatai rasti maždaug metro gylyje, jie buvo užpilti šiukšlėmis.
Atkasus pamatus, paaiškėjo, kaip buvo išdėstytos oranžerijos patalpos, kokia buvo jos šildymo sistema. Tokią pat, senovinę, šildymo sistemą nuspręsta atkurti, kai buvo atkurtas oranžerijos pastatas.
Oranžerijoje pastarosiomis dienomis atliekami elektros instaliacijos darbai, atkuriama krosnis, ortakiai.
Ant po žeme išlikusių pamatų jau atstatytas ir koridorius, jungęs dvaro svečių kambarį ir pirties patalpas. Beliko uždengti stogą ir atlikti vidaus apdailos darbus.
Ant išlikusių pamatų jau iškilo ir pirties pastatas, kuriame ponų Baženskių gyvavimo metais buvo ir skalbykla, maisto ruošimo patalpa. Pastatas jau su stogu. Trūksta tik langų ir durų. Juos įdėjus, vidaus apdaila bus atliekama žiemą.
Didžioji balandinė — taip pat svarbus dvaro akcentas, praeityje išsiskyręs įspūdingu bokštu. Balandinė bus atkurta lygiai tokia pati, kokia buvo, ir su tokiu pat įspūdingu bokštu.
Kol kas pastatytas tik pirmasis balandinės aukštas. Specialistai jau pradėjo išskirtinio bokšto statybos darbus.
Projektas „Daugyvenės kraštovaizdžio draustinio kultūros pažintinio turizmo infrastruktūros plėtra ir pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams“, kuris įgalino atkurti visus minėtuosius dvaro statinius, pradėtas įgyvendinti 2009 metų balandžio mėnesį ir turės būti baigtas įgyvendinti 2011 metų gegužės mėnesį, dvare rengiamos tradicinės Tulpių žydėjimo šventės išvakarėse.
Neabejojama, kad, Europos Sąjungos lėšomis atkūrus valstybės saugomą kompleksą — Burbiškio dvaro sodybą, bus pasiektas pagrindinis tikslas: dar labiau skatinti vietinį ir atvykstamąjį turizmą rajone, didinti turistinių apylinkių patrauklumą bei sudaryti galimybes turizmo paslaugų plėtrai rajone.
2010 m. Gruodžio 4 d.
www.skrastas.lt
RADVILIŠKIO AMBASADORIUS :D
Comment
-
-
Parašė Almis Rodyti pranešimąIr paskutinė. Pilnai suprantu, kad žolę reikia pjauti. Bet kas išrado tokias žoliapjoves? Jau vienos tokios garsą ilgai prisimeni, o jei koks kvartetas... Tai ne tik šiam dvarui, tas pats ir prie namų, mieste... visur
Atvaizdas
Comment
-
Parašė pukisbaisula Rodyti pranešimąMan tie bokštai tai grynas kičas,nesižiūri nors tu ka.
Comment
Comment