Lietuvoje yra net aštuonios gyvenvietės pavadinimu Kraštai. Net keturios jų – Rokiškio rajone. Jei ieškosite šio dvaro, neprašausite pasukę link ežeriuko ne itin originaliu pavadinimu Padvarinis. Čia 1892 metais plačiai nenuskambėjęs Juozas Tupalskis ir pasistatė šiuos rūmus. Dvaro sodybą sudarė septyni pastatai: rūmai, ledainė, du tvartai, klėtis, kalvė ir nedidelis ūkinis pastatas. Kalvė ir didysis tvartas šių dienų nesulaukė. Nuo 1930 m. rūmuose veikė Kraštųpradžios mokykla.
Po karo čia įsikūrė ir kolūkio kontora, veikė parduotuvė.
Kraštų dvaras apie 1960 m.
Kraštų dvaras apie 1970 m.
1993 m. jau ilgą laiką nenaudojamus ir stipriai apleistus rūmus atgavo dvaro paveldėtojas Romas Tupalskis, tačiau reali būklė nuo to negerėjo. Iki 2021 metų.
Mano mylimas ir ne kartą cituotas šiaurės rytų Lietuvos ruporas tuomet „Gimtasis Rokiškis“ informavo, kad aukcione už 72 tūkstančius eurų dvaro rūmus su 10 ha sklypu įsigijo NT paslaugų įmonių grupės įkūrėjas Mindaugas Vanagas. Jo seneliams po kolūkių griūties atiteko dvaro teritorijoje buvęs sandėlis. Naujasis savininkas pats ne kartą čia vasarojo vaikystėje, todėl šiam dvarui jaučia sentimentus. Ko verti M. Vanago užmojai parodys laikas.
2023-03-31 buvo gautas Tvarkybos darbų leidimas. Šiuo metu intensyviai dirbame ties darbų planavimu ir rangovų paieška. Pirminius tvarkybos darbus planuojame pradėti dar šiemet, kad pagerinti dvaro būklę iki šalčių pradžios.
Rokiškio Sirena 2023.10.19 Atnaujinamas Kraštų dvaras – grūdų sandėlyje įkurs paveikslų galeriją, pastatus atvers turistams
Vilniuje gyvenantis verslininkas dvarą Rokiškio rajone įsigijo 2021 m. iš varžytinių, tuomet pastatas priklausė Mykolui Zobovui. Po beveik dvejus metus trukusių tyrimų gavęs leidimus, dabartinis dvaro šeimininkas planuoja remontuoti rūmų pastatą. (...)
Kraštų dvarvietė sena, XVI–XVII a., išlikęs rūmų pastatas statytas 1892 m. Kraštų dvarą sudarė 9 pastatai, iki šių dienų išlikę trys – tai rūmai, ledainė ir aštuonkampis ūkinis pastatas. Tiksliai nežinoma, kas tai buvo, spėjama, kad svirnas arba lobynas.
Pasak M. Vanago, kai įsigijo dvarą, jo būklė buvo prasta. Pastatas daug metų stovėjo netvarkomas. Kai iki 1970 m. veikusi kolūkio kontora išsikėlė, 10–20 metų pastatas stovėjo nenaudojamas. Atgavę jį Tupalskiai bandė tvarkyti, paskui remontuoti bandė kitas savininkas, kuris rūmams, anot pašnekovo, galbūt daugiau pakenkė nei padėjo. Nebeliko kai kurių vertingų dalykų, dalies palikimo – išgriautos koklinės krosnys, detales, kurias buvo galima restauruoti. Dar sovietmečiu uždažytos sienos.
„Atlikome istorinius, polichrominius, architektūrinius tyrimus. Šiemet gavome tvarkybos leidimą ir planuojame pradėti tvarkymo darbus. Jau aptvarkėme tiek, kad pats galėčiau atvykti, nes gyvenu Vilniuje ir tą pačią dieną atvažiuoti ir grįžti – daugokai kelio. Tvarkome ir aplinką. Šiemet ir kitais metais planuojame remontuoti rūmus – pradėsime nuo stogo, pakeisime dangą, medines išpuvusias gegnes ir kitas medines konstrukcijas, atstatysime mūrą, kad tas gegnes išlaikytų. Paskui judėsime link dvaro rūmų įrengimo“, – apie pradėtus ir planuojamus darbus pasakojo pašnekovas.
Kraštų dvaro savininkas dabar su istorikais renka medžiagą apie dvarą, bet dauguma žmonių atsimena tik sovietinį laikotarpį. Kam dvaras bus skirtas ateityje, M. Vanagas sako gryninantis viziją, tačiau planuose – turizmo objektas norintiems pabūti arčiau gamtos. Jau minėtas grūdų sandėlis, kuris priklausė seneliui, taps meno galerija, joje bus eksponuojami menininkų darbai iš asmeninės M. Vanago kolekcijos.
Paklaustas, ar tikisi, jog investicijos atsipirks, verslininkas sako, kad atsipirkimo iš dvarų turbūt nereikia tikėtis, tai daugiau mecenatystė savo kraštui, paveldosaugai
Comment