Parašė Eidvis
Rodyti pranešimą
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
[VLN] Vilniaus aukštutinė (Gedimino) pilis
Collapse
X
-
-
Vilniaus Aukštutinės pilies bokštai, rūmai ir kiti statiniai unikalūs. Panašių aštuoniakampių į viršų siaurėjančių bokštų su langų angomis kitose šalyse kaip ir nežinoma, tokių rezidencinių rūmų analogų tai pat sunku būtų surasti.
Restauravimas - tai specifinė operacija, kurios tikslas - išsaugoti ir atskleisti paminklo estetinę ir meninę vertę; jis turi būti pagrįstas natūra ir autentiškais dokumentais. Restauravimas baigiamas tada, kai prasideda hipotezės; už šios ribos visi darbai turės mūsų laikų žymes.
Restauravimas apima vertybės kultūrinės vertės esamų požymių išsaugojimą, jų atskleidimą, sužalotų ar sunykusių elementų atkūrimą pagal moksliškai pagrįstus duomenis, kartu objektą pritaikant dabarties reikmėms pagal paveldosaugos reikalavimus. Jeigu pakankamai įrodymų nėra, jeigu keliamos hipotezės, tokių fragmentų ar elementų atkūrimo pagal istorines formas reikia atsisakyti.
Nauji elementai, kuriais pakeičiamos trūkstamos dalys, turi harmoningai įsijungti į visumą ir skirtis nuo autentiškų, kad restauravimas neklastotų meninės ir istorinės tiesos.
Jonas Rimantas Glemža. Nekilnojamojo kultūros paveldo apsauga ir tvarkymas, vadovėlis, 2002 m.
Comment
-
Nejaugi išvis nėra jokios aukštutinės pilies ikonografijos iš XVII-XVIII amžiaus be Smuglevičiaus? Gal įmanoma aptikti Rusijos, Lenkijos archyvuose? Kartais gaila pasidaro, kad tuo metu Vilniuje nebuvo apsilankęs Bernardo Bellotto. Jo pavaizduoti Varšuvos vaizdai tiesiog kvapą užgniaužia! Dailininkų mažesno kalibro juk ir Vilniuje turėjo būti tais laikais, ar ne?
Comment
-
Parašė SmolenskoVilkas Rodyti pranešimąNejaugi išvis nėra jokios aukštutinės pilies ikonografijos iš XVII-XVIII amžiaus be Smuglevičiaus? Gal įmanoma aptikti Rusijos, Lenkijos archyvuose? Kartais gaila pasidaro, kad tuo metu Vilniuje nebuvo apsilankęs Bernardo Bellotto. Jo pavaizduoti Varšuvos vaizdai tiesiog kvapą užgniaužia! Dailininkų mažesno kalibro juk ir Vilniuje turėjo būti tais laikais, ar ne?
Tomašas Makovskis 1600 m.
Fridrichas Getkantas. XVII a. I pusė
Matome kad pilis piešė kaip kas išmanė, G. Brauno ir F. Hogenbergo raižinyje bokštai apvalus su kuorais rūmų visai nesimato, Tomašas Makovskis iš vis nupiešė per žemą Gedimino pilies bokštą, rūmų nesimato o tas pastatas be stogo kairėje 24 minimas kaip Šv.Mikalojaus koplyčia matyt buvusi vartų įvažiavimo bokšte, rūmų siluetas matosi F.Getkanto piešinyje pagal šį vaizdą S.Lasavickas atkūrė rūmų vaizdą, Gedimino pilies bokštas pavaizduotas aukštas su viršuje aplink einančia medine galerija ir kupolu, be to jo piešinyje pietinis bokštas pavaizduotas keturkampis o ne aštuoniakampis kaip Smuglevičiaus akvarėlėse.
Lietuvoje XVII-XVIII a. meno užsakovai buvo bažnyčia ir didikai, nebuvo mecenatų miestų peizažams ir buitiniams miestiečių vaizdams atsirasti, tad ir dailininkai jų nekūrė.Paskutinis taisė laimutis; 2015.04.04, 17:13.
Comment
-
Parašė smalsutisAbsoliučiai nesutinku. Turime pusiau atstatytą pilies bokštą
Turime griuvenas. Kaip griuvenos gali būti autentiškos? Ar Vytauto laikais pilis atrodė TAIP? Atsakymas — NE! Vadinas dabar ji atrodo NE autentiškai, o taip, kaip sugriuvo XVIII ir XIX a. Vilniaus miesto vertybė yra LDK laikotarpis, o ne XIX a. carų griuvenos. Vadovaujantis carų griuvenų garbinimu, reikėtų atkurti "autentišką" medinį šikinyką ant bokšto, o vidų vėl išklijuoti tapetais — juk taip bokštas atrodė XIX a. Viduje įrengti "Cukiernia" (batonų ir pyragaičių krautuvę), o ant viršaus — autentišką optinį telegrafą.
Atvaizdas
Pasisakau už Vytauto Didžiojo laikų autentiškumo atkūrimą o ne carų garbinimą!
Beje, jei kam įdomu. Autentiškas Carskoje Selo po karo:
Atvaizdas
O čia autentiškas Marienburgas ir t.t.
Atvaizdas
Rygos chartija leidžia atkurti , o Vilniaus UNESCO byla įpareigoja svarbiausius prarastus LDK laikotarpio pastatus.
Marienburgas ir Carskoje Selo buvo sugriauti per II pasaulinį karą o ne XVII a. kaip Vilniaus pilys, ir jie atstatyti pagal gausią ikonografinę medžiagą ir brėžinius, o ne iš lempos.
Comment
-
Parašė smalsutisTai yra autentiškas paminklas XVII a. ir vėlesnei Rusijos imperijos okupacijai.
Rusai atvažiavę į Vilnių ir pamatę griuvenas turbūt džiaugiasi savo galia (užėmėm-sugriovėm-iki šiol neatkūrė) ir juokiasi iš lietuvių, kad nesugeba atkurti.
Kremlių juk Napoleonas traukdamasis išsprogdino. Tačiau atstatė. O Vilniuje nesugebama...
O Globe teatras sugriautas kada? Ir kodėl pastatytas visai kitoje vietoje, visai kitos formos, visai kito vaizdo?
O Paryžiaus katedra irgi "autentiška"? Tai gal Karkazonės pilis pati "autentiškiausia"? NE! Visi tie paminklai atkurti XIX a. iš griuvenų ir žinių jų atkūrimui buvo kur kas mažiau nei mūsų atveju. Tačiau gudrūs vakariečiai tuo metu, kai viską atkūrė 97% pakišo "Venecijos chartiją", kad daugiau atkurti nieko negalima, kad visokios LDK vokiečių nenukonkuruotų. Tuo tarpu visi europietiškėjimu sugundytieji tik aklai seka viską, ką Vakaruose išleido, nepaisydami realybės.
Kokio simbolio norime? Graudžių Maskvos sukurtų griuvėsių ar didingos Vytauto pilies?
Vilniaus Aukštutinės pilies mūrus ir du bokštus 1816 -1817 m. apsaugojo ir konservavo architektas Ž.Pusjė, jis tai pat sutvirtino slenkantį Pilies kalną.
Vilniaus pilių caras nebe pasigailėjo per 1831 m. sukilimą ir įsakė įkurti pilių teritorijoje antros kategorijos tvirtovę. Tada buvo nugriauti Žemutinėje pilyje išlikę pastatai. Tai pat Aukštutinėje pilyje nugriautas pietinis bei šiaurinio bokšto liekanos. Gedimino pilies bokšto nugriauti du aukštai, tai pat nugriautos labiausiai suirusios kunigaikščių rūmų sienos.
Napoleonas Kitkauskas Vilniaus pilys, 1989 m.Paskutinis taisė laimutis; 2015.04.04, 18:01.
Comment
-
Parašė J.U. Rodyti pranešimąNieko, praeis kiek laiko ir visi suvirškins atstatytą pilį. Dar ir dabar grožėtumės "pelėsiais ir kerpėm" Trakų pilyje, jei niekas nebūtų atstatęs o iki šiol ginčytųsi. Dabar gi turime vieną Lietuvos puošmenų ir niekas nebekalba autentika - ne autentika.
Dėl "suvirškinimo" tiesos yra, tačiau atvejai šiek tiek skirtingi, Trakų pilis ir griuvėsių pavidalu atrodė ganėtinai įspūdingai, o Gedimino pilies yra išlikę mažiau.
Beje, ar išvis yra kokių nors realių planų atstatyti bent dalį pilies ar viskas tėra kalbų lygyje ?
Comment
-
Laimutis ir Xedos, tai gerai ar blogai, kad atstatė Gedimino bokštą ir Trakų pilį? Juk jos visiškai neautentiškos. Su dabartinėmis žiniomis Gedimino pilį galima būtų atstatyti kur kas tiksliau, nei kad buvo atstatytas Gedimino bokštas ar Trakų pilis. Klausimas yra kokio tikslumo jums reikia? Jeigu kokia kolona bus 20 cm. pasislinkus - tai čia jau viskas ar dar ne? Mano supratimu mokslininkai lengvai gali atkurti pilies vaizdą, tiek iš piešinių, kurių gaus tikrai daugiau, nei mes rasim internete, tiek iš visokių aprašymų, griuvėsių, galų gale juk puse pagrindinio pastato dar stovi. Manau pilį atkurti galimą ir daug autentiškiau, ir daug kokybiškiau, nei kad sovietai Gedimino bokštą ir Trakų pilį atstatė. 100% tikslumo nė vienas senovės atkuriamas turbūt negali pasiekti ir po to, kai jos jau atstatomas, tas tikslumas niekam neberūpi.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąManau pilį atkurti galimą ir daug autentiškiau, ir daug kokybiškiau, nei kad sovietai Gedimino bokštą ir Trakų pilį atstatė.
Gedimino pilies bokštas prieš Lietuvos vėliavos pakėlimo ceremoniją (S. Kolupaila, 1939.10.29):
http://mylimasvilnius.lt/wp-content/...2012/12/17.jpg
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąLaimutis ir Xedos, tai gerai ar blogai, kad atstatė Gedimino bokštą ir Trakų pilį? Juk jos visiškai neautentiškos. Su dabartinėmis žiniomis Gedimino pilį galima būtų atstatyti kur kas tiksliau, nei kad buvo atstatytas Gedimino bokštas ar Trakų pilis. Klausimas yra kokio tikslumo jums reikia? Jeigu kokia kolona bus 20 cm. pasislinkus - tai čia jau viskas ar dar ne? Mano supratimu mokslininkai lengvai gali atkurti pilies vaizdą, tiek iš piešinių, kurių gaus tikrai daugiau, nei mes rasim internete, tiek iš visokių aprašymų, griuvėsių, galų gale juk puse pagrindinio pastato dar stovi. Manau pilį atkurti galimą ir daug autentiškiau, ir daug kokybiškiau, nei kad sovietai Gedimino bokštą ir Trakų pilį atstatė. 100% tikslumo nė vienas senovės atkuriamas turbūt negali pasiekti ir po to, kai jos jau atstatomas, tas tikslumas niekam neberūpi.
100 % atstatymas yra neįmanomas, nebent yra daug vaizdinės informacijos ir brėžiniai, tada tai galbūt įmanoma. Bet jei nėra pakankamai šaltinių ir žinių bei prasideda įvairios hipotezės "gal buvo taip arba anaip" tikslumo procentas labai stipriai krenta.
Jei, kaip sakote, mokslininkai "lengvai gali atkurti pilies vaizdą", lai atkuria. Jei, žinoma, tai įmanoma turint omenyje kalno tvirtumą. Bet jei prasidės įvairios fantazijos ir jos smarkiai lems pilies vaizdą, tai tebus specialistų interpretacija ir jų vaizduotės + nepakankamos šaltinių bazės vaisius, o ne pilies atstatymas. Ačiū, šito nereikia.
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąLaimutis ir Xedos, tai gerai ar blogai, kad atstatė Gedimino bokštą ir Trakų pilį? Juk jos visiškai neautentiškos. Su dabartinėmis žiniomis Gedimino pilį galima būtų atstatyti kur kas tiksliau, nei kad buvo atstatytas Gedimino bokštas ar Trakų pilis. Klausimas yra kokio tikslumo jums reikia? Jeigu kokia kolona bus 20 cm. pasislinkus - tai čia jau viskas ar dar ne? Mano supratimu mokslininkai lengvai gali atkurti pilies vaizdą, tiek iš piešinių, kurių gaus tikrai daugiau, nei mes rasim internete, tiek iš visokių aprašymų, griuvėsių, galų gale juk puse pagrindinio pastato dar stovi. Manau pilį atkurti galimą ir daug autentiškiau, ir daug kokybiškiau, nei kad sovietai Gedimino bokštą ir Trakų pilį atstatė. 100% tikslumo nė vienas senovės atkuriamas turbūt negali pasiekti ir po to, kai jos jau atstatomas, tas tikslumas niekam neberūpi.
Trakų salos pilis XX a. 2 pusėje atstatytas objektas pagal viduramžių pilių analogijas ir yra gražiausias viduramžių ir naujųjų laikų kūrinys viduramžius imituojantis architektūros paminklas. Nebuvo žinoma (tik 1600 m. Tomašo Makovskio Trakų graviūra) ikonografinės medžiagos kaip atrodė pilies pagrindinis bokštas (donžonas), rūmų viršutinės sienų dalys, parapetai ir šaulių galerija, priešpilio bokštų viršutiniai aukštai, visų pastatų stogai yra hipotetiniai, kiemo galerijos atkurtos pagal XIX a. restauruotų Prancūzijos pilių analogijas. Iš pilies priešpilio vakarinių kazematų tebuvo likę pirmo aukšto griuvėsiai, vartų įvažiavimo bokšto buvo telikę pirmo aukšto griuvėsiai. Atstatant pilį norėta kuo daugiau plėsti istorijos muziejaus ekspoziciją, tai pat griuvėsių konservavimo metodas tuo metu kėlė abejones. Sutelkus visas lėšas ir jėgas salos piliai buvo apleisti ir nerestauruojami ir netvarkomi kiti Trakų paminklai - pusiasalio pilis, beveik sunaikintas unikalus medinis mažas Trakų senamiestis.
Comment
-
Nežinau tiksliai kas atstatė Gedimino bokštą, lenkai ar rusai, bet kokiu atveju jis yra atstatytas tikrai netiksliai. Ir neaišku - gerai tai ar geriau būtų nugriaut?
O fantazijų vietoj Gedimino pilies tikrai statyti niekas neleis - tuoj pat užprotestuos kokie istorikai ir pan. Jinai bus atstatoma tik tokiu atveju, jeigu bus surinkta pakankamai medžiagos, juk jinai turėjo stovėti kelis šimtečius, tikrai turėtų būti išlikę pakankamai informacijos. Juolab čia ne kažkoks architektūrinis šedevras, o paprasta gynybinė pilis. Žino kur stovėjo - yra išlikę pamatai. Dėl to paties žino ir tūrius. Iš šaltinių susiras kiek aukštų buvo, koks stogas, kiek ir kur langai. Žinoma reikės viską išstudijuoti, visas detales, tačiau tų detalių nėra tiek daug ir jos nėra tokios sudėtingos, kaip kad būtų kokios freskos, skulptūros ar kiti puošybos elementai.
Comment
-
Parašė laimutis Rodyti pranešimąTrakų salos pilis XX a. 2 pusėje atstatytas objektas pagal viduramžių pilių analogijas ir yra gražiausias viduramžių ir naujųjų laikų kūrinys viduramžius imituojantis architektūros paminklas.
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąTai gerai ar blogai, kad Trakų pilį atstatė? Išniekino šventą vietą ar visgi tai vietai įdavė prasmės?
Comment
-
Parašė laimutis Rodyti pranešimąKoks dabar skirtumas kad atstatė, turim ką turim, jeigu būtų gražiai sutvarkyti griuvėsiai kuriems negrėstų klimato sąlygos ir sunykimas tai pat ten važiuotu žmonės ir grožėtusi pilies didybe.
Trakų pilis yra Lietuvos simbolis, bet taip išeina, kad tai yra disneilandas. Tai jeigu disneilandą laikome savo simboliu, tai gal reikėtų turėti drąsos atstatyti Gedimino pilį, rezultatas tikrai autentiškesnis gautus.
- 1 patinka
Comment
-
Atstatymą laikyčiau netgi kaip simbolinį tautos prisikėlimą ir išsivadavimą. Ir tai nebūtų disneilendas, jei prieš atstatymą būtų padarytas geras tyrimas. Ir manau atkurti tikrai įmanoma gana tiksliai. Aišku atsiranda ir priešininkų, turiu porą pažįstamų, kurios nors mažiau jau, bet vis tiek zirzia dėl Valdovų rūmų atstatyme naudotų plytų neautentiškumo, mat jas originaliai darydavo ten rankom iš molio ir pan, o čia mat pramoninės ir pan argumentai. Bet iš kitos pusės, turim baigtą pastatą. Įdomus dalykas buvo, kai porą britų turistinom po Vilnių ir viena iš tų mano skeptikių pradėjo pasakot, kad va, čia katedra, o tas tai atstatytas šūdas. Tai žmogeliai sako, kodėl taip vadini, taigi atstatėt rimtą reikalą, turėtumėt iš vis didžiuotis, kad kažkas užsiima istorinių objektų atkūrimu.
Čia matyt priklausys, kaip tas atstatymas bus suvokiamas. Jį galima laikyti ir kaip savęs kūrimu, savos istorijos tęsimu. Tada ir džiaugsimės juo, ne burbėsim. Tą pilį pirma reikia statyti sau, turistams tik antroje vietoje. Mums nereikia jų ten linksmint ir daryt Disneilendo. Ta pilis patiems turėtų turėt reikšmę. Panašiai lenkai mąstė saviškes statydami. Jie turi savo tą "polish pride", ko mums trūksta.Paskutinis taisė dr-rox; 2015.04.04, 23:15.
- 2 patinka
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąTai gerai ar blogai, kad Trakų pilį atstatė? Išniekino šventą vietą ar visgi tai vietai įdavė prasmės?
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąJeigu dabar vietoj Trakų pilies būtų griuvėsiai, jinai nebūtų įtraukiama į gražiausių Europos pilių topus, Trakai netektų pagrindinio savo traukos objekto ir turistų gal ir pasitaikytų, bet tikrai nepalyginamai mažiau nei dabar. Tai ne vien pinigai į biudžetą, tai ir ta pati istorinė atmintis, nes kuo daugiau žmonių tenais apsilanko - tuo daugiau susipažįsta su Lietuvos istorija ir ta pačia Trakų pilimi.
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąO fantazijų vietoj Gedimino pilies tikrai statyti niekas neleis - tuoj pat užprotestuos kokie istorikai ir pan. Jinai bus atstatoma tik tokiu atveju, jeigu bus surinkta pakankamai medžiagos, juk jinai turėjo stovėti kelis šimtečius, tikrai turėtų būti išlikę pakankamai informacijos. Juolab čia ne kažkoks architektūrinis šedevras, o paprasta gynybinė pilis. Žino kur stovėjo - yra išlikę pamatai. Dėl to paties žino ir tūrius. Iš šaltinių susiras kiek aukštų buvo, koks stogas, kiek ir kur langai. Žinoma reikės viską išstudijuoti, visas detales, tačiau tų detalių nėra tiek daug ir jos nėra tokios sudėtingos, kaip kad būtų kokios freskos, skulptūros ar kiti puošybos elementai.
Parašė dr-rox Rodyti pranešimąAišku atsiranda ir priešininkų, turiu porą pažįstamų, kurios nors mažiau jau, bet vis tiek zirzia dėl Valdovų rūmų atstatyme naudotų plytų neautentiškumo, mat jas originaliai darydavo ten rankom iš molio ir pan, o čia mat pramoninės ir pan argumentai. Bet iš kitos pusės, turim baigtą pastatą.
Parašė dr-rox Rodyti pranešimąČia matyt priklausys, kaip tas atstatymas bus suvokiamas. Jį galima laikyti ir kaip savęs kūrimu, savos istorijos tęsimu. Tada ir džiaugsimės juo, ne burbėsim. Tą pilį pirma reikia statyti sau, turistams tik antroje vietoje. Mums nereikia jų ten linksmint ir daryt Disneilendo. Ta pilis patiems turėtų turėt reikšmę.Paskutinis taisė Xedos; 2015.04.04, 23:43.
Comment
-
Parašė Xedos Rodyti pranešimąGerai, kad atstatė Trakų pilį, nes dabar Lietuva turi simbolį. Turime ir Gedimino bokštą. Todėl nebegalime sau leisti "fantazuoti" ir atkurti pilių ar rūmų, kai tam neužtenka šaltinių. Jei bus pakankamai šaltinių ir kalnas bus pakankamai stabilus, prašom. Bet jei jų trūks ir interpretacija vaidins svarbų vaidmenį atstatymo istorinė vertė smarkiai nukris.
Parašė Xedos Rodyti pranešimąBūtent, ji turi turėti reikšmę. O atstatyta pilis ją turės tik tuomet, jei bus pakankamai tiksliai atkurta. Jei tai tebus viduramžių architektūrą imituojantis statinys, atstatytos pilies reikšmė bus minimali, tai bus tik moderni praeities interpretacija, o ne itin svarbaus Lietuvai statinio atkūrimas.
Tik aš nežinau apie kokią paklaidos galimybę mes kalbame. Kurioje vietoje gali suklįsti atstatinėjant pilį? Jeigu yra bokšto pamatai, jeigu yra/būtų žinoma kiek aukštų turėjo ir kur langai buvo ir koks stogas. Tai kaip galima suklįsti ją atsatyti? Kaip galima suklįsti atstatytant didžiausią aukštuminės pilies pastatą, kurio pusę dar išlikę?
- 1 patinka
Comment
Comment