Rudamina apversta aukštyn kojomis. Vyksta ziedinės sankryžos rekonstrukcija. (...)
Šalia žiedinės sankryžos - sovietinių karių kapinės. Rudaminos dar nepasiekė noras pakariauti su žuvusiais. Paminklas stovi savo vietoje
Kapai gali likti, bet sovietiniai paminklai - tikrai ne. Po dabartinės rusijos agresijos prieš Ukrainą tik visiškas vatnikas galėtų pasakyti, kad sovietinio paminklo nukėlimas yra karas su žuvusiais.
"Narodnaja Rudaminos respublika" tikrai neduos nuimti paminklo.
Diskusiją apie karių kapus geriau tęsti šioje temoje, nes tai ne vieno miestelio aktualija.
Tik diskutuojant vertėtų apsieiti be "vatnikų" ir "gandonų".
Diskusiją apie karių kapus geriau tęsti šioje temoje, nes tai ne vieno miestelio aktualija.
Tik diskutuojant vertėtų apsieiti be "vatnikų" ir "gandonų".
Kodėl be „vatnikų“? Labai geras terminas. „Maskolija“ sakyčiau ne visai tikslu, o „orkostanas“ per daug komiškai skamba.
Kapai gali likti, bet sovietiniai paminklai - tikrai ne.
Kai kuriuose miesteliuose sovietinių karių kapinės yra pačiame centre - prie pat bažnyčios šventoriaus (Skuodo r. Lenkimuose, Anykščių r. Kurkliuose) ar vietoj tarpukario Nepriklausomybės paminklų (Šakių r. Plokščiuose)
Toje pačioje Rudaminoje atliekant centro rekonstrukciją buvo galima perkelti palaikus į kapines.
Diena.lt 2022.10.04 Vilnius atideda Antakalnio kapinių sovietinių skulptūrų nukėlimą
Vilnius atideda sovietinių skulptūrų nukėlimą Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetui pranešus apie pritaikytas laikinąsias apsaugos priemones Antakalnio kapinėse esantiems paminklams.
Kaip antradienį BNS informavo Teisingumo ministerija, tokio rašto ji sulaukė po to, kai į komitetą kreipėsi save „etniniais rusais“ pavadinę asmenys: (...). Anot ministerijos, Lietuvos pozicija komitetui dėl pritaikytų laikinųjų apsaugos priemonių persiųsta ketvirtadienį.
Teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos teigimu, Lietuvos pozicijoje yra pažymima, kad laikinosios apsaugos priemonės buvo pritaikytos remiantis klaidinančia informacija.
MadeinVilnius 2022.10.06 Savivaldybė perima sovietinius paminklus Antakalnio kapinėse
Vilniaus savivaldybė perims sovietinius paminklus Antakalnio kapinėse, vėliau juos ketinama nukelti ir vėliau perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui.
Trečiadienį savivaldybės taryba nusprendė, kad teisiškai perėmus turtą iš valstybės, šios skulptūros muziejui patikėjimo bus perduotos 20-čiai metų.
Šešias Antrojo pasaulinio karo sovietų karius vaizduojančias figūrines pilko granito stelas sostinės savivaldybės politikai vienbalsiai nusprendė nukelti dar birželio pradžioje, prieš tai paveldosaugininkams išbraukus skulptūras iš nekilnojamųjų kultūros vertybių registro, tačiau to padaryti iki šiol nebuvo galima galutinai neperėmus jų savivaldybės nuosavybėn.
Darbus atlikti planuota iki lapkričio 1-osios, tačiau jie bus atidėti Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetui pranešus apie pritaikytas laikinąsias apsaugos priemones, kol komitetui bus pateikti paaiškinimai. Planuojama, kad nukėlimo darbus vykdys bendrovė „Vilniaus BDT“ už 48 tūkst. eurų.
Taryba pritarė savivaldybės Istorinės atminties komisijos pasiūlymui paminklus uždengti audeklu iki nukėlimo.
Meras Remigijus Šimašius patvirtino, kad tai bus padaryta ir siekiant „neerzinti žmonių“, ir apsisaugoti nuo galimo vandalizmo. (...) Anot jo, pasirengimas darbams užtruks apie 20 dienų, jie bus vykdomi lapkritį.
Lrytas.lt 2022.10.13 Vilniaus Antakalnio kapinėse uždengtos sovietinės skulptūros
Sovietų karių memorialo vietoje nuo ketvirtadienio ryto dirbo savivaldybės įmonės „Grindos“ darbuotojai, skulptūros uždengtos šiandien priešpiet
T.Bauro nuotr.
Lauksargiai (dab. Tauragės r.)
Iki 1920 m. ir ir II pasaulinio karo metu tai buvo Vokietijos pasienio miestelis Laugßargen.
Miestelis nukentėjo per abu pasaulinius karus
I pasaulinio karo aukų kapai Lauksargių liuteronų bažnyčios šventoriuje.
Kartu palaidoti ir vokiečių ir rusų kariai. Su žuvusiu priešu nekariaujama
Vilniaus Kalvarijose surasti bolševikų išniekintų Armijos Krajowos 1944 m. kareivių kapai
Gerai, kad archyvas paskelbė naujieną, tik gaila, kad nerodoma daugiau nuotraukų.
Lietuvos ypatingasis archyvas 2023.12.04 Vilniaus Kalvarijos (Kalvarijų) karių kapų paslaptys
2023 m. lapkričio mėn. Lenkijos Tautos atminties instituto archeologai tyrinėdami sovietų valdžios 1979 m. sunaikintus Lenkijos karių palaidojimus Vilniaus Kalvarijose rado devynių karių palaikus. Lietuvos ypatingajame archyve saugomi dokumentai atskleidžia šiuo metu beveik pamirštų, sovietmečiu sunaikintų karių kapų istoriją.
1919 m. balandžio–gegužės mėn. Lenkijos kariuomenei sutriuškinus Raudonosios armijos dalinius ir perėmus Vilniaus kontrolę, Vilniaus Kalvarijose buvo palaidoti kovose žuvę Lenkijos kariai. Vilniaus vyskupijos kurijos kanclerio prelato Lucjano Chaleckio iniciatyva, 1925 m. ant karių kapų buvo pastatytas paminklas su Švč. Mergelės Marijos statula. Karių atminimui atspausdintas lapelis su malda į Švč. Mergelę Mariją, su padėka už tai, kad gynė „.mūsų sielas nuo bolševikinio maro“.
1944 m. liepą šalia paminklo buvo palaidoti per Armijos Krajovos operaciją „Aušros vartai“ mūšyje Kriaučiūnuose, prie Vilniaus žuvę Lenkijos kariai.
Gerai matomoje ir tikinčiųjų gausiai lankomoje vietoje šalia Kalvarijų Kristaus kančios kelio stovintis paminklas Lenkijos kariams su Švč. Mergelės Marijos statula ir užrašu ant postamento „Mergelei Marijai už Tėvynės išvadavimą“ nedavė ramybės sovietų valdžios atstovams. Komunistų valdžia nuo 1951 m. pradėjo reikalauti nugriauti paminklą ir kryžius nuo „sovietų liaudies priešų“ kapų, sulyginti su žeme „banditais“, „vokiečių fašistų okupantų pakalikais“ vadintų Lenkijos karių kapus taip, „kad pėdsako nebeliktų“. (...) 1951 m. Švč. Mergelės Marijos statula nuo postamento buvo nuimta ir perkelta į Vilniaus Kalvarijų Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčią, o užrašas ant paminklo panaikintas. Tačiau žmonės neleido sunaikinti kapų ir ant jų stovėjusių kryžių, todėl sovietų valdžiai teko atidėti jų sunaikinimą.
1962 m. pabaigoje sovietų valdžios nurodymu buvo pradėtas naikinti Kalvarijų Kristaus kančios kelias. 1963 m. pavasarį buvo susprogdinta ir nugriauta šešiolika Kryžiaus kelio koplyčių. Išliko tik keturios šalia bažnyčios stovėjusios koplyčios. Ramybėje nebuvo palikti ir Lenkijos karių kapai.
1979 m. karių palaikai kasant ekskavatoriumi buvo ekshumuoti ir be jokių atminimo ženklų perlaidoti kapinėse šalia Vilniaus Kalvarijų Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios. Tik 1990 m. buvo atidengtas atminimo ženklas su žuvusių Lenkijos karių pavardėmis.
Lenkijos Tautos atminties instituto (IPN - Instytut pamięci narodowej) pranešimai
IPN 2023.09.21Prace poszukiwawcze na terenie Kalwarii Wileńskiej Kasinėjimo darbai Vilniaus Kalvarijų teritorijoje
Istoriniai tyrimai rodo, kad Kalvarijose buvo palaidota kelios dešimtys Armijos Krajowos karių, žuvusių 1944 m. liepą Kriaučiūnų mūšyje . Skaičiuojama, kad iš pradžių trijuose masiniuose kapuose, esančiuose šalia Mergelės Marijos statulos, buvo palaidoti nuo 30 iki 76 žmonių. Praėjus mažiau nei 20 metų po karo, sovietai susprogdino kai kurias Kalvarijos koplyčias, o kartu su jais ir statula buvo sunaikinta.
Minėtoje 1979 m Toje vietoje buvo atlikta ekshumacija, o palaikai perkelti į kapą šalia Kalvarijų bažnyčios esančiose kapinėse. Tačiau kyla pagrįstų įtarimų, kad kapai buvo iš dalies atkasti, o lenkų karių palaikai vis dar gali likti savo pradinėje vietoje.
1992 metais buvo pastatytas iki šiol gyvuojantis atminimo paminklas, o akmeninėse lentose iškaltos 40 karių vardai ar slapyvardžiai. (...)
Šią savaitę atlikti apžiūros darbai leido nustatyti, kad karių kapai yra ne po šios dienos minėjimu, o už jo ribų. Taip pat buvo rasti sugriautos Mergelės Marijos statulos pamatai.
Kalwaria Wileńska Odnaleziono szczątki ludzkie dziewięciu osób Vilniaus Kalvarijos: rasti devynių žmonių palaikai
Rasti devynių žmonių palaikai
Per antrąjį archeologinių darbų etapą (2023 m. spalio mėn.) IPN komanda rado vieną kapą, kuriame buvo iš dalies sunaikinti lenkų karių palaikai. Tik vienas iš devynių rastų skeletų liko nepažeistas. Kape taip pat rasta daug dirbinių – karinių sagų, erelių, medalionų, uniformų ir karinės technikos fragmentų.
Albumas "Anykščių J.Biliūno vidurinė mokykla".
Anykščių sovietnių karių kapinės 1986 m.
Fotografas neurodytas
Anykščių J.Biliūno vidurinės mokyklos moksleiviai aktyvūs Internacionalinio klubo dalyviai. Miesto karių kapinėse vyksta komjaunimo bilietų įteikimas, pasų įteikimas, brandos atestatų įteikimas.
Anykščių J.Biliūno vidurinės mokyklos moksleiviai mokslo ir žinių dieną vyksta į karių kapines, kur pagerbia Didžioje tėvynės karo (II Pasaulinio karo) metu žuvusius karius.
Comment