Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Miestų gatvių apšvietimas

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Parašė Godo Rodyti pranešimą
    O tu jau ir mano mokyklą pagavai Planavau ir aš eit fotkinti Kai aš ten mokiausi, tų originalių stulpų, tik be lempų, buvo aplink visą stadioną, po to remontavo, išrovė. Gerai, kad bent fasade pavyzdžiai liko su ketinėmis "kepurėmis", tik be stogelių ir temdytuvų. Mokyklą 1951 m. atidarė, tai ir tų "kepurių" amžius aiškus.
    Pastebėjau tuos stulpus pernai rudenį, o nufotografavaiu tik šią vasarą. Karts nuo karto pravažiuodavau pro šalį ir pažiūrėdavau ar neišrovė.
    Šiandien prie Židinio mokyklos Kauno gatvėje radau "kepurę". Mokyklos saite rašoma, kad pagal turimus duomenis mokykla veikia nuo 1945 metų, tačiau mokyklos pastatas nepanašus į minėtų metų statybos pastatą, o paveldas.vilnius.lt nurodo pastatymo datą 1959-1990.
    Paskutinis taisė railman; 2010.02.17, 00:41.

    Comment


      keista juoda lempa netoli Geležinkelio stoties, prie pašto skyriaus (prieš "IKI").





      nekeista lempa, tik keistokoj vietoj...

      Comment


        Na tas keistas juodas lempas montavo nepriklausomybės pradžioje, tai buvo vieni pirmųjų šviestuvų su natrio lempomis. Kaune tokie buvo Utenos gatvėje ir dar ant viaduko iš Utenos gatvės į Sukilėlių prospektą.

        Comment


          Parašė anaiptol Rodyti pranešimą
          keista juoda lempa netoli Geležinkelio stoties, prie pašto skyriaus (prieš "IKI")
          Tiesa, ir gembė labai neįprasto sulankstymo, o tokių šviestuvų Vilniuje tikrai nedaug, dar Dunojaus g. ir Viršuliškėse yra. Tai skurdaus atgimimo laikų dizaino, 10 deš. pradžios vokiškas produktas, kiek žinau, jos korpusas plastmasinis, na plačiau galima apie ją vokiškai paskaityti: http://www.ddr-strassenleuchten.de/l...mpig/index.htm

          O aš šįsyk pristatysiu jau Vilniuje praktiškai išnykusius 7 - 8 deš. pakabinamus šviestuvus СПОР - 250 (С - светильник, П - подвесной, О - отражательный?, Р - ртутный) [šviestuvas, pakabinamas, atspindintis, gyvsidabrinis]. Tokių aptikau remontuojamos Mažvydo bibliotekos kolonadoje, ten SPOR'ų net 10.



          Labai balandžių aptupėti



          Vakarais tik du kraštiniai teįjungiami.



          Iki remonto ir Katedros kolonada taip buvo apšviečiama.Tokie šviestuvai dažniausiai kabinti ant trosų virš gatvės, kartais naudoti ir ant gembių, puikiai tiko ant puošnių stalininių stulpų. Vilniuje anksčiau jų buvo kai kuriose senamiesčio gatvelėse, vienoje Vingio parko alėjoje, tiesa ten jie buvo su aliuminiais kūgio formos gaubtais (tokių gaubtų niekur daugiau nebuvau matęs, tačiau tai tikrai nebuvo panašūs į SPOR'us lenkiški Mesko ORZ 1 (žr. railman'o foto: http://foto.terpe.lt/inkelti/20081026/dsc00551x.JPG ). Vilniaus ir Kauno senamiesčiuose buvo naudojami ir su plastmasiniais kūgio formos gaubtais.

          Tokį perdarytą su plastmasiniu gaubtu ir natrio lempa aptikau rusiškoje svetainėje:http://fotkidepo.ru/?id=photo:321148. Beje, norint perdaryti gyvsidabrio šviestuvą į natrio nebūtina net droselio keisti, tereikia į grandinę įjungti 20 MkF kondensatorių, o kai kuriuose senuose šviestuvų modeliuose tokie kondensatoriai jau gamykliškai įmontuoti, tat jie šildo ir gyvsidabrio, ir natrio lemputes, todėl manau, paskubėjo pas mus visus šviestuvus keisti naujais



          Tačiau įtariu, kad šie plastmasiniai gaubtai buvo pritaikomi nuo toršerinių šviestuvų RTU - 01 125 "Ogoniok" (žr. http://foto.terpe.lt/inkelti/20090419/07zhibintas.jpg). Kadangi dailūs gamykliniai pieninio stiklo apvalaini gaubtai neatsparūs vandalams ir gamtos jėgoms
          Paskutinis taisė Godo; 2010.03.21, 17:59.

          Comment


            Parašė Godo Rodyti pranešimą

            O aš šįsyk pristatysiu jau Vilniuje praktiškai išnykusius 7 - 8 deš. pakabinamus šviestuvus СПОР - 250 (С - светильник, П - повешенный, О - отражательный, Р - ртутьный) [šviestuvas, pakabinamas, atspindintis, gyvsidabrinis]. Tokių aptikau remontuojamos Mažvydo bibliotekos kolonadoje, ten SPOR'ų net 10.

            Wow, o čia tai atradimas!!! Nesitikėjau, kad jų yra išlikę Vilniuje. Nors Mažvydo bibliotekoje kurį laiką lankydavausi kiekvieną dieną, taip ir nepastebėjau šių šviestuvų. Na, net ir šiais metais keletą kartų praėjau šalia su fotiku rankose ieškodamas kažko įdomaus. Būtinai eisiu pasižiūrėti ir įamžinti. Nesu anksčiau "gyvai" matęs SPOR'o. Beje, man rodos, kad šifruojasi šiek tiek kitaip: Светильник Подвесной Открытый Ртутный. Viename rusiškame saite, SPOR'as pavadintas vienu labiausiai palitusiu septinto (pabaigos), aštunto ir devinto dešimtmečio šviestuvu, tačiau aš tam prieštaravau, teigdamas, kad Vilniuje ir Lietuvoje SPOR'ai buvo retenybė. Tokią išvadą padariau todėl, kad aš jų kaip ir neprisimenu, o pervertęs apie beveik 300 sovietinių laikų Vilniaus nuotraukų, pastebėjau tokių vos keletą. Na iš Godo pranešimo suprantu, kad jų būta daugiau nei aš maniau, bet vis dar manau, kad SPOR'as nebuvo dažnas modelis palyginus su kitais naudotais šviestuvais Vilniuje.
            SPOR-250 tarybiniais laikais prie dabartinio ŠMC:

            Šaltinis: atvirukų komplektas "Vilnius Architectural Landmarks";

            Totorių (?) gatvėje:

            Šaltinis: http://www.efoto.lt/user/7549/nuotraukos/tag/1083
            ..

            Beje, SPOR'as ir SPZR (pranešimas #77) pagaminti pagal tą pačią konstrukcinę schemą.
            Paskutinis taisė railman; 2013.07.31, 19:37.

            Comment


              Parašė Godo Rodyti pranešimą
              tiesa ten jie buvo su aliuminiais kūgio formos gaubtais (tokių gaubtų niekur daugiau nebuvau matęs
              Gal tai buvo SPZR be stiklų?

              .
              Paskutinis taisė railman; 2010.02.13, 12:16.

              Comment


                Parašė railman Rodyti pranešimą
                Gal tai buvo SPZR be stiklų?
                Įdomi mintis, tikėjausi tokios Deja tikrai ne, Vingio parke daug laiko praleisdavau, tad juos gerai pamenu nuo "gilios" vaikystės iki kokių 1999 m., kai pakeitė. Tie gaubtai buvo aliuminiai, ne apvalaini, o piltuvo (kūgio) formos, ant jų tikrai nebuvo jokių užsegimų gaubtams ar jų liekanų. O kad tai SPOR'ai, o ne kokie lenkiški pramoniniai šviestuvai - garantuoju, nes būdavo keletas ir be gaubtų, o SPOR'o ir SPZR droselinių korpusai nesunkiai atskiriami nuo lenkiškų.
                Tikrai pritariu railman'ui, kad SPOR'ų tiek Vilniuje, tiek apskritai Lietuvoje nebuvo daug: Vilniuje pamenu: vienoje Vingio parko alėjoje ir Liejyklos, Vokiečių, Bernardinų, Šiltadaržio, Ignoto gatvelėse, tiesa jie dažniai būdavo su nuskeltais stikliniais, dar dažniau su tais plastmasiniais gaubtais (http://fotkidepo.ru/photo/592014/195...WS/321148w.jpg) arba išvis be gaubtų. Kitose senamiesčio gatvėse atmenu ant trosų kabojo "kepurės", perdarytos su gyvsidabrio lempomis arba paprastos gembinės lempos (RKU 01, Mesko ORZ 7, tik SKZR'ų kažkodėl taip nekabindavo).
                Štai SPOR'as be gaubto Liejyklos g. 1996 m. (http://www.heritage.lt/km/laik/000b.asp)


                Taip pat pamenu Kauno senamiestyje ir Savanorių - Taikos pr. sankryžoje SPOR'ų tikrai būdavo. Tiesiog minėtose Vilniaus vietose vaikystėje daug laiko praleisdavau, tai SPOR'ai man buvo labai įprasti
                Paskutinis taisė Godo; 2011.11.09, 10:42.

                Comment


                  Na šiek tiek sugadinsiu railmano ir godo nuoseklų dialogą ir įkišiu savo trigrašį. Naujos temos kurti nesinorėjo, vis tik nieko nauja neparodysiu, tačiau norėjosi atskleisti šiokią tokią Palangos apšvietimo specifiką ir parodyti keletą nepublikuotų šviestuvų. Gaila, po ranka neturėjau geros kameros, todėl tai tėra nuorodos geresniems už mane fotografams, ką reikėtų sumedžioti į šią galeriją.
                  Tradicinis Palangiškis vaizdelis. Esmė ne šviestuvas bet pats stulpas.



                  Vanagupės gatvė. Kas antras šviestuvas pakeistas į modernų.

                  Šitas rodos jau buvo kažkur.





                  Šitas irgi


                  O vat šituos reikėtų geresnes foto padaryt:





                  Paskutinis taisė disident; 2009.09.04, 21:24.

                  Comment


                    prie Vilniaus autobusų stoties:



                    prie geležinkelio stoties:



                    skverelyje prieš geležinkelio stotį, link "Panoramos" viešbučio:



                    Pylimo-Ligoninės kampas:





                    Cvirkos skveras:



                    Paskutinis taisė anaiptol; 2009.09.06, 22:32.

                    Comment


                      Parašė railman Rodyti pranešimą
                      Totorių (?) gatvėje:
                      ne, Išganytojo gatvė.
                      Reikia fotografo?

                      Comment


                        Apie lenkiškų į СПОР'us panašių pakabinamų žibintų Mesko ORZ-1 egzistavimą jau senokai sužinojau iš railman'o pranešimo: #50, http://www.miestai.net/forumas/showp...8&postcount=50. Ir tik neperseniausiai radau jų buvimo Vilniaus centre įrodymų
                        Jonų bažnyčios bokšto fone galima įžiūrėti du tokius tik 1963-1966 m. gamintus gyvsidabrio šviestuvus. O daugiau apie šiuos ir kitus lenkiškus šviestuvus: http://www.oprawy.info/oprawa/-orz-1-34.html


                        Fotografija iš A. Kunčiaus albumo "Senojo Vilniaus vaizdai", V. 1969
                        Paskutinis taisė digital; 2022.04.16, 19:30. Priežastis: atkurtas nuotraukų rodymas

                        Comment


                          Neatpažinti skraidantys objektai

                          Parašė Godo Rodyti pranešimą
                          Apie lenkiškų į СПОР'us panašių pakabinamų žibintų Mesko ORZ-1 egzistavimą jau senokai sužinojau iš railman'o pranešimo: #50, http://www.miestai.net/forumas/showp...8&postcount=50. Ir tik neperseniausiai radau jų buvimo Vilniaus centre įrodymų
                          Jonų bažnyčios bokšto fone galima įžiūrėti du tokius tik 1963-1966 m. gamintus gyvsidabrio šviestuvus. O daugiau apie šiuos ir kitus lenkiškus šviestuvus: http://www.oprawy.info/oprawa/-orz-1-34.html
                          Atvaizdas
                          ]Atvaizdas
                          [/URL]
                          Atvaizdas
                          ]Atvaizdas
                          [/URL]
                          Fotografija iš A. Kunčiaus albumo "Senojo Vilniaus vaizdai", V. 1969
                          Godo - tikras seklys Morka

                          Na, o aš norėčiau trumpai - apie NSO!
                          Štai nuotrauka iš L.S. Pricker knygos Невидимая реальность (Nematoma realybė). Autorius yra pilnai įsitiknęs, kad tai ateivių laivas ir yra tikras, kad skaitytojas tuo nesuabejos.


                          Tiesa, šią foto paėmiau ne iš minėtos knygos, bet iš straipsnio (vėliau įdėsiu link'ą), kur išaiškinamos "anomalijos". Nuotrauka yra falsifikatas, o ateivių laivas - SPOR-250.
                          Beje, iš šio straipsnio ir paėmiau tikrą SPOR'o iššifravimą, nes autorius remiasi apšvietimo technikos žinynu (būtų gerai tokį gauti), nes iki tol buvau radęs daug ir skirtingų iššifravimo variantų...
                          Dar viena foto iš straipsnio (iš katalogo) - SPOR-250.

                          .
                          Paskutinis taisė railman; 2015.04.18, 23:06.

                          Comment


                            Prieš kokį pusmetį UAB ŠIAULIŲ GATVIŲ APŠVIETIMAS interneto svetainėje parašiau, kad šalia miesto apšvietimo istorijos smagu būtų matyti ir naudotų šviestuvų galeriją. Nežinau ir visiškai nesvarbu kiek tai įtakojo SGA, bet galerija atsirado Deja, nuotraukos mažos, nekokybiškos, pavadinimai netikslūs. Tačiau, jei pavartysite galeriją, rasite pora įdomių modelių: ORZ-10, pagamintą Lenkijoje 1970 metais ir švietusį Šiauliuose Vilniaus gatvėje iki 2005 pabaigos (?) ir "krizinį" savos gamybos šviestuvą.

                            Comment


                              "Skolose paskendusi Vilniaus miesto savivaldybė galvoja apie planus išjungti kas antrą mieste veikiančią gatvių ir kiemų apšvietimo lempą."
                              Daugiau: http://www.lrytas.lt/-12536144351252...lemp%C4%85.htm

                              Paskutinis taisė railman; 2009.09.30, 23:15.

                              Comment


                                Parašė railman Rodyti pranešimą
                                Prieš kokį pusmetį UAB ŠIAULIŲ GATVIŲ APŠVIETIMAS interneto svetainėje parašiau
                                Tai štai kieno ten nuopelnas Buvau matęs tą galeriją Visai neblogai, tik lempų modelius labai prastai nurodė, net gyvsidabrio lempą pavadino ŽKU (vietoje RKU 01),o vietoje SKZR įdėjo RKU-08 ir pan. Taip pat pasigedau toršerinių modelių. Manau ir Vilniaus bei Kauno GAET svetainėse galėtų būti kažkas panašaus.
                                Na o NSO SPOR-250 ir nustebino, ir labai prajuokino

                                Nuolatiniai skaitytojai tikriausiai pamena, pranešime #118 (http://www.miestai.net/forumas/showp...&postcount=118) rašiau apie amžiaus pradžioje Voltos lanko, vėliau ir kaitinamųjų lempų kabinimą ant trosų, valdomų skriemuliais.
                                Galiausiai manau būtent tokį skriemulį pavyko įamžinti ant Labdarių/Tototrių g. kampinio namo:



                                Esu beveik įsitikinęs, kad atidžiau pasižvalgius į Senamiesčio ir Naujamiesčio senovinių pastatų fasadus tokių reliktų galima rasti ir daugiau.
                                Paskutinis taisė Godo; 2009.11.28, 12:18.

                                Comment


                                  Parašė Godo Rodyti pranešimą

                                  Tokį perdarytą su plastmasiniu gaubtu ir natrio lempa aptikau rusiškoje svetainėje:http://fotkidepo.ru/?id=photo:321148. Beje, norint perdaryti gyvsidabrio šviestuvą į natrio nebūtina net droselio keisti, tereikia į grandinę įjungti 20 MkF kondensatorių, o kai kuriuose senuose šviestuvų modeliuose tokie kondensatoriai jau gamykliškai įmontuoti, tat jie šildo ir gyvsidabrio, ir natrio lemputes, todėl manau, paskubėjo pas mus visus šviestuvus keisti naujais
                                  Neikiek nepaskubejo. Seni tarybiniu laiku droseliai ir 90-uju pradzios droseliai yra mazesnio naudingumo koeficiento. Tai viena. Antra, natrio lempos yra ilgesnes nei gyvsidabrio, todel i kai kurios senus sviestuvus gali ir netilpti.
                                  Trecia, natrio lempu sviestuvai yra su stikliniais gaubtais, gi gyvsidarbrio - be ju. Itariu, kad natrio lempos jautresnes agresyviai aplinkai - ziemos metu purslams su druska, kurie tikrai pasiekia aptasko net ir aukstai esancias lempas, jei gatveje eismas intensyvus. Plius - gali buti, kad stiklinis gaubtas reiklaingas del saugumo (pagal ES standartus) - kad sprogusi lempa neuzkristu ant praeivio.
                                  Ketvirta, dauguma tu senu sviestuvu jau buvo fiziskai susideveje.

                                  Comment


                                    Parašė Al1 Rodyti pranešimą
                                    Neikiek nepaskubejo. Seni tarybiniu laiku droseliai ir 90-uju pradzios droseliai yra mazesnio naudingumo koeficiento. Tai viena. Antra, natrio lempos yra ilgesnes nei gyvsidabrio, todel i kai kurios senus sviestuvus gali ir netilpti.
                                    Tiesos yra, bet drįsiu paprieštarauti. Pirmiausia natrio tiek vamzdelių, tiek lempučių ilgis nuo gyvsidabrio lempučių tikrai nesiskiria jei galia ta pati ir natrio lemputės puikiai sutelpa į visus anuometinius šviestuvus. Plastmasinių gaubtų tikrai niekas nereikalauja, yra ir šiuolaikinių modelių be jų, o natrio lemputės nėra nė kiek mažiau atsparios už gyvsidabrines. Plastikiniai gaubtai tiesiog apsaugo veidrodžius nuo dulkių ir oksidacijos, tačiau yra ir vienas didelis gaubtų trūkumas - jie apdulka arba prisikaupia musių, o tai labai mažina efektyvumą, kur kas ženkliau, nei seni droseliai. Be to ir anksčiau būdavo šviestuvų modelių su gaubtais. Kad kai kurie šviestuvai buvo susidėvėję - neneigiu, tokius tikrai reikėjo keisti, todėl ir parašiau: "paskubėjo keisti visus šviestuvus". Kitose šalyse keitimas vyksta nuolat po truputį, todėl ir apšvietimo būklė geresnė. Dabar praktiškai visoms Vilniaus lempoms sukako 10 metų, todėl jos visos ėmė silpti vienu metu. Taip pat diodiniai šviestuvai jau siūlomi, tačiau nemontuojami, nes neseniai baigti diegti natrio šviestuvai, kuriems išleista daug lėšų, o ši technologija, nors ekonomiškesnė, jau laikoma taip pat pasenusia. Galiausiai, būta net geresnių, patvaresnių senų modelių, nei dabartiniai, daugiausia lenkiški, šviestuvai. Pats eksploatuoju ne vieną anų laikų šviestuvą ir su gyvsidabrio, ir su natrio lempomis, o kai kuriuos modelius galiu tik pagirti
                                    Paskutinis taisė Godo; 2009.10.08, 10:53.

                                    Comment


                                      Tiesiog įmantrus tarybinių laikų apšvietimo sprendimas - II kartos (aliuminis neatidaromas korpusas) RKU-01 400 slypi Vilniaus m. Civilinės saugos skyriaus pastato nišoje (Gedimino pr., už Konstitucinio teismo).


                                      Paskutinis taisė Godo; 2009.11.28, 12:19.

                                      Comment


                                        Parašė Godo Rodyti pranešimą
                                        ... II kartos (aliuminis neatidaromas korpusas) RKU-01 400 slypi Vilniaus m. Civilinės saugos skyriaus pastato nišoje (Gedimino pr., už Konstitucinio teismo).
                                        Atvaizdas
                                        ]Atvaizdas
                                        [/URL]
                                        Atvaizdas
                                        ]Atvaizdas
                                        [/URL]

                                        Tik prieš keletą savaičių bevartydamas savo archyvus pastebėjau, kad vieni RKU-01 turi "segtukus", kiti ne:

                                        Pastebėjau ir tai, kad šviestuvai su segtukais (atidaromi korpusai) yra labiau surūdiję, tad nusprendžiau, kad jie senesnio leidimo. Be to, kaip pastebėjau, atidaromas korpusas nėra pakankamai sandarus, o prasiskverbęs vanduo kaupiasi korpuso apačioje, tad daugumos matytų senos laidos RKU-01 apačia buvo prarūdijusi. Pora pavyzdžių:
                                        labai "pavargęs", net be reflektoriaus http://i37.tinypic.com/sg4yhi.jpg ir http://i34.tinypic.com/16lcl7o.jpg, kuriame žvirbliai gyvena
                                        Beje, šis šviestuvas, turėjo ir "natrinę" versiją (ŽKU-01) ir mano kukliomis žiniomis buvo pirmas tarybinis serijinės gamybis šviestuvas su natrio lempa:

                                        Manyčiau, Lietuvos jie nebuvo pasiekę.

                                        Comment


                                          Palanga

                                          Parašė disident Rodyti pranešimą
                                          Na šiek tiek sugadinsiu railmano ir godo nuoseklų dialogą ir įkišiu savo trigrašį. Naujos temos kurti nesinorėjo, vis tik nieko nauja neparodysiu, tačiau norėjosi atskleisti šiokią tokią Palangos apšvietimo specifiką ir parodyti keletą nepublikuotų šviestuvų. Gaila, po ranka neturėjau geros kameros, todėl tai tėra nuorodos geresniems už mane fotografams, ką reikėtų sumedžioti į šią galeriją.
                                          Tradicinis Palangiškis vaizdelis. Esmė ne šviestuvas bet pats stulpas.
                                          Jei Kaunas man asocijuojasi su geltonais stulpais, tai Klaipėda ir PALANGA - žaliais stulpais. O senesnieji apšvietimo išties stulpai turi savą stiliuką. Beje, Palangoje, Basanavičiaus gatvėje galima pamatyti pačius ufonautiškiausius šviestuvus
                                          Tarp disident'o užfiksuotų šviestuvų yra ir nepublikuotų, tačiau jie visi Vilniuje šen bei ten yra taip pat naudojami ir manau netrukus juos pakomentuosiu. Tiesa, vienas iš jų man yra mažai žinomas, bet manau forumiečiai padės identifikuoti: http://i032.radikal.ru/0910/7b/6243d40b4b8e.jpg.
                                          Įterptų nuotraukų autoriai (eilės tvarka): anaiptol, xxl, disident;

                                          Comment

                                          Working...
                                          X