Lygumai (Pakruojo r.) Miestelio aikštėjo 1930 m. pastatytas paminklas Vytautui Didžiajam, Jis atrodo, Sovietų laikiais nebuvvono nugriautas, tik anot, Vikipedijos, 1989 m. restaruruotas
Foto 2021.09
Lygumai (Pakruojo r.) Miestelio aikštėjo 1930 m. pastatytas paminklas Vytautui Didžiajam, Jis atrodo, Sovietų laikiais nebuvvono nugriautas, tik anot, Vikipedijos, 1989 m. restaruruotas
Foto 2021.09
Nuo bažnyčios Nevėžio šlaitu besileidžiantys laiptai veda prie Nepriklausomybės paminklo, kurį 1937 m. sukūrė skulptorius Kostas Rameika.
1989 m. pavasarį žmonės paminklą atkasė, restauravo ir vėl pastatė toje pačioje vietoje.
Lietuvos Nepriklausomybės paminklas pastatytas 1930 m., veikiant Salako tautininkų sąjungai. Paminklo autorius – profesionalus skulpt. Maksas (Mordechajus) Farbmanas. (...)
Pirmiausiai, buvo suformuotas mažasis paminklo maketas. Ji iš molio sukūrė Maksas Farbmanas – Rytvė. Tada, kluone pagal tą maketą buvo formuojamas iki šiol bestovintis paminklas. 1930 m. iškilusiam paminklui (5,31 m aukščio 4,64 m pločio) būdinga, jog jis sudarytas iš platformos – pamato, stačiakampio pjedestalo – cokolio, ant kurio pastatytas stačiakampis, į viršų smailėjantis obeliskas.
Prie obelisko yra berniuko su fakelu (aukštis 222 cm, apimtis apie 80 cm) ir moters (141 cm aukščio ir 80 cm skersmens) figūros. Lipdant šias figūras pozavo Salako miestelio gyventojai M. Beinorytė ir Eugenijus Šakalys. Nulipdytas iš molio skulptūras ir detales darbininkai aptepė aliejumi, padengė nestoru gipso sluoksniu. Po to, supjausčius į dalis, skulptūros ir detalės buvo sumontuotas ant pjedestalo. Į paminklo pjedestalą buvo įmūrytas butelis su paminklo statymo data, žiniomis apie statytojus, sąlygomis ir keletu monetų. (...)
Pietvakariniame paminklo fasado nišoje įkomponuota granito plokštė su įrašu „VARDAN TOS LIETUVOS VIENYBĖ TEŽYDI. / V. KUDIRKA“.
(...)
Nepriklausomybės paminklas atidengtas 1930 metų rugsėjo 28 d., minint Vytauto Didžiojo 500 metų mirties jubiliejų ir 1918-1920 m. Nepriklausomybės kovas.
Paminklo atidengimo ir pašventinimo metu greta gatvės, abipus paminklo buvo pasodinti ąžuolai, pavadinti „Vilniaus medžiu" ir „Tautos vado ąžuolu”. Ąžuolas, vad. „Vilniaus medžiu“ išlikęs iki šių dienų
Comment