/\ Ačiū už propagandinį paveiksliuką
Labai "objektyvus" šaltinis - 1939 Vokietija, karo su Lenkija išvakarės - juk ten tuomet buvo "skriaudžiami" vokiškai kalbantys Dancigo koridoriaus gyventojai, išreiškę norą gyventi su tūkstantmečiu reichu...
Beje, ten Vilniaus apylinkės pavaizduotos kaip gudų, o Kauno ir Tauragės apylinkės- kaip vokiečių gyvenama teritorija. Lietuvoje lenkų jie surado tik Giedraičių ir Dubingių apylinkėse. Žydų vokiečių mintyse jau tuomet nebuvo.
Kad tas žemėlapis visiškas propagandinis šlamštas, užtenka pažiūrėti į vakarus nuo Slovakijos - 8 ar 10 mln. čekų per pusmetį nuo 1939 m. aneksijos išnyko kaip dūmas neblaškomas vėjo ir liko tik Deutches Reich...
Kad tas žemėlapis visiškas propagandinis šlamštas, užtenka pažiūrėti į vakarus nuo Slovakijos - 8 ar 10 mln. čekų per pusmetį nuo 1939 m. aneksijos išnyko kaip dūmas neblaškomas vėjo ir liko tik Deutches Reich...
Propagandis šlamštas buvo tuomet, dabar jis nieko nereiškia, todėl vistik įdomus.
Na būtent kaip tų laikų propagandinis šaltinis jis ir yra labai įdomus. Visose šalyse pilna vokiečių (Kauno apylinkės išvis ištisai vokiškos ), o pats Reichas etniškai grynas. Greičiausiai, kuo daugiau raudonų dėmelių pažymėta tuo rimčiau buvo mąstoma apie tų vietų aneksiją (pvz. dabartinė vakarų Ukraina pilna prižymėta vokiečių gyvenamų vietų, kai jų ten iš tikro nelabai buvo, o va lenkų buvo daug, bet jų parodyta tik Lvive ).
Lietuvių kalba Europos žemėlapyje. 1741 m. Vokietijoje išleistoje G.Henselio knygoje "Synopsis universae Philologiae..." yra Europos žemėlapis (Europa Polyglotta), kuriame ant valstybių teritorijų tautinėmis kalbomis užrašyta maldos "Tėve mūsų" pradžia. Įdomu, kad užrašas Lietuvos teritorijoje yra ne lenkų ar lotynų, o lietuvių kalba. Paprastai manoma, kad XVIII a. raštui lietuvių kalba vartota labai siaurai, menkai žinota Europoje. Šis etnolingvistinis žemėlapis tai tarsi paneigia. Tiesa, čia nenurodytas kalbų statusas - jame, pvz., yra ir lapių kalba, niekada neturėjusi išplėtotos raštijos. Gali būti, kad autoriui rūpėjo visos kalbos. Šiaip ar taip žemėlapis liudija, kad Lietuvos vardas ir teritorija siejama su lietuvių kalba.
Ant pažymėtos Lietuvos teritorijos yra užrašas: "LITVANICA". Tewe musu kursey esi danguy. Szweskis vardas Tawo".
Alfredas Bumblauskas Senosios Lietuvos istorija, 1009 - 1795 2005.
XX a. ne vieną kartą iškilo etninių Lietuvos ribų klausimas. Su šiuo klausimu buvo siejama kai kurių Lietuvos teritorijų priklausomybė. Antai net Vilnius buvo atitekęs Lenkijai, aiškinant, kad tai - lenkų etninės žemės. Kartoschemoje pateikiame vieno žymiausių lenkų istorikų J.Ochmanskio nustatytą pietrytinę etninių Lietuvos žemių ribą XIII -XVI a. Ši riba iš esmės sutampa su 1920 m. Rusijos ir Lietuvos sutarties apibrėžta Lietuvos pietrytine siena, ėjusia Beržūnos (Berezinos) ir Nemuno upėmis. Šių ribų nepripažino Stalinas, 1939 m. sutartimi grąžinęs Lietuvai Vilnių ir 1940 m. Lietuvos stojimo į SSRS proga leidęs tik šiek tiek pakoreguoti rytines šalies ribas. Taigi šiandieninės nepriklausomos Lietuvos sienos nustatytos 1940 m. Alfredas Bumblauskas Senosios Lietuvos istorija, 1009 - 1795 2005.
Iki rugpjūčio 12 d. Kuntskameroje, Ligoninės g. 4, veikia istorinių žemėlapių paroda Vera Designatio Lituae. Dar nespėjau apsilankyti, todėl remiuosi tik jų kvietimu, bet gal kas susidomėsit. Parodoje turėtų būti LDK žemėlapių nuo Merkatoriaus iki šiemet knygų mugėje jau pristatinėto V. Daumanto etnolingvistinio žemėlapio (1918 m.) Plačiau
Sanson, Nicolas (1600-1667)
La Curlande Duché et Semigalle autrefois de la Livonie, La Samogithie Duché en Lituanie. A Paris : [Guiilaume i Adrien Sanson]., 1703.
Sanson, Nicolas (1600-1667)
La Curlande Duché et Semigalle autrefois de la Livonie, La Samogithie Duché en Lituanie. A Paris : [Guiilaume i Adrien Sanson]., 1703.
Žemėlapius, net ir propagandinius, (parodykit man to meto ne propagandinį žemėlapį tokia tema, būtų labai įdomu pastudijuot ) irgi reikia mokėti skaityti. Matomose šalyse žemėlapis (pavadinimas "Lenkija - daugiatautė valstybė") parodo autorių nuomone dominuojančią teritorijoje tautą. Tuo tarpu tuometinė Vokietijos teritorija aiškiai įvardinta politiniu terminu, o ne etniniu pavadinimu. Jei Reicho teritorija būtų pažymėta "vokiečiai", būtų galima priekaištauti dėl sakysim tų pačių čekų pradanginimo.
2018 m. vasario 22 d. Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyboje (Mindaugo g. 8, Vilnius) vyks viešas II Pasaulinio karo aerofotonuotraukų projekto pristatymas: https://www.facebook.com/events/543588202679766/. Kalbėsime ir apie istorinius žemlapius!
Sveiki, gal kas žino kur būtų galima pirkti tokių istorinių žemėlapių. Ypač mane domina A. Matulevičiaus - kalbų paplitimas Mažojoje Lietuvoje 17 a. pradžioje.
Comment