Sukurta atskira tema autobusams ZIS-154, ZIS-155, ZIL-158, ant GAZ-51 važiuoklės surenkamiems lietuviškiems KAG-3, KAG-4, latviškiems RAF-251estiškiems TA, rusiškiems GZA-651 bei KAvZ-651 ir kitiems - kurie važinėjo Lietuvos gatvėmis iki pasirodant LAZ, PAZ ir Ikarus autobusams.
Temos pradžiai nukopijuoti pranešimai iš temų "Miestų architektūros raidos" skiltyje apie Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių sovietmetį bei iš Vilniaus ir Kauno viešojo transporto istorijos temų.
Laikinai (kol nėra atskiros temos) įkeltos ir kelios senos nuotraukos su sunkvežimiais
Paskutinis taisė Romas; 2017.03.04, 12:37.
Priežastis: Papildyta
Aleksandras Govorucha, Liucijus Suslavičius ZIL-127. Ekspresas. Lenkti draudžiama
Penktojo dešimtmečio pradžioje TSRS respublikose buvo daugiau mažiau atstatyta praėjusio karo sugriauta kelių ūkio infrastruktūra, (...), palengva kilo žmonių gyvenimo lygis.
Tačiau su visuomeniniu transportu buvo daug problemų – automobilių gamyklos gamino vos du autobusų modelius – GZA-651 ant sunkvežimio GAZ-51 važiuoklės bei didesnį vagoninio tipo ZiS-155. Pastarasis aptarnavo tiek miesto, tiek užmiesčio, tiek tarpmiestinius maršrutus, nors tam tikrai nebuvo skirtas.
(...) kai "iš viršaus" TSRS automobilių pramonės lyderiui – Maskvos Stalino vardo gamyklai ZiS "nuleido direktyvą" sukurti pirmąjį tikrą tarpmiestinį autobusą, konstruktoriai prototipų ieškojo už vandenyno.
Darbai prie ZiS-127 indeksą gavusio tarpmiestinio lainerio projekto prasidėjo 1952 metais. (...) Pirmasis prototipas, pradėtas bandyti 1954 metais, buvo per didelis, per sunkus ir ne itin gerai valdomas. Tačiau per metus trūkumai buvo ištaisyti, naujasis autobusas visapusiškai išbandytas, parengta technologinė įranga jo gamybai, kuri prasidėjo 1955 metų pabaigoje, o jau sekančių metų sausyje serijiniai ZiS-127 pradėjo važinėti maršrutais Maskva - Viazma, Maskva – Simferopolis, Maskva - Ryga (...).
Projektas "Klaipėdos autobusai" (Клайпедские автобусы)
Pokarinis tarybinis laikotarpis
Šeštam dešimtmečiui besibaigiant Klaipėdai, kaip ir kitiems didesniems tuometinės Lietuvos TSR miestams, pradėti skirti "firminiai" Maskvos gamybos autobusai ZiL-158.
Septintajame dešimtmetyje autobusų ūkis buvo didinamas autobusais Pamaskvio Likino gamyklos LiAZ-158 (tas pats ZiL-158). Autobusų gamyba iš ZiLo buvo perduota būtent šiai gamyklai, planuojant sparčiai didinti gamybos apimtys.
Autobusai ZiL-158 važiuoja per centrinį (dabar Biržos) tiltą per Danės (tada Dangės) upę
Vienas iš Klaipėdos ZiL-158
Nuotraukos iš Liucijaus Suslavičiaus (Vilnius) kolekcijos.
Kauno autobusų gamyklos KAG-3, gamintas apie 1956-1960 m.
Pasirodo, KAG buvo prototipas ir kitų Sovietijos kraštų autobusų gamintojams
В Каунасе автобусы на шасси Ford небольшой завод собирал еще до войны. (...)
Однако уже в 1956-м литовцы под руководством главного конструктора В. Паулявичюса создали все на том же шасси ГАЗ-51 с 70-сильным мотором оригинальный вагонный кузов. КАГ-3, как и большинство автобусов того времени, имел деревянный каркас, обшитый стальными листами.
Именно эта машина малоизвестного литовского завода послужила прототипом для первых автобусов «Кубань» и «Таджикистан». По заказу разных ведомств на базе КАГ-3 делали грузопассажирские и специальные модификации.
В 1959-1960 годах создали цельнометаллический КАГ-4. Но производство этой модели так и не развернули, а предыдущую выпускали аж до 1988 года.
За послевоенное время Каунасский завод выпустил около 12 000 автобусов.
Sveiki,
kuo remiantis,Jus rasote jog tai Vilniaus autobusu parkas?Kiek teko bendrauti su senais parko darbuotojais,nei vieno is siu nuotraukoje esanciu zmoniu nepazino.....na ir aplink Vilniu nera tokiu apylinkiu,kur buvo galima padaryti sia kolektyvine nuotrauka
Kauno autobusų gamyklos KAG-3, gamintas apie 1956-1960 m.
Pasirodo, KAG buvo prototipas ir kitų Sovietijos kraštų autobusų gamintojams
Stai sito KAG 3 istorija,kuria man papasakoju zmogus kuris su siuo autobusu dirbo:"
Mes jį gavome iš Šiaulių pedagoginio instituto 1988 metų rudenį. Ten jis buvo naudojamas atmosferos tyrimams ir teturėjo tik septynias vienvietes sėdynes. Direktorės rūpesčio dėka ir man aktyviai talkinant, švietimo ministro įsakymu buvo perduotas Šventežerio vidurinės mokyklos aptarnavimui. Pase buvo įrašyta kaip specialnyj. Kadangi Kauno autoremonto gamykla jau jų neberemontavo, tai privesti iki kondicijos teko man pačiam. Alytaus ATK davė dėvėtas LAZ'o sėdynes (taip atsirado 24 sėdimos vietos keleiviams), kolūkis padovanojo naujutėlaitį GAZ-52 variklį, Lazdijų keliai padėjo nudažyti. Ir taip nuo 1989 metų pavasario KAG'utis pamažu vis įsidrąsindamas ilgino kelionių maršrutus... Net per blokadą buvo aplankyti Anykščiai, o Žemaitija ir pajūris buvo kiekvienos vasaros 3-4 dienų įprasta kelionė...
Deja, viskas kas gera, irgi turi pabaigą. Autobuso kėbulas jau buvo gerokai pavargęs. Vien atskirų medinių tašelių keitimas mažai tegelbėjo, skardos prarūdijo kiaurai, techninių apžiūrų reikalavimai griežtėjo, kuro kainos nežmoniškai išaugo. Nors apetito didelio ir neturėjo, 100 km paprastai užtekdavo 20 litrų.
Apie 2000 metus jau pasigirdo kalbos apie geltonąjį autobusiuką. Rajono švietimo skyriaus parėdymu (jis stovėjo švietimo skyriaus balanse) buvo nurašytas, parduotas aukcione ir išgabentas į metalo laužą."
Kauno AG buvo ir ne tik gaminami autobusai KAG-3 (ir kitos modifikacijos) bet ir perdaromi GAZ-51,GAZ-93 sunkvežimiai ar PAZ-651,GZA-651susidevėję autobusai. Štai pvz. Rokiškio ATK daug turėjo GAZ-51 ar GAZ-93 sunkvežimių iki 1963 m., o autobusų KAG-3 turėjo iki 1961 m. keletą, nes gauti tuo laiku autobusą parkui buvo deficitas, tai ir buvo siunčiami sunkvežimiai į Kauno AG perdarymui. Karkasinių kėbulų gamykla turėdavo pagamintų, bet nebuvo šasi kur gaudavo iš Gorkio AG. Taip darydavo ir su autobusais kurie susidėvėdavo. Turiu pavyzdį,Rokiškio ATK turėjo GZA-651 kuris buvo 1957 m.gamybos,bet direktoriaus įsakyme 1963m. priduoti šį autobusą Kauno AG. Po 3 mėn, šis autobusas su tuo pačiu garažiniu ir valstybiniu numeriu gaunamas į įmonės balansą su KAG-3 pasu kuriame metai 1963 m.
Į šią temą nukopijuota virš 20 pranešimų iš temos "Tarpmiestinio ir priemiestinio autobusų susisiekimo istorija"
Ačiū nariams AutoLiet ir Rokiškis už pasidalinimą senomis autobusų nuotraukomis.
Kauno autobusų gamyklos KAG-3, gamintas apie 1956-1960 m.
Pasirodo, KAG buvo prototipas ir kitų Sovietijos kraštų autobusų gamintojams
Jei neklystu, tai toks autobusas netaip seniai (1996m.) važinėjo vietinio susisiekimo maršrutu Kaunas-Margininkai-Piliuona-Viršužiglis-Arlaviškės.
Taip nutiko po to, kai dalis Kauno priemiestinių maršrutų (kaip antai, į Ežerėlį, Šlienavą, Žiegždrius...) buvo paimti iš "Kautros" ir atiduoti privatiems vežėjams. Tai kažkoks privatininkas per Margininkus paleido tokią senieną. Tiesa, neilgam... Ar kažkas pareikalavo leisti naujesnį, ar pats vežėjas sugalvojo, nežinau...
Dabar šis maršrutas sutrumpintas iki Piliuonos, atskiri reisai pailginti iki Pakuonio, autobusai važinėja tai mikriukai, tai "Sprinteriai".
Comment