Gali supirkti nors visus naujus autobusus ir troleibusus, masiškai niekas į VT nepersės. Nereikia čia išradimų daryti - tiesiog žiūrėti į V. Europos patirtį. Į VT reikia ginti jėga - ekonomine, kai automobiliu naudotis būtų problematiška ir brangu ne tik centre ar senamiestyje, bet ir visame mieste iki pat pakraščių. Dar vienas niuansas - miesto ekstensyvios urbanizacijos suvaldymas. Bet tai savivaldybei neįmanoma užduotis, nes mažai kas nuo jos priklauso, dauguma dalykų reguliuojama valstybės lygiu, ir kad ji ką nors keistų, mažai tikėtina. Bet kokiu atveju, daugiau nei 25 metai ekstensyvios meisto plėtros padarė tiek žalos, kad jos padarinius reikės likviduoti kokius porą dešimtmečių, o turint omenyje katastrofišką demografiją ir ne kažin kokią ekonomiką bei poltitinės valios nebuvimą, tai praktiškai neįmanoma užduotis. Ir jos niekas nesiims.
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Darnus judumas. Viešasis transportas ir dviračiai ar nuosavas automobilis
Collapse
X
-
Parašė Sula Rodyti pranešimąNelabai suvokiu kaip Vilniaus savivaldybė beveik 20 kartų (!!!) planuoja padidinti kelionių dviračiu skaičių.
Beje, pastebėjau, kad žiemą dauguma dviračių takų liko nevalyta.
VT būtų gerai, bet, deja, dėl mūsų miesto struktūros kelionės dažnai užima 1,5 val. ar net ilgiau, su 2 persėdimais. Gal tai spręsis tankinimu? Planuojama, kad VT daugės, bet kaip, jei net dabar nesugeba įpirkti bent kiek padoraus transporto. Dalis - visiški kledarai.
Lyginkim su kitais miestais ir jų dviračių modal share:
- Ryga: 2%
- Helsinkis: 6%-11%
- Frankfurtas: 7-11%
- Amsterdamas: 30%-40%
- Londonas: 2%-3%.
Daugmaž turim kontekstą. Vilnius galėtų drąsiai bandyti siekti kokių 2%-3% modal share (galėtų ir daugiau, nes atstumai maži, bet turim nepavydėtinai bjaurų klimatą). Tai jei dabar dviračių dalis yra kokie 0.1-0.2% nuo visų kelionių, tas "20 kartų" nėra toks jau didelis skaičius. Šok ant dviračio, prikalbink porą bendradarbių ir žiūrėk jau turim kokius 5 kartus išaugusį commuterių skaičių
Potencialo dviračiams Vilniuje tikrai yra. Bent jau kokius 6-7 mėnseius per metus. Pagrindinės priežastys, kodėl tai neišnaudojama, imho, yra kelios:
- Vairavimo kultūra. Gatvėmis žmonės bijo važiuoti, ir visai pagrįstai, nes tai tiesiog nesaugu dėl siaubingos vairavimo kultūros.
- Nepakankamai gera ir nepažymėta dviračių infrastruktūra. Nesinori važiuoti blogu ir nepatogiu taku.
- Klimatas. Čia nieko nepadarysi.
- Reljefas. Važiavimas į Šeškinės, Narbuto ar kitus panašius kalnus gali būtų neigiamas veiksnys (nors kai kam gal ir teigiamas t.y. proga pasportuoti, negaištant papildomo laiko, ypač po darbo)
- Psichologinės priežastys. Necool, "nes nu kaip čia dabar dviračiu" ir šiaip kritinės masės nebuvimas. Nepažįstamas ir dėl to šiek tiek keistas ir baisus dalykas. Dviratis tebėra suvokiamas kaip kažkas, kuo užsiima tik vaikai arba ką galima išsitraukti išgaražo tik šiltą vasaros savaitgalį smagiam apsivažinėjimui.
Kai kurių dalykų (klimato, reljefo) pakeisti negalime, bet kitus galime. Ir tie keli procentai modal share ir "20 kartų" augimas yra visiškai realistiška.Paskutinis taisė John; 2017.06.27, 15:58.
- 3 patinka
Comment
-
Parašė RamasN Rodyti pranešimąSakyčiau dar viena priežastis yra ir darboviečių pritaikymas dviračių parkavimui, dušų prieinamumas. Dėl kalno matyt tektų su el.pagalba
dėl dušų, tai, deja, nieko nepadarysi. Būtų per didelė prabanga. Visgi iš patirties žinau, kad važiuojant nedideliu tempu ir su atitinkamais rūbais, dušo galima išvengti. Dar turėkim omeny, kad Vilniuje dauguma važiuotų į centrą, kas reiškia, kad visada į darbą leistųsi į pakalnę. Tai suprakaitavimo ir atitinkamai dušo poreikio galimybė turbūt net mažesnė, nei einant nuo artimiausios autobuso stotelės (nekalbant jau apie murkdymąsi karštame ir bomžais smirdančiame autobuse vasarą). Važiuojant vien centre (tarkim jei gyveni kur nors Žvėryne ir važiuoji į NMC ar Senamiestį) irgi nebus pakankamai krūvio, kad spėtum suprakaituoti.Paskutinis taisė John; 2017.06.27, 16:11.
Comment
-
Pusantrų metų važinėjau į darbą dviračiu 16 kilometrų. Deja, teko atsisakyti šio dalyko dėl 2 priežasčių:
1. Klimato - taip, lietus ir visa kita, o blogiausia, kai tai užklumpa pakeliui, arba į darbą atvažiuoji saulei šviečiant, o susiruošus važiuoti iš darbo prapliumpa lietus, tada reikia ieškoti kitų variantų, palikinėti dviratį, kitą kartą jau į darbą važiuoti be dviračio ir t. t.
2. Laiko taupymas. Ryte keltis reikia anksčiau, o grįžtant namo, jeigu reikia kur užvažiuoti, dar ką nors nusipirkti, gaunasi daug valakitos. O kur dar tokie netikėtumai, kaip pradurta padanga, o šito išvengti daug važinėjant nelabai įmanoma.
Su dviračiu važinėju daug, turėdamas laisvo laiko ir geru oru nuvažiuoju ir po 100 km, bet važinėjimas į darbą nelabai pasiteisino. Pradžioje atrodė gera idėja, bet paskui išlindo daugiau minusų, nei pliusų.Snowflakes will attack U <3
Comment
-
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimąPusantrų metų važinėjau į darbą dviračiu 16 kilometrų. Deja, teko atsisakyti šio dalyko dėl 2 priežasčių:
1. Klimato - taip, lietus ir visa kita, o blogiausia, kai tai užklumpa pakeliui, arba į darbą atvažiuoji saulei šviečiant, o susiruošus važiuoti iš darbo prapliumpa lietus, tada reikia ieškoti kitų variantų, palikinėti dviratį, kitą kartą jau į darbą važiuoti be dviračio ir t. t.
2. Laiko taupymas. Ryte keltis reikia anksčiau, o grįžtant namo, jeigu reikia kur užvažiuoti, dar ką nors nusipirkti, gaunasi daug valakitos. O kur dar tokie netikėtumai, kaip pradurta padanga, o šito išvengti daug važinėjant nelabai įmanoma.
Su dviračiu važinėju daug, turėdamas laisvo laiko ir geru oru nuvažiuoju ir po 100 km, bet važinėjimas į darbą nelabai pasiteisino. Pradžioje atrodė gera idėja, bet paskui išlindo daugiau minusų, nei pliusų.
Mano paties patirtis (aišku UK) yra kardinaliai priešinga. Važiavimas kur nors NE dviračiu tampa problema. Aišku, priklauso nuo konkrečių sąlygų. Jeigu gyveni ten, kur nebūna eismo kamščių ir yra nemokamas parkingas, tai natūraliai kils pagunda važiuoti mašina.
Comment
-
Parašė John Rodyti pranešimą
16km į vieną pusę?
Mano paties patirtis (aišku UK) yra kardinaliai priešinga. Važiavimas kur nors NE dviračiu tampa problema.Snowflakes will attack U <3
Comment
-
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimą
Taip, į vieną. Gaudavosi mažiau nei valanda, nes ten kur aš važiuodavau, nedaug sankryžų, o dviračių takai geri (Gariūnų kryptis). Vis dėlto, po lietingos pernykštės vasaros ir šiaip visokių nepatogumų, kai reikia dar pakeliui susitvarkyti tai tą, tai aną, aiškiai supratau, kad man reikia automobilio. Teko ir dviračio padangą padurti, nemaloni situacija skubant į darbą (ačiū Dievui, suspėdavau laiku, bet streso buvo).
Comment
-
Niekas dviračiais žiemą nevažinės. Net ir vėlų rudenį ar darganotą pavasarį. Taip, yra ekstremalai ar užkietėję dviratininkai, bet kiek tokių yra? O dauguma žmonių į darbą ir ne būtinai į darbą tokiom sąlygom nevažiuos.
Ta dviračių plėtra tai ne daugiau nei varnelė dėl bendros ES vykdomos politikos ekologijos ir transporto srityje. Tačiau tai nerimta (nesprendžia transporto problemos iš esmės) ir kas tinka kokiai nors Danijai, tai netinka Lietuvai dėl klimato, kontretaus miesto reljefo, urbanizacijos tankio ir t.t. Todėl vienintelis būdas išspręsti transporto problema yra esminis VT gerinimas ir ekonominis vertimas naudotis VT. O tai, kad nuo 0,2 iki 2 proc. kelionių bus dviračiu, transporto problemų neišspręs.
Net dviračių nuoma veikia tik nuo balandžio pradžios ar vidurio iki spalio pab.
Dušas darbovietėje... Tai kiek laiko tai užtruks (nusiprausti, pradžiūti). Žodžiu, visiškai netinkamas variantas. Laiko sąnaudų požiūriu 90 proc. atvejų nei kiek ne trumpesnis nei kelionė VT.Paskutinis taisė Al1; 2017.06.27, 17:19.
Comment
-
Būtų įdomu palyginti kiek aukščiau vardintuose miestuose nuvažiuoja dviratiniai komuteriai. Bent jau pagal save pastebėjau, kad dviratis patogu kai reikia nuvažiuot 2-5km. ~1km greičiau pėstute. Virš 5km.. Prasideda prakaitas/nuovargis/etc ir auto pradeda vilioti labiau nei galimybė išvengti kamščių/parkavimo. Kitas dalykas - važiavimas keliese. Trumpas atstumas viskas tvarkoj, bet važiuojant toliau jei važiuojančiųjų jėgos ryškiai skiriasi - pradeda erzinti, abi puses..
Beje, viena iš problemų su dviračiu taip pat yra parkavimas. Su auto užrakinai ir +/- ramu. Dviračio ar jo dalių vagystės subjektyviai yra didesnė problema. Pats parkavimas taip pat yra problematiškas. Naudojant U-lock spynas prirakinimo galimybių sumažėja, kartais tenka gerai paieškoti kur prirakinti. Net ir prirakinus.. Pvz daugiabutyje laiptinėje palikti per vakarą ar išvis per naktį nėra gera idėja. Darbo metu taip pat saugus dviračių parkingas irgi yra problema. Aišku dalį šitų problemų galima išspręsti važiuojant nudrožtu neprižiūrėtu dviračiu, bet tada ir nuvažiuojamas atstumas bei greitis atitinkamai keičiasi.
Vairavimo kultūra Vilniuje gerėja milžiniškais žvilgsniais. Dažnai žmonės galvoja, kad bus daug blogiau, nei iš tiesų yraMano nuomone dviratininkai nebėra diskriminuojami - tiek su auto, tiek su dviračiu sutinku panašų kiekį nekultūringų eismo dalyvių.
Dviračių takai daug liūdnesnė tema. Didelė dalis dvirtakių yra nesaugūs ir praktiškai nenaudotini pagal paskirtį. Jų priežiūra taip pat apgailėtina. Sumoj važiuoti gatvėmis dažnai yra saugiau, greičiau ir patogiau. Deja tai ne visų nervams
P.S. Su dviračiu laisvalaikiu/sportui kai kuriais metais nuvažiuoju ir po 10k kilometrų. Bet išsikėlus tolėliau nuo centro susisiekimo tikslais naudoju minimaliai.
Comment
-
Parašė mantasm Rodyti pranešimąBūtų įdomu palyginti kiek aukščiau vardintuose miestuose nuvažiuoja dviratiniai komuteriai. Bent jau pagal save pastebėjau, kad dviratis patogu kai reikia nuvažiuot 2-5km. ~1km greičiau pėstute. Virš 5km.. Prasideda prakaitas/nuovargis/etc ir auto pradeda vilioti labiau nei galimybė išvengti kamščių/parkavimo. Kitas dalykas - važiavimas keliese. Trumpas atstumas viskas tvarkoj, bet važiuojant toliau jei važiuojančiųjų jėgos ryškiai skiriasi - pradeda erzinti, abi puses..
O jei tikrai apima nuovargis po 5km važiavimo dviračiu, nevažiuojant į statų kalną, tai laikas labai rimtai susirūpinti savo fizine būkle ar net įtarti rimtesnes sveikatos problemas.
Comment
-
Parašė Al1 Rodyti pranešimąLaiko sąnaudų požiūriu 90 proc. atvejų nei kiek ne trumpesnis nei kelionė VT.
Comment
-
Važiavimas + dušas, + apdžiūvimas su persirengimu. Gausis ilgiau nei su VT. Žodžiu, reikia investuoti į tai, kas veikia, kuo galima naudotis ištisus metus, o ne kelis mėnesius. O pinigai, sukišti į kilometrus dviračių takų geriau pirmiausiai tegul būna sukišti į elementarų šaligatvių atnaujinimą, nes jie daug kur tragiški net ir centrinėje miesto dalyje.
VT Vilniuje nepralošia dviračiams, jei kelionė ilgesnė nei pora kilometrų. Taip, galima nuvažiuoti dviračiu ir greičiau ir ilgesnius atstumus, bet tuomet jau prasideda kitos problemos - sukaistama išprakaituojama ir lekiama, spaudžiama, pavojingai laviruojama, kas smarkiai padidina riziką susižeisti ar sužeisti kitus, sulaužyti dviratį ar apgadinti automobilį ir pan. Aišku, aš rašau apibendrintai. Visada galima surasti ir išimčių, kai dviratis tikrai geriau. Bet tai daugiau priklauso nuo individualaus žmogaus ir jo maršruto.Paskutinis taisė Al1; 2017.06.27, 18:04.
Comment
-
Parašė Al1 Rodyti pranešimąVažiavimas + dušas, + apdžiūvimas su persirengimu. Gausis ilgiau nei su VT. Žodžiu, reikia investuoti į tai, kas veikia, kuo galima naudotis ištisus metus, o ne kelis mėnesius. O pinigai, sukišti į kilometrus dviračių takų geriau pirmiausiai tegul būna sukišti į elementarų šaligatvių atnaujinimą, nes jie daug kur tragiški net ir centrinėje miesto dalyje.
VT Vilniuje nepralošia dviračiams, jei kelionė ilgesnė nei pora kilometrų. Taip, galima nuvažiuoti dviračiu ir greičiau ir ilgesnius atstumus, bet tuomet jau prasideda kitos problemos - sukaistama išprakaituojama ir lekiama, spaudžiama, pavojingai laviruojama, kas smarkiai padidina riziką susižeisti ar sužeisti kitus, sulaužyti dviratį ar apgadinti automobilį ir pan. Aišku, aš rašau apibendrintai. Visada galima surasti ir išimčių, kai dviratis tikrai geriau. Bet tai daugiau priklauso nuo individualaus žmogaus ir jo maršruto.
Ir kas čia per paistalai apie prakaitavimą. Važiaviams dviračiu nėra tolygu prakaitavimui. Nebent pumpuoji iš jėgos ar į kalną ar esi baisiai storas ir blogos fizinės būklės. Iš esmės fizinis krūvis yra panašus, kaip einant pėsčiomis. Aišku, yra žmonių, kurie net pėsčiomis vengia vaikščioti kad ir 50 metrų.Paskutinis taisė John; 2017.06.27, 18:10.
Comment
-
Su VT dušo nereikia, nesek pasakų. Tuo labiau rytais, kai dar nėra taip karšta. Ir nereikia čia kaišioti bomžų. Tai iš piršto laužta problema. Taip, kartais pasitaiko, bet ne nuolat. Kas dėl autobusų ir troleibusų švaros, tai jau kitas klausimas VVT. Kodėl neplauna, nevalo deramai?
Ilga kelių kilometrų distancija dviračiu be prakaitavimo neįmanoma. Iš viso, iki 2 km laisvai galima apsieiti savo kojomis. nereikia jokio dviračio. O dauguma kelionių bent jau Vilniuje tikrai ne po porą kilometrų. Taip kad suprakaituoti teks. Nebent važiuojama vos greičiau nei eina pėstysis, taip pat važiuojama lygumoje ar nuokalnėje...
Comment
-
Parašė John Rodyti pranešimą
Teko važinėti dviračiu (Londone) kasdien 20, 10 ir 8km į vieną pusę. Pirmu atveju kelionės trukmė šiek tiek ilgesnė, vei VT. Kitais atvejais kelionė dviračiu trumpesnė, nei VT. Turėkim omeny, kad VT Londone yra visai kito lygio, nei Vilniuje.
O jei tikrai apima nuovargis po 5km važiavimo dviračiu, nevažiuojant į statų kalną, tai laikas labai rimtai susirūpinti savo fizine būkle ar net įtarti rimtesnes sveikatos problemas.
Kaip ir sakiau, būtų įdomu pamatyti kokie dviratinių komuterių vidutiniai atstumai ir kaip tai koreliuoja su dviratizmo procentu.
Comment
-
Šiek tiek nušokam nuo temos, bet... Kopenhagoje į darba ir iš darbo važiuoju dviračiu. Į vieną pusę - 22 km. Nusprendžiau, kad tai atstos ėjimą į sporto klubą, todėl suinvestavau ir nusipirkau sportinį dviratį. Į vieną pusę priklausomai nuo šviesoforų, nuotaikos ir jėgų lygio trunka nuvažiuoti tarp 42 ir 52 minučių. Pirmadienį nusivežu visos savaitės maikes + marškinius, penktadienį parsivežu atgal. Dviratis + dušas gaunasi apie 1 val 5 min. Viešuoju transportu alternatyva yra Metro + Traukinys + Autobusas kuri trunka tarp 55min ir 1 val 05 min. Sunkiausia buvo pirmus pora mėnesių. Kai organizmas pripranta - rytinė treniruotė grynam ore tampa daug malonesne už trūnijimą sporto klube.
Kiek žmonės commutina į darbą globaliai galima pamatyti Strava Labs Global Bike To Work Day projekto analizėje: http://labs.strava.com/heatmap/#6/-1...6000/blue/bike
- 1 patinka
Comment
Comment