Parašė Maalinauskas
Rodyti pranešimą
20 darbų, kurie kardinaliai pagerintų Vilniaus transportą
Pagal šitą sąrašą galima sekti Lietuvos miestų progresą ir skirti jiems taškus (po 1 tašką už kiekvieną gerai įgyvendintą darbą iš 20). Koks rezultatas?
Kaunas įgyvendino du dalykus daugmaž pilnai (STOP mygtukas + troleibusų iešmai/kryžmės). Ir yra užuomazga specialių bortelių, bet jie nenaudojami pagal paskirtį (galima skirti 0,1 balo už pirmąjį tokį bortelį Lietuvoje). Kitų darbų neplanuojama. Rezultatas: 2,1 iš 20,0
Vilnius turi P+R užuomazgas, bando atnaujinti troleibusų iešmus, bet dauguma jų sumontuoti netinkamai, visų kitų dalykų nėra ir net neplanuojama. Rezultatas: 0,2 iš 20,0.
Bet tai nereiškia, kad įgyvendinant minėtus darbus viskas tuo ir turėtų pasibaigti. Čia buvo minėta jau daug argumentų už tramvajų, bet keletą dalykų norėtųsi pabrėžti.
1. Tramvajuje žinomas fenomenas kaip Schienenbonus (vok. bėgių bonusas) – keleivių būna paprastai 10-15 % daugiau nei analogiškame autobusų maršrute. Iš esmės tai rodo, kad tramvajus pranašesnis už autobusą, nes sugeba pritraukti daugiau žmonių, t. y. sumažinti automobilių skaičių. Tas pritraukimas vyksta iš dalies dėl patogesnio važiavimo (pvz. mažiau supimo, didesnės talpos), bet galbūt ir psichologiškai (žmonės pasąmoningai įsivaizduoja/žino, kad jeigu jau yra tramvajaus bėgiai, tai jis važiuoja dažnai ir patikimai – o tai dažniausiai yra teisingas įsivaizdavimas).
2. Lietuvoje visada diskutuojama, tarsi susisiekimo sistema visiškai atsieta nuo miesto plėtros. Tačiau Prancūzijos tramvajų renesanso pavyzdys rodo, kad tramvajus gali būti svarbus įrankis regeneruojant senamiesčius ar tam tikras miesto dalis, gerinant erdvių kokybę, netgi viso miesto įvaizdį ir ekonomiką, nukreipiant miesto vystymą palei bėginio transporto koridorius. Jau minėjau, kad palei bėginio transporto ruožus Vokietijoje intensyviai vystomuose kvartaluose yra statoma mažiau parkingo, taip susitaupo vietos, sumažėja automobilių skaičius ir t. t.. Lietuvoje tramvajus/metro/... laikomas savaiminiu tikslu, tačiau tai yra įrankis miesto vystymui ir konkrečių uždavinių įvykdymui.
3. Dar kartą dėl naujų tramvajų sistemų brangumo: žiūrėkite į Prancūzijos tramvajų pavyzdį, kur daug sistemų įrengta nuo nulio per pastaruosius 30 metų. T. p. šiaurės Afrikoje. Pažiūrėkite, kaip naujos tramvajų sistemos teigiamai paveikė miestus.
4. Kaina labai stipriai priklauso nuo to, kaip projektai vykdomi toje šalyje, koks politinis klimatas ir kaip dalykai reguliuojami. Yra žinomas fenomenas, kad kai kuriose šalyse transporto projektai būna žiauriai brangūs, nevykę ir ilgai trunkantys (pvz. anglosferoje), o kitose šalyse ne. Žiūrėkite Transit costs project ir tinklaraštį Pedestrian Observations.
The English-speaking world has high construction costs, and yet the academic and gray literature out of the Nordic world looks up to it and ignores low-cost construction within Southern Europe, which Northern Europe looks down on.
Nonetheless, construction costs in Sweden, Norway, and Finland, remain well below the world average; nowhere else in Northern Europe are construction costs so low save perhaps Switzerland, and costs in Germany, the Netherlands, and the United Kingdom are a multiple of those of Sweden.
https://transitcosts.com/city/sweden-case/
Nonetheless, construction costs in Sweden, Norway, and Finland, remain well below the world average; nowhere else in Northern Europe are construction costs so low save perhaps Switzerland, and costs in Germany, the Netherlands, and the United Kingdom are a multiple of those of Sweden.
https://transitcosts.com/city/sweden-case/
Comment