Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Atsinaujinantys energijos šaltiniai Lietuvoje

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Seime – paskutinis žingsnis uždraudžiant kiniškos įrangos naudojimą saulės ir vėjo jėgainėse

    Energetikos ministerijos projektą po svarstymo posėdžių salėje antradienį palaikė 94 parlamentarai, po vieną Seimo narį susilaikė ir buvo prieš. Tam, kad įstatymas būtų priimtas, į plenarinių posėdžių salę jis sugrįš dar vienam balsavimui.

    Siūloma uždrausti naudoti Kinijos gamintojų programinę įrangą ar debesijos paslaugas didesniuose nei 100 kilovatų (kW) saulės ir vėjo jėgainių parkuose, taip pat elektros kaupimo įrenginiuose ir keitikliuose. Šios galios neviršijantys įrenginiai nėra valdomi nuotoliu ar automatiškai, todėl papildoma kontrolė nereikalinga.

    Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei 1 tūkst. didesnių nei 100 kW saulės ir vėjo elektrinių parkų bei kelios tokios pat galios baterijos.

    Kaip yra sakiusi energetikos viceministrė Inga Žilienė, šie pokyčiai reikalingi atsižvelgiant į naują geopolitinę realybę ir kylančias grėsmes – vienu metu atjungus grupę gamintojų, galima sutrikdyti visos elektros sistemos stabilumą.

    Anot jos, kiniškos programinės įrangos gamintojus galės pakeisti Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Valstijų bendrovės. Įrangos keitimas gamintojams galėtų kainuoti apie 3 mln. eurų, tačiau tam ministerija numatė pereinamąjį laikotarpį.

    Priėmus įstatymą tinklų operatoriai kiniškų įrenginių prie elektros tinklų nebegalėtų prijungti jau dabar, nuo lapkričio 1 d., kai tokią įrangą jau naudojantys jėgainių parkų bei energijos kaupiklių valdytojai ją pakeisti turėtų laiko iki 2026 m. sausio 1 d.

    Comment


      Šios galios neviršijantys įrenginiai nėra valdomi nuotoliu ar automatiškai, todėl papildoma kontrolė nereikalinga.
      -- netiesa, dauguma ir mažų įtampos keitiklių yra valdomi nuotoliu. Tik tiek kad įtaka tinklui būtų mažesnė.
      -

      Comment


        Pradėjo skelbti 15min žingsniu:
        https://transparency.entsoe.eu/gener...+/+EEST+(UTC+3)
        Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
        Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo

        Comment


          Parašė Arunasx Rodyti pranešimą
          Pradėjo skelbti 15min žingsniu
          tik su LT aktualiais generatorių tipais
          Kodas:
          https://transparency.entsoe.eu/generation/r2/actualGenerationPerProductionType/show?name=&defaultValue=false&viewType=TABLE&areaType=BZN&atch=false&datepicker-day-offset-select-dv-date-from_input=D&dateTime.dateTime=25.11.2024+00:00|CET|DAYTIMERANGE&dateTime.endDateTime=25.11.2024+00:00|CET|DAYTIMERANGE&dateTime.timezone=CET_CEST&dateTime.timezone_input=CET+(UTC+1)+/+CEST+(UTC+2)&area.values=CTY|10YLT-1001A0008Q!BZN|10YLT-1001A0008Q&productionType.values=B01&productionType.values=B04&productionType.values=B10&productionType.values=B11&productionType.values=B20&productionType.values=B16&productionType.values=B17&productionType.values=B19
          Paskutinis taisė transpondster; 2024.11.25, 22:26.

          Comment


            Gruodžio 16–22 dienomis, Lietuvos nacionalinė elektros gamyba patenkino 88 proc. elektros vartojimo poreikio, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). Skelbiama, kad rekordinė vėjo elektrinių generacija užfiksuota gruodžio 20-ąją, kai per vieną dieną Lietuvoje pagaminta 24,9 GWh elektros energijos.
            „Tai buvo ketvirtoji diena nuo 2009-ųjų, kai mūsų šalyje pasigaminta daugiau elektros energijos nei jos suvartojome“, – skelbia LEA.
            https://www.alfa.lt/verslas/energeti...dus/-40335800/
            Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
            Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo

            Comment


              Nuo 18ios Elektrėnus pastoviai ~200 MW laiko, tai tie 88% truputi išpusti

              Comment


                Parašė transpondster Rodyti pranešimą
                Nuo 18ios Elektrėnus pastoviai ~200 MW laiko, tai tie 88% truputi išpusti
                Niekas gi nesako, kad tie 88% vien iš AEI. Straipsnyje yra detaliau visokios info pvz:
                Bendra elektros gamyba šalyje, palyginti su ankstesne savaite, padidėjo 20,1 proc. ir siekė 221,9 GWh, skelbia LEA. Daugiausiai elektros energijos nagrinėjamą savaitę pagamino vėjo elektrinės – 152,9 GWh, saulės elektrinės per savaitę pagamino 3,3 GWh, o hidroelektrinės praėjusią savaitę pagamino 14,7 GWh elektros energijos.
                Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
                Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo

                Comment


                  Mane dar užknysakad Kruonį prie hidro skaičiuoja, bet prie vartojimo kažkodėl ne, na jis vartoja elektrą labiau nei gamina , taip jis naudingas dalykas, bet tokia iškreipta statistika gaunasi...
                  Elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę sumažėjo 8 proc. nuo 277 GWh iki 254 GWh. Vietos elektrinės šalyje užtikrino 88 proc. elektros energijos suvartojimo*.
                  Pagal importo / eksporto (saldo) santykį, 20 proc. šalies elektros energijos poreikio* buvo importuoti.
                  * Pastabos:

                  1. Elektros energijos suvartojimas (pagal ENTSO-E „consumption“) – yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis be Kruonio HAE užkrovimui suvartotos elektros energijos.



                  2. Elektros energijos poreikis yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis su Kruonio HAE užkrovimui suvartota elektros energija.
                  Paskutinis taisė transpondster; 2024.12.24, 12:59.

                  Comment


                    Nuo 2028 m. visus balansavimo kaštus padengs elektros gamintojai ir tiekėjai https://www.vz.lt/energetika/2025/01...ai-ir-tiekejai
                    Balansavimo pajėgumų sąnaudos, kurias šiuo metu apmoka visi elektros vartotojai, 2026–2028 metais bus perkeltos už balansą atsakingiems elektros gamintojams ir tiekėjams. Tai numatyta naujose „Litgrid“ parengtose atsiskaitymo už disbalansą sutarties sąlygose, kurias antradienį patvirtino Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), praneša „Litgrid“.
                    Rinkos dalyviams suteikiant laiko pasiruošti pokyčiams, nauja dedamoji bus taikoma palaipsniui: nuo 2026 metų pradžios ji sieks 30% balansavimo pajėgumų kaštų, nuo 2027 metų – 60%, nuo 2028 metų – 100%.
                    Balansavimo pajėgumai yra „Litgrid“ perkama paslauga, skirta tinklo balansavimui. „Litgrid“ kiekvieną parą rengia aukcionus, kuriuose iš šių paslaugų teikėjų pasiūlymų užsako pajėgumus kitai dienai. Esant poreikiui operatorė panaudoja užsakytus pajėgumus sistemos nuokrypių valdymui ir tinklo dažnio reguliavimui.
                    Šių pajėgumų rinkos poreikis Baltijos šalyse šiemet sieks apie 1.500 megavatų (MW). Prognozuojama, kad vėliau jis didės.
                    Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
                    Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo

                    Comment


                      Skaičiuodami, kas ir kiek sumoka už gaminančių vartotojų saulės elektrines, laukia politinio sprendimo vz.lt/energetika
                      Perėjimas nuo elektros energijos dvipusės apskaitos būdo prie vadinamojo grynojo atsiskaitymo (net billing) būdo gali užtrukti. Tai nepatinka nepriklausomiems elektros tiekėjams, kurie toliau skaičiuoja dėl to patiriamus nuostolius ir bando į tai atkreipti naujai išrinktos valdžios dėmesį.
                      Martynas Nagevičius, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas ir atsinaujinančios energetikos lobistas, komentare aiškina, kad dauguma elektros vartotojų nepatiria saulės energetikos plėtros Lietuvoje naudos, nes šalyje vis dar taikoma gaminančių vartotojų dvipusės apskaitos (angl. net metering) sistema.
                      Anot jo, būtent dėl šios sistemos paprasti elektros vartotojai, kuriems elektra tiekiama iš elektros tinklo, 10 kW galios saulės elektrinę įsirengusiam ant savo individualaus namo gaminančiam vartotojui, besinaudojančiam net metering sistema, mokėdami sąskaitas už elektrą, per 2024 m. sumokėjo nuo 400 iki 600 Eur. M. Nagevičiaus skaičiavimu, 10 kW galios saulės elektrinė, kainuojanti apie 6.000 Eur, gavus APVA paramą, šiuo metu atsiperka per 2–2,5 metų. „Tai yra investicija, duodanti 40–50% pelningumą, o tai panašu į tai, ką siūlydavo finansinių piramidžių organizuotojai praeito šimtmečio paskutiniame dešimtmetyje“, – komentuoja jis.
                      Tiekėjų vertinimu, aptarnaujant vieną gaminantį vartotoją, jiems administraciniai kaštai per metus siekia 15–20 Eur.
                      Papildomai tipiniai balansavimo kaštai, kuriuos tiekėjas patiria, balansuodamas 10 kW galios saulės elektrinę savo namuose įsirengusį gaminantį vartotoją, per 2024 m. sudarė nuo 60 iki 100 Eur per metus. Įdomu ir tai, kad pastaruoju metu balansavimo kaštai, smarkiai išaugus elektros gamybai vėjo ir saulės elektrinėse ir trūkstant balansavimo pasiūlos dėl nepastatytų kaupimo baterijų pajėgumų, gerokai išaugo.
                      Trečia kaštų dalis – tai tiekėjo kaštai, susiję su kainos skirtumu tarp elektros, kurią tiekėjas, šviečiant saulei, paima iš gaminančio vartotojo, vertės ir elektros, kurią tiekėjas turi nupirkti ir patiekti gaminančiam vartotojui, kai jis ją vartoja, vertės.
                      Susidaro tokia sistema, lyg turėtume mieste taksi, kuris privalo nemokamai vežti moteris, tuos vežimo kaštus pridedant prie pervežimo kainos vyrams (arba atvirkščiai). Kai taksi vairuotojas, norėdamas pasiūlyti pigesnes paslaugas vyrams, ieško būdų, kaip neatsiliepti į klienčių moterų iškvietimus. Tai sistema, kuri nebūtų gera nei vyrams, nei moterims. Taip ir net metering sistema, žiūrint į ilgesnę perspektyvą, nėra gera nei įprastiems elektros vartotojams, nei gaminantiems vartotojams“, – aiškina M. Nagevičius.
                      Žana Klusovskienė, UAB „Enefit“ valdybos narė, mano, kad aiškumas būtų naudingas visiems. Problema, ta, kad šiuo metu nėra aiškiai apibrėžtas perėjimo nuo dabartinės net metering sistemos prie net billing atsiskaitymo sistemos planas ir terminai.
                      Ž. Klusovskienė pasigenda detalesnių nuostatų, kaip bus valdoma perteklinė elektros energija, kurią gamins saulės elektrines įsirengę vartotojai, kurių skaičius turėtų išaugti iki 300.000.
                      Mano manymu turi būti kuo mažiau visokių nemokamų paslaugų bet kokioms visuomenės grupėms išskyrus jei tai yra išskirtinai socialiai remtini, kurie dėl ligos ar kitų pagrįstų priežasčių negali užsitikrinti patys bent patį minimaliausią gyvenimo lygį. Jokių dotacijų "nice to have".
                      Paskutinis taisė Arunasx; 2025.01.15, 08:17.
                      Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
                      Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo

                      Comment


                        Na, SE įsirengė tikrai ne socialiai remtini.
                        Tikrai yra blogai, kad nėra tikslaus plano ir lūkesčiai yra labai įvairūs. Jei būtų aiškiai pasakyta, kad nuo pvz. 2027 m. kovo 1 d. bus tokia ir tokia "net billing" atsiskaitymo tvarka, manau, kad įneštų žymiai daugiau aiškumo.
                        Kaip turintis SE morališkai tam pasiruošęs. Tiesa, gerai būtų, kad dar pigtų akumuliatoriniai kaupikliai. Dabar kaip tik jiems siūloma parama (ar tai yra gerai - kitas klausimas).

                        Comment


                          Aš turiu gyvą pavyzdį už tvoros: kaimynas išsinešė dar nuo gruodžio pradžios prožektorius į lauką, apsišvietė namą, sode medžius girliandomis apsikabinėjo, žmona senį besmegenį iš plėvelės sukonstravo su skrybėle ir šaliku (tikrai gražiai padarė), į vidų lempą įstatė, kad šviestų ir pan. Kai juokdamasis klausiu ką čia sugalvojot, tai ir atsakė - ai vasarą prigeneravau su SE, matau nesunaudosiu namie, tai reikia išnaudoti iki balandžio. Tik kam tada 10 kW ant stogo montuot reikėjo ?

                          Comment


                            Parašė suoliuojantis Rodyti pranešimą
                            Aš turiu gyvą pavyzdį už tvoros: kaimynas išsinešė dar nuo gruodžio pradžios prožektorius į lauką, apsišvietė namą, sode medžius girliandomis apsikabinėjo, žmona senį besmegenį iš plėvelės sukonstravo su skrybėle ir šaliku (tikrai gražiai padarė), į vidų lempą įstatė, kad šviestų ir pan. Kai juokdamasis klausiu ką čia sugalvojot, tai ir atsakė - ai vasarą prigeneravau su SE, matau nesunaudosiu namie, tai reikia išnaudoti iki balandžio. Tik kam tada 10 kW ant stogo montuot reikėjo ?
                            Todėl šita nesąmonė ir planuojama panaikinti, gaminantys vartotojai veiks rinkos sąlygomis kaip ir kiti gamintojai, t.y. kai gamina elektrą gaus eur už parduotą pagal tuo metu esančią rinkos kainą, o kai vartos, tai irgi pirks iš rinkos už tuo metu esančią kainą kaip ir visi kiti vartotojai.
                            Flickr

                            Comment


                              Oj bus ašarų. Kaip niekada daug bus.

                              Comment


                                Parašė suoliuojantis Rodyti pranešimą
                                Aš turiu gyvą pavyzdį už tvoros: kaimynas išsinešė dar nuo gruodžio pradžios prožektorius į lauką, apsišvietė namą, sode medžius girliandomis apsikabinėjo, žmona senį besmegenį iš plėvelės sukonstravo su skrybėle ir šaliku (tikrai gražiai padarė), į vidų lempą įstatė, kad šviestų ir pan. Kai juokdamasis klausiu ką čia sugalvojot, tai ir atsakė - ai vasarą prigeneravau su SE, matau nesunaudosiu namie, tai reikia išnaudoti iki balandžio. Tik kam tada 10 kW ant stogo montuot reikėjo ?
                                Va taip ir turime paradoksą: siekdami ir skatindami ekologiją, paskatiname neekologišką perteklinį vartojimą.

                                Comment


                                  Audito komitetas siūlo stabdyti jūros vėjo konkursą, ministras neatmeta jį pratęsti

                                  Seimo Audito komitetas siūlo Energetikos ministerijai stabdyti šiuo metu vykstantį antrojo 700 megavatų (MW) galios Lietuvos vėjo parko Baltijos jūroje konkursą, kol bus įvertintas jo ekonominis pagrįstumas.

                                  Tuo metu energetikos ministras neatmeta, kad pernai lapkritį paskelbtas konkursas bus nutrauktas ir pakeitus jo sąlygas skelbiamas iš naujo.

                                  Sprendimas trečiadienį priimtas penkiems komiteto nariams balsavus už, vienam – prieš ir vienam susilaikius.

                                  „Atsižvelgiant į tai, kad Energetikos ministerija šiuo metu atlieka antrojo jūrinio vėjo elektrinių parko projekto ekonominio pagrįstumo vertinimą (...), nutarta rekomenduoti Energetikos ministerijai inicijuoti (...) konkurso (...) stabdymą, kol bus parengta šio projekto kaštų ir naudos analizė“, – komiteto sprendimo projektą pristatė jo pirmininkas, „Nemuno aušros“ frakcijos atstovas Artūras Skardžius.<...>

                                  Comment


                                    Gal kas galit patikslinti kokiais asmeniniais (ar ne) tikslais vedamas Skardžius jau virš dešimt metų eina prieš visus Lietuvos energetinius projektus? Nejaugi priežastis tokia paprasta, kaip pataikavimas Rusijai?

                                    Comment


                                      Negaliu patikėti tuom ką skaitau.

                                      Comment


                                        Parašė Creatium Rodyti pranešimą
                                        Gal kas galit patikslinti kokiais asmeniniais (ar ne) tikslais vedamas Skardžius jau virš dešimt metų eina prieš visus Lietuvos energetinius projektus? Nejaugi priežastis tokia paprasta, kaip pataikavimas Rusijai?
                                        Kodėl kažkas daroma kas kenkia Lietuvai kaip valstybei visada galime atsakyti dviem būdais:
                                        1. Kvailumas
                                        2. Rusija

                                        Skardžiaus atveju paieškojus per internetus kažkaip kvepia antruoju:
                                        Artūro Skardžiaus šeimai – šimtai tūkstančių iš Maskvos verslininkų už nuostolingą įmonę
                                        Artūro Skardžiaus giminės – žvalgybos darbuotojai, susiję su energetika ir rusišku kapitalu
                                        Galutinis teismo sprendimas: byloje dėl straipsnių apie Skardžiaus ryšius su Rusijos ir Baltarusijos verslininkais teisūs žurnalistai

                                        Papildymas:
                                        Artūro Skardžiaus galimos korupcijos istorija baigėsi – apkaltos nebus
                                        Seimas balsavo už Agnės Širinskienės vadovaujamos specialiosios komisijos išvadą, kad nėra pagrindo pradėti apkaltos procesą parlamentarui Artūrui Skardžiui. Už tai balsavo 67 Seimo nariai. Prieš tai – 33 politikai. Susilaikė – 13 parlamentarų. Taigi Seimą valdančios Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) politikų balsais Artūras Skardžius išvengė apkaltos proceso. Balsavimo rezultatus galite pažiūrėti čia.
                                        Paskutinis taisė camel; 2025.01.15, 15:26.

                                        Comment


                                          Parašė Creatium Rodyti pranešimą
                                          Gal kas galit patikslinti kokiais asmeniniais (ar ne) tikslais vedamas Skardžius jau virš dešimt metų eina prieš visus Lietuvos energetinius projektus? Nejaugi priežastis tokia paprasta, kaip pataikavimas Rusijai?
                                          Beabejo, kad nėra viskas taip paprasta, vyksta kova tarp rinkos žaidėjų, privatūs žemyninėje dalyje vėjo jėgaines statantys vystytojai visai nenori, kad valstybinė įmonė už subsidijas statytų tą jūrinį vėjo parką, nes tai nužudytų jų rinką, o Ignitis iš savo pusės visai suinteresuotas statyti vėjo parką ir po to kabelį į Vokietiją, nes visą perteklinę elektrą galėtų eksportuoti ir nemažai uždirbti.
                                          Flickr

                                          Comment

                                          Working...
                                          X