Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Atsinaujinantys energijos šaltiniai Lietuvoje
Collapse
X
-
2010-09-10, 10:00
B.Lubys: saulės energijos supirkimo kaina yra gerokai užkelta ir nereali
Saulės energijos supirkimo kaina yra gerokai užkelta ir nereali, teigia verslininkas Bronislovas Lubys, kurio kontroliuojama "Achemos grupė" ketina statyti 1-1,5 megavatų galingumo saulės jėgainę.
"Saulės energijos supirkimo kaina gerokai užkelta, priimdami sprendimą statyti saulės jėgainę mes į šią kainą nesiorientuojame. Ji nereali", - "Verslo žinioms" sakė B.Lubys.
Comment
-
Vėjo jėgainių statytojai žengia į Raseinių kraštą
Vėjo elektrines ketina statyti Vilniuje registruotos bendrovės „Windlita“ ir „Atsinaujinantieji ištekliai“. Pastarosios bendrovės projektų vadovas Darius Velička DELFI sakė, kad pagal maksimalų planą Raseinių rajone turėtų atsirasti apie 40 – 60 jėgainių.
Comment
-
Vėjo jėgainių parkas Lazdijų r. gavo 25 mln. Lt kreditą
„Swedbank“ ir bendrovė „Gemba“ pasirašė vėjo jėgainių parko, iškilsiančio Lazdijų rajone, statybos finansavimo sutartį. Bendra 6 megavatų (MW) galingumo vėjo jėgainių projekto vertė yra 35,8 mln. litų. „Swedbank“ praneša jam suteikęs 25 mln. litų finansavimą.
Lazdijų rajono Miesto Kolonijos kaime bus pastatytos trys Vokietijos bendrovės „Enercon“ „E-82“ modelio jėgainės su 78 m. aukščio bokštais. Tai bus pirmasis vėjo jėgainių parkas šiame rajone. Vėjo jėgainių parko gaminama energija bus tiekiama į RST tinklą, o gamybą planuojama pradėti 2011 metų sausį.
Comment
-
Lietuva gali parduoti savo žaliosios energijos statistiką Liuksemburgui
Prognozuojama, kad 2020 metais Lietuva šiek tiek viršys įsipareigojimą Europos Sąjungai, nustatantį, kad ne mažiau kaip 23 procentus galutinio Lietuvos energijos balanso turi sudaryti atsinaujinanti energetika. Statistinį perteklių Lietuva gali „parduoti“ kitoms šalims, kurios nesuspės įvykdyti tikslų. Po prezidentės Dalios Grybauskaitės vizito Liuksemburge šiemet birželio viduryje, buvo užsiminta, kad būtent Liuksemburgas, kuriam 2020 metais greičiausiai pritrūks atsinaujinančios energetikos dalies, yra linkęs pasinaudoti atsinaujinančios energijos statistikos mainais su Lietuva, joje investuodamas.
Comment
-
Vattenfall opens world's largest wind farm
Swedish energy company will install 341 turbines off Britain's coast
http://swedishwire.com/business/6363...hore-wind-farm
Comment
-
Švari energija valdininkams nerūpi
Marius JOKŪBAITIS
LR korespondentas
2010-09-27
Vien apie atominę elektrinę kalbantys strategai pamiršta, kad yra ir kitokių būdų gaminti elektrą. Vėjo, saulės, vandens ir biomasės energijos šalininkai jaučiasi nepelnytai stumiami į šoną.
Energetikos ministerija neseniai pristatė Nacionalinę energetikos strategiją. Šį rudenį ją turėtų svarstyti Seimas.
Dešimties metų energetikos ateitį nubrėžę valdininkai atsinaujinantiems ištekliams skiria nedaug dėmesio – tik tiek, kiek reikalauja ES. Iki 2020-ųjų bent 20 proc. elektros turime gaminti iš biomasės, saulės, vėjo arba vandens.
Vėjo tinkamai nepanaudoja
Energetikos strategai mano, kad po 10 metų iš vėjo išgausime 5 kartus daugiau elektros negu dabar – 500 megavatų (MW) per metus. Bet specialistai sako, kad tai pernelyg menki planai.
„Netgi neabejoju, kad elektros bus išgaunama kur kas daugiau. Vėjo energetikos jau nesustabdysi, o atominės elektrinės – praeitis”, – kalbėjo Lietuvos vėjo energetikos asociacijos prezidentas Stasys Paulauskas.
Lietuvos mokslininkai apskaičiavo, kad vien jūroje galima išgauti 1 gigavatą per metus.
Pasak S.Paulausko, jau numatytos vietos net 440 vėjo jėgainių Lietuvos vandenyse.
Dabar valstybė už vėjo jėgainėje pagamintą kilovatvalandę (kWh) moka 30 centų. Įprasta elektros kaina rinkoje – 15 centų už kWh.
Ambicijos – per menkos
Daugiausia optimizmo strategijos autoriai parodė vertindami biomasės ateitį. Per 10 metų žadama padidinti elektros gamybą iš biomasės 10 kartų: nuo 26 megavatų pernai iki 224 megavatų 2020 m.
Nepaisant to, biokuro propaguotojai irgi teigia, kad tokios ambicijos – pernelyg menkos.
Lietuvos biomasės energetikos asociacijos „Litbioma” prezidento Remigijaus Lapinsko teigimu, studijos parodė, jog 2020 metais iš biomasės gali būti pagaminta 300 megavatų, o 80 proc. centralizuotos šilumos būtų pagaminama naudojant biomasę.
„Biomasė pasaulyje sudaro du trečdalius visų atsinaujinančių išteklių. Lietuvoje bioatliekų yra užtektinai. Akivaizdu, kad mūsų šaliai atominės elektrinės jau nebereikia. Tai – per brangus ir pavėluotas projektas”, – įsitikinęs R.Lapinskas.
Iš saulės tikisi nedaug
„Kiek? Prognozuoja tik 10 megavatų? Juokinga. Tai rodo visišką valdžios nekompetenciją šiuo klausimu”, – komentavo saulės energijos pradininkas Lietuvoje Edmundas Žilinskas.
Pasak jo, po 10 metų mūsų šalyje bus pagaminta 50–80 megavatų elektros per metus. Mat daugėja susidomėjusių verslininkų, kuriasi įmonės, gaminančios elektrą išgaunančius saulės elementus.
Nepaisant to, Energetikos ministerija mano, jog per artimiausią dešimtmetį Lietuvoje iš saulės bus pagaminta iki 10 MW elektros, o investicijos sieks 0,2–0,3 mlrd. litų.
Kad paskatintų šį elektros išgavimo būdą, valdžia net nustatė rekordiškai aukštą supirkimo kainą.
Dabar iš saulės išgautą elektros energiją valstybė superka net po 1,62 lito už kWh.
Dauguma Europos valstybių yra nustačiusios mažesnes supirkimo kainas.
Jau ir Energetikos ministerija užsimena, kad supirkimo kainą reikėtų mažinti.
„Išgavimo būdas pinga, tai ir supirkimo kaina turi mažėti.
Tai natūralu. Tačiau ne tik dėl to šis elektros gamybos būdas turi ateitį. Paprasčiausiai mažėja trukdžių įrengti fotomodulių parkus”, – įsitikinęs bendrovės „Saulės energija” vadovas E.Žilinskas.
Hidroenergetika stabdoma
Tuo tarpu galimybėmis plėsti elektrines prie upių, regis, tebetiki tiktai jas valdantys verslininkai.
Mat hidroenergetikos plėtra Lietuvoje iš esmės yra sustabdyta. Todėl ir Energetikos ministerija prognozuoja tik simbolinį elektros išgavimo iš vandens augimą.
Nacionalinėje energetikos strategijoje 2020 metais planuojama šalies upėse išgauti 141 megavatą. Praėjusiais metais išgauta 116 megavatų.
„Net ir toks požiūris pernelyg optimistinis. Hidroenergetika Lietuvoje sustojo žaliųjų dėka”, – tvirtino Lietuvos hidroenergetikų asociacijos tarybos pirmininkas Petras Punys.
Dabar uždrausta statyti hidroelektrines 170 Lietuvos upių. Likusiose išgauti elektrą iš esmės neįmanoma arba neefektyvu.
Už hidroelektrinėse pagamintą ir į tinklus patiektą elektrą mokama 26 centai – mažiau nei už vėjo ar saulės. Dabar Lietuvoje veikia 82 hidroelektrinės.
Žaliosios energetikos vizija
Energijos rūšis 2009 metai 2020 metai Investicijos (mlrd. Lt)
Hidroenergija 116 MW 141 MW 0,3–0,4
Vėjo energija 98 MW 500 MW 1–1,4
Biomasė 26 MW 224 MW 1–1,4
Saulės energija – 10 MW 0,2–0,3
Šaltinis: Nacionalinė energetikos strategija
Čekai saulės jau atsikando
Eldoradas Butrimas
Specialiai LR, Praha
Nors daugelyje Vakarų valstybių saulės jėgainių statyba skatinama, Čekijos vyriausybė prieš dvi savaites priėmė visiškai priešingą nutarimą nuo kitų metų ją riboti. Motyvas – neva noras apsaugoti visuomenę nuo staigaus elektros energijos kainų šuolio.
Prieš 5 metus priimdami įstatymą dėl paramos ekologiškos energijos gamintojams politikai neapgalvotai nustatė aukščiausias ES tokios energijos supirkimo kainas – mažoms saulės elektrinėms mokama net iki 12,25 Čekijos kronos (1,72 lito) už kWh.
Tai sudomino turtingus užsienio investuotojus – jie skubiai pristatė tiek saulės jėgainių, kad pirkti pagamintą energiją šaliai tapo nuostolinga, o gyventojai ėmė piktintis dėl didėjančių mokesčių.
Vien pernai Čekijoje iškilo 1800 megavatų galios saulės jėgainių. Premjeras išsigando visuomenės protestų dėl ketinimo kitąmet 22 procentais kelti elektros energijos kainą. Mat pagal įstatymą išlaidas perkant brangią ekologišką energiją prisiima ne valstybė, o visi elektros vartotojai.
Tačiau tokiems vyriausybės sprendimams priešinasi tiek patys verslininkai, tiek juos kreditavę bankai. Svarbi gali būti ir valstybinio energetikos koncerno ČEZ pozicija. Įmonė siekia iki metų pabaigos užbaigti didžiausią Vidurio Europoje ir ketvirtą pagal dydį pasaulyje Milovicės saulės jėgainę.
Comment
-
Parašė Al1 Rodyti pranešimąGal kas žinote, kokie vamzdžiai tiesiami nuo Elektrėnų link Vievio šalia automagistralės? Kirba mintis, kad Vievis ateinančią žiemą šilumą gaus iš Lietuvos elektrinės.
--------
energetikai.lt
Comment
-
Parašė nemunas Rodyti pranešimąTiesiami vamzdžiai iš Lietuvos elektrinės Vievio šilumos poreikiams tenkinti. Pradės veikti jau šiemet.
--------
energetikai.lt
Comment
-
Parašė digital Rodyti pranešimą
Kokio bieso tie tešlagalviai žurnaliūgos lenda ten, kur neraukia absoliučiai nieko?
Comment
-
Parašė r08n Rodyti pranešimąMegavatai per metus... gigavatai per metus...
Kokio bieso tie tešlagalviai žurnaliūgos lenda ten, kur neraukia absoliučiai nieko?
Ir kas svarbiausia visur akcentuoja nesveikas ir dar privalomas supirkimo kainas. Idomu kokia situ parazitu itaka galutiniai elektros kainai.
Comment
-
Žiauriai rimtas ir įdomus dalykas.
'Pelamis' bangų energijos elektros generatorius.
http://www.pelamiswave.com/
Viena tokia 'jūrų gyvatė' yra 750 kW galios ir per metus vidutiniškai gali aprūpinti 500 namų elektros energija.
Comment
-
/\ Nepavyksta rasti veikimo principo. Gal galėtumėte labai trumpai paaiškinti?I'm worse at what I do best and for this gift I feel blessed...
Parama Siaurojo geležinkelio klubui
Comment
-
Parašė Wycka Rodyti pranešimą/\ Nepavyksta rasti veikimo principo. Gal galėtumėte labai trumpai paaiškinti?The Pelamis Wave Energy Converter is a semi-submerged, articulated structure composed of cylindrical sections linked by hinged joints. The wave-induced motion of these joints is resisted by hydraulic rams, which pump high-pressure fluid through hydraulic motors via smoothing accumulators. The hydraulic motors drive electrical generators to produce electricity. Power from all the joints is fed down a single umbilical cable to a junction on the sea bed. Several devices can be connected together and linked to shore through a single seabed cable.
Comment
-
Radviliškyje atidaryta nauja biokuro katilinė
http://www.delfi.lt/news/economy/ene....d?id=37303893
Iš už „žaliųjų jėgainių" išlindo stambaus verslo ausys
http://www.delfi.lt/news/economy/ene....d?id=37282025
Comment
-
Parašė Eimantas Rodyti pranešimąIš už „žaliųjų jėgainių" išlindo stambaus verslo ausys
http://www.delfi.lt/news/economy/ene....d?id=37282025Paskutinis taisė Ginthus; 2010.10.07, 22:39.
Comment
Comment