Skalūnų dujų žvalgybos konkursas nebus stabdomas, o jį laimėjusiai JAV energetikos bendrovei „Chevron“ bus suteikta galimybė ateityje ir išgauti dujas vakarų Lietuvoje, sako Lietuvos premjeras. Algirdas Butkevičius teigia, jog būtų nesąžininga leisti "Chevron" investuoti tik į dujų žvalgybą, neleidžiant jų išgauti.
Žinoma, kad šachta ir gavyba nekainuoja tiek, kad reikėtų 24 kartus mažesnės savikainos.
Tam pačiam delfio straipsnyje rašo, kad visų išteklių apmokestinimas buvo apie 5%, bet paskui tiems ištekliams, kurie realiai išgaunami, pakėlė iki maždaug 20%. Kol kas vis dar rengiamas kasyklos detalusis planas, be 2015 gavyba neprasidės. O gal ir dar vėliau prasidės, jeigu ras ką dar teismui apskųsti. Taip įsivaizduoju, kad kai pasidarys aktualu, tai ir pakels tą tarifą, kaip ir visiems kitiems ištekliams.
Dabar tai tikrai gyvenam kaip bananų respublikoje mokėdami už dujas brangiausiai pasaulyje.
Nereikia čia meluoti. Ne brangiausiai. Tačiau skalūninės dujos kainos nenumuš ženkliai. O tai, kad visą pelną už dujas gaus Chevron, Lietuvai numesdama tik trupinius ir ekologinę bombą - štai čia bananinės respublikos požymis.
Tam pačiam delfio straipsnyje rašo, kad visų išteklių apmokestinimas buvo apie 5%, bet paskui tiems ištekliams, kurie realiai išgaunami, pakėlė iki maždaug 20%. Kol kas vis dar rengiamas kasyklos detalusis planas, be 2015 gavyba neprasidės. O gal ir dar vėliau prasidės, jeigu ras ką dar teismui apskųsti. Taip įsivaizduoju, kad kai pasidarys aktualu, tai ir pakels tą tarifą, kaip ir visiems kitiems ištekliams.
O kodėl ne 80 procentų mokesčiai? Deja, to niekada nebus, esant tokiai valdžiai.
O kodėl ne 80 procentų mokesčiai? Deja, to niekada nebus, esant tokiai valdžiai.
Matyt dėl to, kad tada neatsirastų norinčių dirbti. Aišku, kažkiek gal pakelti ir būtų galima (tam, savaime aišku, reikia žinoti kokia išgavimo savikaina), bet ne sakyti, kad "padidinam iki 100 proc., o tegul apmoka tie bjaurybės kapitalistai". Bet nemanau, kad mokesčio nebus galima keisti ir jau vykstant išgavimo procesui.
Neatsiras ir nereikia. Kaip sakė Marksas (atkartoju jo mintį) - kapitalas dėl 5-7 procentų pelno stato gamyklas, o dėl 80 procentų ryžtasi bet kokiam nusikaltimui. Dar neaišku, ar "strateginiam investuotojui" nebus sumažinti mokesčiai ar primokama, o tu čia apie mokesčių didinimą dar galvoji...
Jokio sveiko proto nėra atiduoti išteklius privačiai užsienio firmai. Bananų respublikos "klestės" ir mes niekada negyvensime kaip norvegai.
Buvo skelbtas konkursas. Jei tie mūsų siūlomi procentai tokia "nerealiai puiki dovana", tai kodėl neatsirado daugiau norinčių? Juk turėjo susipešt krūva kompanijų dėl Lietuvos "dovanojamų" dujų.
Gali būti, kad Lietuvoje išgaunamos skalūninės dujos kainos nenumuš visai. Gavėjas turi teisę jomis prekiauti laisvos rinkos sąlygomis. Jei užsienyje paklausa siūlytų didesnę kainą, natūralu, kad ten jos ir būtų parduodamos. Nauda Lietuvai iš skalūnų dujų gavybos visų pirma pasireiškia per pajamas ir alternatyvią dujų pasiūlą. Visgi, tikėtina, kad papildomas potencialus tiekimo šaltinis bent šiek tiek įtakos dujų kainai turės, tačiau ne revoliucinės kaip kai kas tikisi.
Kas numuš dujų kainą, tai ne skalūninių dujų gavyba Lietuvoje, bet Europoje. Kai ši gavyba įsibėgės visos Europos mastu, papildoma pasiūla rinkoje taps pakankama, kad sumažintų dujų kainą. Žinoma, gali būt, kad likę europiečiai mus aplenks, gal kol mes išgausime šias dujas, jei jų rasime, sąlygos rinkoje dujų kainą jau bus numušusios. Ką aš noriu pasakyt, kad Lietuvos gavyba pavieniui dujų kainos iš esmės neįtakos.
Socialdemokratų sprendimą, palankų skalūninių dujų gavybai, žinoma, palaikau. Tik man norėtųsi, kad būtų svarstomi ir alternatyvūs jų gavybos modeliai. Pvz., gavyba savais pajėgumais arba gavyba bendros Lietuvos ir "Chevron" bendrovės pagrindu. Nesu tikras, kad tokie variantai būtų įmanomi ir koks būtų jų pelningumas Lietuvai, bet jie man atrodo verti svarstymo siekiant užtikrinti, kad pelningumas Lietuvai bus didžiausias įmanomas.
O kodėl ne 80 procentų mokesčiai?
Gal paprašykim, kad mums dar ir primokėtų? T.y. kam apsiriboti 100 proc.
Teigiamos išvados skalūnų dujoms gautos ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos mastu. Kol kas dar ne politiniame, bet ekspertiniame lygmenyje.
Ar tai svarbu? Taip, kadangi norint tikėtis dujų kainos mažėjimo, o ne tik papildomų pajamų Lietuvai iš pačios gavybos (kas, žinoma, jau savaime yra didelė nauda), skalūnų dujų gavyba turi būti išplėtota ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje apskritai. Tik tokio lygio pasiūlos padidėjimas gali reikšmingai sumažinti kainas vartotojams. Be to ES išvados lems ir skalūnų gavybos plėtros darnumą Lietuvoje.
„The EU’s chief scientific advisor has said that evidence allows the go-ahead for extracting shale gas, the energy source at the centre of a European policy tug-of-war.
„I am in favour of producing shale gas, particularly for safety reasons, and to reduce gas prices,“ he said. „In the United States, which is a big producer of shale gas, the price of gas is four times less than in Europe.“
Lietuvos geografų draugija organizavo viešą diskusiją "Skalūninių dujų gavyba Lietuvoje - nauda ar grėsmė?" Kokios galimos pasekmės Lietuvos gamtai, visuomenei, kraštovaizdžiui?
Čia dalies renginio filmuota medžiaga (nors kokybė nekokia, filmuotojos labai garsiai kuždasi).
Dalyvavo geografas kraštotvarkininkas prof. P. Kavaliauskas, geologas prof. G. Motuza, hidrogeologas prof. R. Mokrik.
Čia geros kokybės garsas ir visos trukmės seminaras (yra ir prof. Mokrik įrašas) LRT mediateka
Paskutinis taisė inga.; 2013.05.07, 18:05.
Priežastis: Papildymas nuoroda
Skalūnams bus pritaikytas 20 proc. tarifas. Yra pageidaujančių 40 proc. O kodėl tuomet ne 100? Aš ne prieš, reikia, kad nauda Lietuvai būtų maksimali. Tiesiog tokie reikalavimai formuojami lygiagrečiai su atitinkamas ekonominės logikos paskaičiavimais, o ne vien ambicijų pagrindu.
Tiesiog tokie reikalavimai formuojami lygiagrečiai su atitinkamas ekonominės logikos paskaičiavimais, o ne vien ambicijų pagrindu.
Reikalavimai, visų pirma, turi būti formuojami turint omeny, kad ant tos žemės mūsų bočiai liejo kraują. To pinigais negalima matuoti. Savo žemės ir jos išteklių išvis negalima matuoti pinigais ir reikia, kad jokie užsėnėčei ten išvis nebūtų pageidaujami. Tokie tavo skaičiavimai kvepia ne kuo kitu, kaip eiliniu bandymu apvogti paprastus žmones ir dar atimti jų žemės turtus.
Lenkijos skalūnų dujų burbulas sprogo. O kaip su Lietuva bus ? Vertiname - Lenkija bent kelis kartus didesnė nei Lietuva. Ar Lietuvoje gali būti daugiau dujų nei Lenkijoje?
Lenkijos skalūnų dujų burbulas sprogo. O kaip su Lietuva bus ? Vertiname - Lenkija bent kelis kartus didesnė nei Lietuva. Ar Lietuvoje gali būti daugiau dujų nei Lenkijoje?
Comment