Edinburgas
Edinburgas išsidėstęs ant pietinio Forto įlankos (Firth of Forth) kranto Škotijos rytuose. Miestas turi ~ 450 000 gyventojų ir yra antras pagal dydį po Glasgow, kuriame sukoncentruota Škotijos pramonė (~ 630 000 gyventojų).
Edinburgas įkurtas 11 amžiuje. 1437 metais miestas paskelbtas Škotijos sostine ir ja išliko iki šiol.
Miesto centras atskirtas į 2 dalis: senamiestį, kuriame dominuoja įspūdinga Edinburgo pilis ir 18 amžiuje statytą naujamiestį. Šias dvi dalis skiria plati juosta, kurioje įkurti Princų gatvės sodai (Princes Street Gardens).
Senamiestis pasižymi istorine architektūra, iš viduramžių išlikusiu planavimu bei keliais skirtingais gavių lygiais, o naujamiestis - racionaliu šviečiamojo amžiaus planavimu bei plačiomis gatvėmis.
Mieste mėgstama sakyti, kad Edinburgas išsidėstęs ant 7 kalvų: Pilies uolos, Arthur's seat, Carlton, Corstorphine, Braid, Blackford bei Craiglockhart kalvų. Iš tikrųjų, kai kurios šių kalvų yra kiek tolėliau nuo miesto, todėl 7 kalvos pasirinktos tik tam, kad būtų galima susieti miestą su Roma ir Lisabona, kitais "7 kalvų" miestais.
Į miestą atvykau penktadienio vakare. Oras, deja nesužavėjo...
Gatvė senamiestyje
Vingiuojanti gatvė (Johnston Terrace) šalia pilies uolos:
Atsikėlus ryte, oras nebuvo pagerėjęs, tačiau vaizdai buvo kur kas įspūdingesni.
Edinburgo pilis:
Fontanas Princų gatvės soduose:
Visai šalia pilies uolos nutiesta viena pagrindinių miesto geležinkelio atkarpų:
Virš tunelio - Škotijos nacionalinė modernaus meno galerija (National Gallery of Modern Art):
Vaizdas nuo pilies uolos link Arthur's seat:
Buvusi miesto kalėjimo bažnyčia (Tolbooth church) prie pat pilies. Dabar čia įsikūrusi Edinburgo festivalio administracija:
Vaizdas link naujamiesčio. Matosi įspūdingas paminklas Serui Walther Scott.
Įspūdingi senamiesčio daugiaaukščiai:
Pagrindinė miesto bažnyčia - St. Giles katedra:
Balmoral viešbutis:
Lipant į Arthur's Seat.
Naujasis Škotijos parlamentas. Tai turbūt pats kontraversiškiausias mesto pastatas, užbaigtas statyti 2004 metais. Pastatas susilaukė ypač daug kritikos dėl to, jog visiškai nesiderina su senamiesčio architektūra. Be to, statant pastatą buvo stipriai viršytas numatytas biužetas, kas irgi nepadėjo pastato reputacijai.
Senamiesčio dangoskyra bei geologijos muziejus (pastatas baltu stogu)
Calton uola. Pastatas ant uolos šlaito - karališkosios mokyklos (Royal High School) pastatas. Įkurta 1128 metais, tai seniausia mokykla Škotijoje bei, tikriausiai, seniausias išlikusi mokykla pasaulyje. Mokykla šiame Neo-klasicistiname pastate buvo įsikūrusi nuo 1829 iki 1880 metų. Šiuo metu pastatas nenaudojamas, tačiau jame yra buvę planų įkurdinti Škotijos parlamentą. Paskutinis pasiūlymas buvo įkurdinti čia Škotijos Nacionalinį fotografijos centrą.
Takelis link Arthur's seat viršūnės:
Miesto panorama:
Pilis:
Vaizdas į rytus:
Pora skirtingų kelių link viršūnės:
Vėl pilis:
Gėlės kalvos viršūnėje:
Vaizdas link naujamiesčio:
Holyrood rūmai. Šešioliktame amžiuje karalius James IV viduramžių vienuolyną pavertė į rūmus. Nuolatiniuose karuose su anglais rūmai buvo kelis kartus apgriauti ir dabartinę išvaizdą gavo 17 amžiaus pabaigoje.
Šalia rūmų bei parlamento - karalienės galerija:
[size=4]
Pabaiga
Comment