Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Merkinė, miestelis Varėnos r.
Collapse
X
-
Apie Merkinės miestelio puolimą
Ištrauka iš Lietuvos partizanų A apygardos Merkio rinktinės štabo metraščio apie Merkinės miestelio puolimą
1945m. gruodžio mėn. 15d.
Šeštadienis. 15d. Apsistojam pas du ūkininkus. Pasiunčiama žvalgyba Merkinėn. Vyrai ilsisi, ir džiovinami batai. Keliami vyrai apie 9 vai. Tvarkomasi. Galutinai paskirsto Vanagas žmones. Labai sunku, nes vyrai tik susirinkę, sunkiai susigaudo kam kas priklauso ir t.t.
Gauname pranešimus iš Merkinės: 1. Tą patį vakarą istrebiteliai ir rusai nuskubėjo įvykio vieton. 2. Apie jo sugrįžimą nieko nežinoma. 3. Mieste ramu ir rusų bei istrebitelių taip jau nesimato. Antroje pusėje Nemuno – tyla. Vanagas nuvyksta pas kitą kaimyną ir įspėja greit tvarkytis, nes tuo metu jau būta 11 vai. Vanagas vėl sugrįžta prie pirmųjų žmonių. Tuo pat metu pasigirsta užnemunėj kautynių ugnis. Vyrai sujuda. Vanagas įsako tučtuojau judėti.
Skubama plento link. Pranešimas vykti duodamas jo žmonėms, kurie randasi pas kaimynus. Nupjaunamas telefono stulpas ir kirviu nukertami laidai. Persimetama į naują keliuką šalia plento. Gegutis su keliais vyrais čiumpa pirmus pasitaikiusius arklius ir tuoj čia pat iš malūno pristato daugiau rogių, kuriose sėda visi Vanago vyrai, ir dumia tiesiai į Merkinę.
Geras pusvalandis nuo duoto ženklo, ir vyrai jau vilny išsidėstę prie pat Merkinės. Pakeliui laimina vyrai, moterys, seneliai ir senelės bei moksleiviai, nes visi supranta, kas turi tuoj įvykti.
Balta raketa Vanagas duoda ženklą puolimui, ir vyrai sujuda. Užimami kapai. Vaidevutis vadovauja antram būriui ir puola kairiau, Vilniaus gatvės link. Pirmasis būrys tenka vadovauti Vanagui. Būrio vadu šiam būriui priskirtas Gailius. Užėmę kapus Vanago vyrai nesustodami puola toliau. Matomumas labai blogas, nes smarkiai sninga. Rusai ir istrebiteliai menkai laikosi ir slepiasi. Užimami rusų namai. Užimama paštas. Užimama valsčius. Užimama milicija. Užimamas kalėjimas. Kooperatyvas lieka užpakaly. Antrasis būrys užima Vilniaus gatvę, bet blogiausiai – nutraukia ryšį su pirmuoju būriu ir visų kautynių metu Vaidevutis lyšiu nesirūpina. Vanagas įsako atnaujinti ryšį, bet vyrai neįgudę, to neįvertina ir nepadaro. Visi eina stati, nežino jokios manevrinės rikiuotės, ir tai labai pykino Vanagą, nors kaltinti ir nebuvo ko, nes apmokymas nebuvo galimas.
Atsišaudoma kulkosvaidžiais iš cerkvės ir bažnyčios bokštų bei vidaus. Briedžio taikli ugnis nutildo cerkvę, bet bažnyčios liesti Vanagas nedrįsta, nes tai šventa visų tikinčiųjų vietovė, o taip pat ir visų partizanų. Sutinkama geriau aukotis, bet bažnyčios neliesti. Šūviai iš bažnyčios, kuria pasinaudoja išgamos, pakerta Senovaitį, Putiną, Milžiną, Siaubą ir Šviedrį – sužeidžia Audrą.
Tuo pat metu gaunamas pranešimas, kad rusai, išsidėstę kituose kapuose, pradeda puolimą. Taip pat pranešama apie triukšmą nuo plento pusės. Antrasis būrys be įsakymo pradeda trauktis. Vyrai kaip anksčiau, taip ir dabar nesilaiko menevrinių rikiuotės formų. Pasirodo nuo priešo pusės žalia šviesa. Siaubas nerodo jokių ženklų. Vanago duotu įsakymu, paimami sužeisti Siaubas ir Audra ir duodamas įsakymas atsitraukti į kapus. Čia susijungia abu būriai ir pamažu, nemokant vykdyti komandų ir daugumos net neįsivaizduojant pačio atsitraukimo planingo, traukiamasi.
Kautynių rezultatai: Partizanų žuvę – 4-i ir 2 (du) sužeisti. Priešo žuvę -l, o apie kitus tuo tarpu neturima davinių. Daugiausiai tikimasi iš Siaubo pasalų.
Paimta: 2 (dvi) rašomosios mašinėlės, 3 (trys) nauji kulkosvaidžiai, sunaikintas valsčius, apnaikinta milicija ir paštas bei rusų namai.
Pasitraukus apie 4 km., padaromas poilsis. Surikiuojami žmonės. Trumpas Vanago žodis. Pagerbiami kautynėse kritusieji draugai. Duodamas įsakymas iki atskiro įsakymo išsiskirstyti. Įsakymas tuoj pat įvykdomas. Vyrai, nors ir apturėjus aukų, išsiskirsto geroje nuotaikoje ir pasiryžę gavus ženklą vėl kovoti.
LSSR VSKA. Baudž.b.f. B.44618/3. T.10. L.154. Originalas. Mašinraštis.DINGĘS MIESTAS - MERKINĖ <<
Comment
-
Parašė Depeche Rodyti pranešimątiesą pasakius ši knyga nieko verta tarpukario Merkinės,XIXa. aktualijų tema, taip pat nieko ypatingo nerasite nei apie vienuolynus nei apie pačią rotušę.
pasirodo XVIII a. pabaigoje apie Merkinės egzistavimą žinojo Didžiosios Britanijos premjeras Wiljamas Pitas Jaunesnysis (William Pitt the Younger), daug nusipelnęs Anglijai ir įėjęs į istoriją. Be to jis turėjo būti neblogos nuomonės apie šį miestą, jei derybose su M. K. Oginskiu prilygino Merkinę tokiam turtingam miestui kaip Tornas prie Vyslos (dabar Torunė), kuris tuo metu turėjo pereiti Prūsijai.
Štai kaip 1790 m. Anglijos premjeras vertino Merkinės prekybinį potencialą:
"Šįryt žemėlapyje pažiūrėjau, - kalbėjo, - kur įsikūręs Kaunas ir Merkinė - apie šiuos miestus mūsų pasiuntiniai, įvairiu metu siųsti į Lenkiją, atsiliepdavo labai palankiai"
Pagal W. Pitą Kaunas ir Merkinė turėjo atstoti Dancigą (dabar Gdanskas) ir Torną, tiems perėjus į Prūsijos karalystės valdas.blaivumas išlaisvina
Comment
-
Parašė Zosys Rodyti pranešimąAptikau įdomų faktą apie Merkinę iš pačios XVIII a. pabaigos:
pasirodo XVIII a. pabaigoje apie Merkinės egzistavimą žinojo Didžiosios Britanijos premjeras Wiljamas Pitas Jaunesnysis (William Pitt the Younger), daug nusipelnęs Anglijai ir įėjęs į istoriją. Be to jis turėjo būti neblogos nuomonės apie šį miestą, jei derybose su M. K. Oginskiu prilygino Merkinę tokiam turtingam miestui kaip Tornas prie Vyslos (dabar Torunė), kuris tuo metu turėjo pereiti Prūsijai.
Štai kaip 1790 m. Anglijos premjeras vertino Merkinės prekybinį potencialą:
"Šįryt žemėlapyje pažiūrėjau, - kalbėjo, - kur įsikūręs Kaunas ir Merkinė - apie šiuos miestus mūsų pasiuntiniai, įvairiu metu siųsti į Lenkiją, atsiliepdavo labai palankiai"
Pagal W. Pitą Kaunas ir Merkinė turėjo atstoti Dancigą (dabar Gdanskas) ir Torną, tiems perėjus į Prūsijos karalystės valdas.DINGĘS MIESTAS - MERKINĖ <<
Comment
-
Parašė nepolitikas Rodyti pranešimąo merech, čia žydiškai?
Merkine, Lithuania
Alternate names: Merkinė [Lith], Meretch [Yid], Merech' [Rus], Merecz [Pol], Meretsh, Meritz, Merch, Merts, Mertsh, Merkėnė, MerkinėsPaskutinis taisė Civis; 2010.05.07, 20:29.
Comment
-
Reikėtų apsilankyti Merkinės muziejuje,gal ten yra kokios idomios ikonografinės medžiagos,neteko pabuvoti? A.Mškinio knygoje straipsnyje apie Merkinės istorija gan nedaug seniausiu piešinų,visai nėra pastatų planų.Nėra knygoje Valdovų namo piešinio kurį esu patalpinęs.Šis architektūros istorikas turi sukaupęs daug medžiagos,jei butų turėjęs rotušės nuotrauką tikrai butų įdėjęs ją į knygą.Žinomos seniausios Merkinės nuotraukos tėra iš XX a. pradžios.
Įkeliu keleta senų fotografijų,gal dar nematytos.
Aikštės pietvakarinė dalis,1905 m.
Aikštės fragmentas,1928 m.
Seirijų gatvės vaizdas į aikštę,1928 m.
Piliakalnis tarpukariu
Comment
-
Parašė laimutis Rodyti pranešimąReikėtų apsilankyti Merkinės muziejuje,gal ten yra kokios idomios ikonografinės medžiagos,neteko pabuvoti? A.Mškinio knygoje straipsnyje apie Merkinės istorija gan nedaug seniausiu piešinų,visai nėra pastatų planų.Nėra knygoje Valdovų namo piešinio kurį esu patalpinęs.Šis architektūros istorikas turi sukaupęs daug medžiagos,jei butų turėjęs rotušės nuotrauką tikrai butų įdėjęs ją į knygą.Žinomos seniausios Merkinės nuotraukos tėra iš XX a. pradžios.
Įkeliu keleta senų fotografijų,gal dar nematytos.
Aikštės pietvakarinė dalis,1905 m.
Atvaizdas
Aikštės fragmentas,1928 m.
Atvaizdas
Seirijų gatvės vaizdas į aikštę,1928 m.
Atvaizdas
Piliakalnis tarpukariu
Atvaizdas
Teko pabuvoti tame muziejuje, bet kiek žinau jame nelabai kas vystoma ta linke, nelabai kas ir ieškoma, kaip yra taip ir gerai.
Tik vienas geras dalykas, kad ten nemažai sukaupta tarpukario Merkinės fotografijų, planuoju gauti nors kiek , jei tai yra įmanoma.
Reiktų peržvelgti archyvus, tik kur neaišku... kažkodėl tokia iliuzija yra kad kažkur yra daugiau duomenu ir apie patį Merkinės centrą, tiek stovėjusius vienuolynus ir bažnyčias (pastatų išvaizda ar net planai).
Dar vienas dalykas, įdomu ką turi kolekcininkai. Žinau, kad kažkas turi nemažai nuotraukų ir iš pat XX a. pr Merkinės vaizdų. Gal įmanomas variantas kad kažkas užsislėpęs ir XIX a. pab.DINGĘS MIESTAS - MERKINĖ <<
Comment
-
Bakšio (Seirijų,Dariaus ir Girėno) gatvė tarpukariu,vaizdas iš aikštės
Dešinėje buvę "Valdovų namai",kairėje mūrinis namas nugriautas pokario metais.
Merkinės 1946 m. plano schema
1941 m. beveik visas miestelis buvo sudegintas ir sugriautas,daugelis mūrinių namų po karo neatstatyti,o nugriauti.Pokario metais statyta daugiausia tipiniai,standartiniai visuomeniniai ir gyvenamieji namai.Miestelio gatvių ir aikštės vaizdas labai suprastėjo,pradėjo dominuoti naujieji pastatai.
Šiame plane pavaizduoti po karo išlikę pastatai,iš 8 po karo aikštėje likusių pastatų dabar tebėliko tik 2 pastatai.
Comment
-
-
Parašė police Rodyti pranešimąSveiki,
Turiu savo kolekcijoje tiltą per Nemuną, Merkineje , darytą vokiečių kareivių pirmo pasaulinio karo metais apie 1916 metus. Nuotraukos kitoje puseje parasyta, kad "tiltas du kartus sudegintas rusų karių ir atsatytas. Dar nebaigtas tiltas"
Sunku patikėti, kad čia Merkinė, bet bent bagal taurų skaičių tai tiltas sutampaDINGĘS MIESTAS - MERKINĖ <<
Comment
-
Parašė Depeche Rodyti pranešimąO koks šaltinis?
Sunku patikėti, kad čia Merkinė, bet bent pagal taurų skaičių tai tiltas sutampa
O čia įdiedu šio tilto statytojų (vokiečių kareivių) prie ledlaužio nuotrauką. O šią nuotrauką turiu tik savo kompiuteryje. 1916 metai.Paskutinis taisė police; 2010.06.27, 20:52.
Comment
Comment